Stomatologia rozwinęła się już na tyle, by zagwarantować pacjentom bezpieczne i skuteczne metody leczenia. Metody leczenia ulegają stałej ewolucji, więc stopniowo skuteczność i bezpieczeństwo danych zabiegów nadal wzrasta, co jest bardzo pozytywne. Niemniej jednak, ważna jest także codzienna inicjatywa pacjenta – prócz regularnych wizyt u dentysty, warto także podjąć własne działania, na przykład w postaci mycia zębów.

 

W dzieciństwie na pewno zastanawiałeś się, dlaczego regularne mycie zębów zapobiega próchnicy. Było to obiektem zastanowień, bo rodzice strasznie nalegali na to, by myć zęby rano i wieczorem! Ale po co? Okazuje się, że to bardzo istotny element profilaktyki stomatologicznej. Rodzice w ten sposób pokazywali ci, próchnica jak zapobiegać i jak chronić zęby przed próchnicą zębów. W związku z tym, postanowiliśmy poświęcić cały artykuł na temat tego, dlaczego regularne mycie zębów zapobiega próchnicy. Dowiedz się, co to jest próchnica i jak jej zapobiegać! 

 

Co to jest próchnica zęba?

 

Aby walczyć z próchnicą i jej zapobiegać, warto jest wiedzieć, czym ona tak w zasadzie jest. Próchnica zębów to choroba zębów, z którą zmaga się większość Polaków, a także ludzi dorosłych w innych krajach. Niestety – jej wątpliwa popularność wynika z łatwości jej nabycia. Wystarczy nie dbać należycie o higienę jamy ustnej i, cóż, szkliwo uległo demineralizacji!

 

Próchnica przejawia się tym, że na powierzchni zęba pojawiają się pewne zmiany. Pierwsza zmiana to małe, jasne plamki, świadczące o tym, że dochodzi do demineralizacji szkliwa. Następne są ubytki próchnicowe w tkance zęba, które sprawiają, że ząb traci swoją tkankę stopniowo. Ostatecznie próchnica dociera do miazgi zęba, jednocześnie zakażając ją, co przeradza się w zapalenie miazgi. Z tego powodu warto wiedzieć dlaczego regularne mycie zębów zapobiega próchnicy, aby codziennie móc realizować absolutne minimum, pozwalające na zapobieganie rozwojowi próchnicy.

 

Jak chronić zęby przed próchnicą?

 

Chciałbyś wiedzieć, próchnica jak zapobiegać? Wbrew pozorom, aby dowiedzieć się, dlaczego regularne mycie zębów zapobiega próchnicy, nie potrzeba daleko szukać. Przede wszystkim, konieczne jest rozpoczęcie pewnych działań przez pacjenta – tak, aby mocno opóźniać rozwój czynników powodujących próchnicę. Pacjent może zapobiegać próchnicy poprzez takie zabiegi jak:

  • Szczotkowanie zębów, pozwalające na usunięcie zalegających resztek jedzenia, a także powstałej płytki nazębnej,
  • Nitkowanie zębów, pozwalające na oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych,
  • Płukanie zębów specjalnymi płukankami, które zabijają bakterie i oczyszczają jamę ustną.

 

Dodatkowo, warto jest wspomóc się doświadczeniem i możliwościami stomatologa. Stomatolog, aby uchronić zęby pacjenta przed próchnicą, może wykonać następujące zabiegi:

  • Lakowanie zębów, pozwalające zabezpieczyć przestrzenie, w których szczególnie odkłada się kamień nazębny,
  • Lakierowanie zębów, dzięki któremu szkliwo zostaje wzmocnione,
  • Skaling i piaskowanie – po to, aby usunąć kamień nazębny i wszelkie osady.