Nim dziecko zacznie zmagać się z problemami, w których pomoże mu stomatolog dziecięcy, warto dowiedzieć się, na czym polega wizyta adaptacyjna. Wizyta adaptacyjna jest świetną odpowiedzią na potrzeby dzieci, które mogłyby bać się wizyty u stomatologa. Dowiedz się, jaki jest przebieg wizyty adaptacyjnej i dlaczego konieczne jest, aby stomatolog dziecięcy, który ją przeprowadzi, miał w tym odpowiednie doświadczenie.

Jak wygląda wizyta adaptacyjna

Przeprowadzenie wizyty adaptacyjnej u stomatologa dziecięcego jest rekomendowane dzieciom, które nie ukończyły jeszcze czwartego roku życia. Z reguły jest to jeszcze czas, w którym dziecko nie boryka się z problemami charakterystycznymi dla tego wieku – krzywy zgryz, próchnica – dlatego też jest to dobry moment na zapoznanie dziecka ze stomatologiem i działaniem gabinetów dentystycznych.

Wysłanie dziecka do stomatologa dopiero w momencie, gdy konieczne będzie wykonanie bolesnego zabiegu (np. borowania zębów), może spowodować traumę i niechęć u dziecka. Dobrze jest zapoznać dziecko z tym, jak działa stomatolog jeszcze przed faktyczną potrzebą.

Celem wizyty adaptacyjnej w gabinecie stomatologicznym jest oswojenie dziecka z gabinetem, dentystami, sprzętem dentystycznym. W tym przypadku niezbędne jest, aby stomatolog, który zajmuje się oprowadzaniem dziecka, miał w tym odpowiednie doświadczenie. W innym przypadku może zostać osiągnięty całkowicie odwrotny skutek.

Istotne jest podejście rodzica do problemów stomatologicznych, z jakimi w przyszłości dziecko może się zmagać. Występowanie próchnicy jest powszechne i większość dzieci ma z nią problem – z tego powodu warto jest zadbać o odpowiednie nawyki dziecka dot. dbania o zęby już w domu.

Zabiegi podczas pierwszej wizyty dziecka u dentysty

Pierwsza wizyta dziecka u dentysty wiąże się również z odbyciem pewnego zabiegu stomatologicznego. Tym zabiegiem jest fluoryzacja – zabieg, podczas którego dokonuje się wzmocnienia szkliwa zębów za pomocą stężonego fluoru, najczęściej w formie pianki lub żelu. Warto zauważyć, że fluoryzacja jest całkowicie bezbolesnym zabiegiem, dlatego dziecko po opuszczeniu gabinetu stomatologicznego będzie mieć same miłe skojarzenia.

Gabinety stomatologiczne oferują dzieciom również nagrody, które wzmagają ich pozytywne odczucia. Zazwyczaj po odbytym zabiegu dziecko otrzymuje różne kolorowe naklejki, dyplom dzielnego pacjenta.  Ich wystrój również jest dopasowany do preferencji dziecka – po to, aby dziecko czuło się jak najlepiej.