Leczenie kanałowe, nazywane także leczeniem endodontycznym to nieraz jedyny sposób na efektywne wyleczenie nawracającego zapalenia miazgi zębowej. Sama miazga to bardzo dobrze unerwiona tkanka miękka, która wypełnia kanały zęba i gdy zaatakuje ją infekcja, powoduje bardzo poważny i wręcz paraliżujący ból. Właśnie dlatego, aby ukoić wasze braki w wiedzy, dziś pokażemy wam, że leczenie kanałowe wcale nie musi być bolesne, a co więcej, pokażemy, ile ono kosztuje i jakie wskazania mogą wzbudzić w was potrzebę jego wykonania.

Leczenie kanałowe — wskazania

Przede wszystkim, warto zastanowić się, jakie czynniki mogą sprawić, że leczenie kanałowe staje się wręcz obowiązkowym krokiem. Do podstawowych z nich zaliczyć można nieodwracalne zapalenie miagi, podczas której została naruszona struktura miazgi zębowe, stąd też niezbędne jest leczenie kanałowe. Innym czynnikiem zmuszającym nas do poddania się temu zabiegowi jest uraz zęba, taki jak, chociażby złamanie. Odsłonięcie miazgi to wręcz prosta droga do infekcji — stąd też kluczowe staje się umówienie na leczenie kanałowe i dalszą odbudowę protetyczna. To jednak temat na osobny artykuł, stąd tez nie będziemy się tu rozpisywać o tej kwestii!

Czy leczenie kanałowe boli?

Czas więc odpowiedzieć na bardzo ważne pytanie — czy leczenie kanałowe faktyczne jest tak bolesne, jak mogłoby się wydawać. Otóż dzięki zastosowaniu powszechnie stosowanego znieczulenia miejscowego (czasami jednak zdarza się tak, że stomatolog decyduje się na znieczulenie ogólne, czyli narkozę), sam zabieg jest praktycznie bezbolesny. Natomiast występowanie bólu już po samym zabiegu, jakim jest leczenie kanałowe, jest tak naprawdę niemożliwie. Dlaczego? Otóż tuż po usunięciu miazgi impulsy nerwowe nie będą przewodzone, przez co nie poczujecie nawet grama bólu!

Ile kosztuje leczenie kanałowe?

Możecie się zastanawiać — ile faktycznie kosztuje leczenie kanałowe? Otóż niemożliwe jest jednakowe wycenienie całej usług. Cena zabiegu, jakim jest leczenie kanałowe jest zależne od liczny kanałów w zębie, długości leczenia czy też sposobu jego wypełnienia. Właśnie dlatego cena za pojedyncze leczenie kanałowe jednego kanału wynosi około 150 złotych, a w przypadku na przykład zęba czterokanałowego ta cena wynosić może nawet 450 złotych! Czasami zdarza się też tak, że leczenie kanałowe jest wyceniane pod względem typu zęba, niezależnie od ilości kanałów. W takim przypadku, leczenie kanałowe siekaczy może kosztować około 300-350 złotych, natomiast trzonowców aż 600 złotych!