Co to jest lapisowanie zębów? Poznaj ten zabieg.

W stomatologii jest wiele zabiegów, które chronią zęby przed próchnicą lub przed zbyt szybką ich utratą. Sposobów jest dużo, wystarczy dobrać odpowiedni dla indywidualnych potrzeb klienta. Ochrona przed próchnicą oraz ogólny stan zdrowia jamy ustnej w dużej mierze zależy od higieny, jednak czasem mimo starań i tak już od najmłodszych lat pacjenci mają ubytki. Dotyczy to także dzieci, które mają nadal zęby mleczne. Dla nich w gabinetach stomatologicznych wykonuje się tak zwane lapisowanie zębów.

Lapisowanie – charakterystyka zabiegu

Zabieg lapisowanie zębów jest przede wszystkim skierowany dla dzieci, które mają problemy z zębami mlecznymi. Dokładnie dotyczy tych pacjentów, u których stomatolog stwierdził próchnicę oraz są zauważalne w nich ubytki. Ta metoda leczenia polega na nasączeniu powierzchni zęba mlecznego 40% roztworem azotanu srebra. Tę technikę stosuje się głównie u osób, których zęby mleczne są mocno zniszczone i nie ma możliwości założenia wypełnienia. Azotan srebra, inaczej nazywany lapisem ma duże właściwości bakteriobójcze, dzięki czemu nałożony na zęby hamuje postęp próchnicy.

Zabieg ten, co najważniejsze dla małego pacjenta jest bezbolesny. W pierwszej fazie działań stomatolog w odpowiedni sposób przygotowuje zęby dziecka. Dentysta wykonuje następujące czynności: szczoteczką usuwa osad z zębów, obmywa wodą, suszy, zabezpiecza przed dostępem śliny oraz dezynfekuje.

Sam zabieg lapisowania zębów nie jest zbyt długi. Nałożenie specjalnego preparatu z azotanem srebra trwa około 1 minuty na ząb. Oczywiście najlepiej, jeśli lekarz stomatolog nie spieszy się i uzębienie mleczne jest dokładnie pokryte lapisem.

Ostatni etap lapisowania to nałożenie na zęby specjalnego środka, nazywanego strącalnikiem. Preparat ten uaktywnia lecznicze właściwości azotanu srebra, czyli lapisu.

Zalety lapisowania zębów

Mimo że samo nałożenie preparatu podczas lapisowania zębów nie wygląda dobrze, to zabieg ma ten znacznie więcej zalet niż wad. Oczywiście zęby mleczne po zabiegu są poczernione i jest to widok dość nieestetyczny, jednak dzięki tej metodzie mleczne zęby dziecka nie będą dalej ulegać zniszczeniu przez próchnicę. Tym samym nie będzie ona się rozprzestrzeniać w całej jamie ustnej. To znaczy, że lapisowanie zębów chroni również inne zęby przed bakteriami.

Kolejną ważną zaletą tego zabiegu jest to, że zęby mleczne mimo znacznej próchnicy nie muszą być przedwcześnie usuwane. To natomiast wpływa na cały zgryz i na to, jak dalej będą wyglądać zęby dziecka. Trzeba wiedzieć, że zbyt szybka utrata zębów mlecznych powoduje wiele nieprawidłowości, w tym złe ułożenie zębów stałych. Może również w negatywny sposób wpłynąć na ukształtowanie żuchwy i szczęki.

Lapisowanie zębów przyczynia się również do zahamowania rozprzestrzeniania się bakterii, nie tylko w samej jamie ustnej, ale także w całym organizmie. Tym samym chronimy dziecko przed szkodliwymi bakteriami, które mogą w znaczny sposób osłabić cały jego organizm.

Poza tym metoda ta pozwala na dalsze normalne gryzienie i przeżuwanie. W dalszej natomiast perspektywie jej największą zaletą jest to, że nowe wyżynające się zęby są mocniejsze i bardziej odporne na negatywne czynniki.

Co zamiast lapisowania?

W zasadzie nie ma zabiegu, który by w tak skuteczny sposób hamował rozwój próchnicy, jak lapisowanie zębów azotanem srebra. Można wykorzystać podobną technikę, jednak przy użyciu innego preparatu. W gabinetach stomatologicznych wykonuje się także lapisowanie białe, do którego wykorzystuje się chlorek cynku. Ta technika jest mniej skuteczna, ale wiele osób z niej korzysta, ponieważ na mlecznych zębach nie widać wtedy przebarwień wywołanych azotanem srebra. Niektórzy lekarze decydują się również na szczelne wypełnienie zębów mlecznych, jest jednak ryzyko, że takie wypełnienie po pewnym czasie wypadnie. W gabinetach dentystycznych dostępna jest również fluoryzacja zębów, jednak jest ona stosowana w momencie, kiedy jeszcze nie wystąpiły duże ogniwa próchnicy.

Lapisowanie zębów mlecznych – jak często?

Zabiegi lapisowania zębów mlecznych powinny być wykonywane w regularnych odstępach czasu. Zazwyczaj zaleca się 3 – 4 wizyty w gabinecie stomatologicznym, co 7-10 dni. Cały taki proces leczenia powtarza się, co 3 miesiące. Warto pamiętać, że skuteczność takiego leczenia zależy przede wszystkim od systematyczności wykonanych zabiegów. Jeśli chcemy, żeby efekt lapisowania był naprawdę duży, to warto dodatkowo zadbać po jego wykonaniu o higienę jamy ustnej dziecka. Warto również pilnować tego, co je maluchy. Najlepiej w trakcie i po leczeniu ograniczyć ilość słodyczy w diecie dziecka.

Ile kosztuje lapisowanie?

Cena tego zabiegu zależy oczywiście od tego, gdzie zostanie on wykonany, w jakie klinice lub gabinecie stomatologicznym. Ceny są w przedziale od 10 zł do 100 zł.

Lapisowanie zębów zaliczane jest do zabiegów profilaktycznych, które w dużym stopniu hamuje próchnicę w jamie ustnej. Głównym zadaniem tej techniki jest ochrona zębów mlecznych przed przedwczesnym wypadnięciem lub ich usunięciem.