Plomby dentystyczne, to nic innego jak pewien materiał zastępujący naturalne tkanki zęba, wykorzystany zwłaszcza w momencie, gdy powstaną ubytki próchnicze w koronie zębowej. Czasami jednak nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo plomby różnią się od siebie! Właśnie dlatego, dziś wyjaśnimy wam, kiedy plomba powinna być zastosowana, jakie rodzaje plomby możecie wybrać w gabinecie stomatologicznym i czy plomby są naprawdę tak trwałe, za jakie uchodzą?

Kiedy stosuje się plomby dentystyczne?

Plomby dentystyczne to bezsprzecznie najlepsze rozwiązanie, jeżeli u pacjenta doszło do powstania ubytków spowodowanych przez zmiany próchnicze, jak i drobne urazy mechaniczne, takie jak ukruszenia korony zęba. Aby plomba mogła być zamocowana, wpierw stomatolog dokona oczyszczenia zakażonej tkanki przy pomocy wiertła. Dopiero tak przygotowany i oczyszczony ząb może być przedmiotem zakładanej plomby. Dlaczego to tak ważne? Otóż odsłonięte tkanki są niezwykle podatne na atak bakterii — bez plomby to wręcz pewne! Widzicie sami — plomba jest kluczowa dla zdrowia jamy ustnej!

Jakie są rodzaje plomb?

Niemałe zdziwienie może wywołać fakt tego, że nie wszystkie plomby są sobie równe i tak naprawdę plomba, którą wykorzysta stomatolog, może być inna w zależności od specyfiki zdrowia pacjenta. Po pierwsze wyróżnić możemy plomby amalgamatowe, wytwarzane ze stopu metali i rtęci. Taka plomba jest dość tania, jednak należy zwrócić uwagę na ich szarawy kolor, który może budzić dyskomfort. Plomby kompozytowe mają niezwykle zbliżony do naturalnego koloru i wyglądu szkliwa. Stomatolodzy także cenią te plomby za plastyczność, gdyż dzięki nim można wypełnić ubytki o małej jak i dużej wielkości. Natomiast plomba porcelanowa to najlepsze wyjście, gdy ubytek jest sporej wielkości, a co najlepsze — doskonale przylega ona do powierzchni zęba. Żadna plomba nie daje takiej szansy na odpowiednie odbudowanie kształtu zęba! Ostatnia powszechnie stosowana plomba to plomba z cementu glasjonomerowego.

Trwałość plomb

Plomby są niezwykle trwałe i to dzięki temu są tak bardzo cenione przez nie tylko samych lekarzy, jak i samych pacjentów. Mimo tego możliwe jest wystąpienie pewnych nieszczęśliwych wypadków, takich jak wypadnięcie plomby. Jest to możliwe podczas tak niepozornych czynności, jak żucie gumy czy jedzenie twardszych cukierków. Co ciekawe, utrata plomby jest także możliwa w wypadku… nieprawidłowego zgryzu, czy też nawet próchnicy wtórnej. Jeżeli zauważymy, że nasze plomby nie są w najlepszej kondycji, warto skontaktować się ze stomatologiem, celem wymiany plomby na nową. Dzięki temu nie tylko otrzymamy nowe plomby, ale też zabezpieczymy zęby przed ewentualną infekcją o poważniejszej sile! Rzadko jednak zdarza się, aby plomba zawodziła!