dentysta

Opuchlizna dziąseł często nie wróży nic dobrego. Z tego powodu warto jest wiedzieć, co jest dobre na opuchnięte dziąsła, aby problem ten nie stanowił dla nas zaskoczenia. W tym artykule wyróżnimy metody na to, jak leczyć opuchnięte dziąsła, a także co na opuchnięte dziąsła, aby jak najszybciej zmniejszyć dolegliwości.

Przede wszystkim zastanówmy się, co oznaczają opuchnięte dziąsła? Najczęściej opuchniętym dziąsłom towarzyszy krew podczas szczotkowania zębów, a także ból. Tak naprawdę trudno jest jednoznacznie stwierdzić, co może być przyczyną takiego stanu rzeczy, dlatego wyróżnimy kilka najpopularniejszych, z którymi pacjenci przychodzą do lekarzy.

Przede wszystkim, może się to wiązać z odkładaniem kamienia nazębnego, a konkretnie z bardzo dużą jego ilością. Duża ilość kamienia nazębnego może powodować odkładanie kamienia nazębnego, a to prowadzi do opuchnięcia. W zależności od tego, z jaką opuchlizną mamy do czynienia, czasem to, co jest dobre na opuchnięte dziąsła, mamy już w domu. Czasem niestety może okazać się, że opuchlizna dziąsła oznacza zgorzel zęba, a w takiej sytuacji konieczna jest już ingerencja lekarza.

Drugą popularną przyczyną jest fakt, iż u pacjenta dochodzi do rozwoju paradontozy. Paradontoza to groźna choroba przyzębia, która stopniowo rozwijając się może doprowadzić nawet do wypadania zębów pacjenta. Problem ten może obejmować między innymi ząb ósmy, który jest szczególnie narażony na rozwój różnych chorób – trudno jest go doczyścić ze względu na jego umiejscowienie. W przypadku paradontozy dobrze jest wiedzieć, co na opuchnięte dziąsła, gdyż jest to bardzo problematyczna choroba.

Jak leczyć opuchnięte dziąsła?

Na pewno chciałbyś wiedzieć, co jest dobre na opuchnięte dziąsła. Pomocna w niektórych przypadkach okazuje się płukanka z wody utlenionej. Opcjonalnie, warto jest zastosować napar z szałwii, który pozwoli ci zredukować stan zapalny. Przydatne są także płukanki z rumianku. Zioła te wykazują działanie ściągające i antyseptyczne, a także znacząco zmniejszają stan zapalny. Najczęściej powyższe rozwiązania powinny być traktowane wyłącznie doraźnie, jako środki łagodzące objawy, ale nie jako forma leczenia.

W wielu przypadkach konieczne będzie skontaktowanie się ze stomatologiem, który zdiagnozuje, gdzie leży problem i określi trafną drogę leczenia. Może okazać się, że opuchlizna nie zwiastuje rozwoju groźnej choroby, a po prostu wynika z nagromadzonego kamienia nazębnego – wtedy w zupełności wystarczy usunięcie go. Nie warto czekać z leczeniem, gdyż tak naprawdę każdy dzień zwłoki pogarsza sytuację pacjenta. Im dłużej czekamy, tym bardziej dane schorzenie rozwinie się – a wtedy leczenia będzie dużo bardziej skomplikowane.

Teraz wiesz już, co jest dobre na opuchnięte dziąsła. Cieszymy się, bo teraz ten problem nie będzie dla ciebie stanowić zaskoczenia. Mamy nadzieję, że uda ci się odpowiednio zareagować na opuchliznę w okolicy dziąseł!