Co to jest lakowanie zębów u dzieci?

O jakość i wygląd zębów u dziecka warto dbać już od najmłodszych lat, co wpłynie na ich zdrowie również w późniejszym wieku. Jednym z zabiegów profilaktycznych chroniących przed próchnicą jest lakowanie przeprowadzane w gabinecie stomatologicznym. To bezbolesny zabieg, który trwa krótko i stanowi skuteczne zabezpieczenie przed bakteriami powodującymi choroby w obszarze miazgi zębowej. Pokrycie powierzchni zębów lakiem jest więc świetnym rozwiązaniem w trosce o piękny uśmiech dziecka i jego zdrowie.

Na czym polega lakowanie zębów?

Resztki pokarmowe, a także płytka nazębna w łatwy sposób odkładają się w bruzdach i zagłębieniach na powierzchni zębów trzonowych. Nawet jej systematyczne czyszczenie po każdym posiłku może okazać się nieskuteczne. W krótkim czasie zalegające tam bakterie doprowadzają do próchnicy zębów. Dlatego dobrym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem jest lakowanie. Lak jest preparatem śwaitłoutwardzalnym wykonanym ze specjalnie do tego przeznaczonych żywic, który skutecznie łączy się ze szkliwem zębów, wypełnia zagłębienia, a także ewentualne pęknięcia.  Ma formę płynną i dlatego bardzo dobrze rozprowadza się na nierównej powierzchni. W składzie laku często występuje również fluor. Spełnia on zadanie wzmacniające szkliwo i poprawiające mineralizację zębów dziecka, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed  próchnicą. Zabieg jest bezbolesny, a doświadczony dentysta sprawi, że będzie on komfortowy dla dziecka. Zaletą lakowania jest mniejsze o ok. 90% ryzyko wystąpienia próchnicy. Należy tylko pamiętać, że preparat może ulec starciu, dlatego ważne są systematyczne, profilaktyczne kontrole w gabinecie stomatologicznym.

Lakowanie zębów – krok po kroku

Lakowanie zęba jest zabiegiem, który nie trwa długo. Stomatolog w pierwszej fazie dokładnie oczyszcza powierzchnię zęba z wszelkich zanieczyszczeń. Później przychodzi kolej na zastosowanie wytrawiacza. Jest to żelowa substancja mająca za zadanie zwiększyć przyczepność i łatwiej umocować preparat. To także bardzo dobre zabezpieczenie przed wystąpieniem tzw. szczelin brzeżnych, co dodatkowo chroni ząb przed próchnicą. W kolejnym etapie wytrawiacz zostaje wypłukany wodą. Dentysta osusza powierzchnię zęba, a następnie przechodzi do właściwej części zabiegu, czyli lakowania. Preparat zostaje rozprowadzony specjalnym pędzelkiem tak, żeby pokryć wszelkie zagłębienia, bruzdy, pęknięcia i nierówności. Specjalista naświetlając ząb specjalną lampą sprawia, że lak utwardza się zmieniając konsystencję na stałą. Ostatnim krokiem jest sprawdzenie przez stomatologa, czy został on rozprowadzony równomiernie i nie wystaje poza inne zęby, jest niewyczuwalny, a także czy nie sprawia problemów z przeżuwaniem oraz mówieniem. Dla pełnego poczucia komfortu i wprowadzenia dziecka w dobry nastrój, przed zabiegiem może  ono wybrać kolor laku.  Zabieg zaleca się w przypadku wystąpienia ryzyka próchnicy oraz gdy zęby posiadają dużą ilość zagłębień i bruzd.

Lakowanie zębów mlecznych

Profilaktykę ochrony uzębienia przed próchnicą warto rozpocząć już u dzieci posiadających mleczaki. Są one słabo zmineralizowane i bardziej narażone na działanie bakterii. Lakowanie dobrze jest wykonać, gdy tylko wyrżną się z dziąsła. Dzięki takiemu zabiegowi stałe zęby nie będą narażone na ryzyko zainfekowania bakteriami i rozwój próchnicy. Dobrze jest udać się do dentysty, gdy tylko pojawi się nowy ząb. Lekarz może też wtedy ocenić stan całej jamy ustnej i odpowiednio szybko zareagować w razie potrzeby. Czas spędzony u stomatologa będzie dla dziecka dobrym sposobem na zapoznanie się z tym specjalistą, oswojeniem z pomieszczeniem i sprzętami zabiegowymi. Brak dyskomfortu sprawi, że kolejne wizyty nie będą wywoływały u malucha niepokoju oraz stresu. Kiedy zatem po raz pierwszy należy pojawić się w gabinecie dentystycznym na sprawdzenie stanu uzębienia? Zaleca się, żeby nastąpiło to ok. jedenastego miesiąca życia, gdy niemowlak posiada już pierwsze zęby.

Kiedy lakować zęby dziecku?

W przypadku zębów mlecznych zabieg lakowania zaleca się w okresie między drugim, a trzecim rokiem życia. Przy zębach stałych odpowiednio do wieku:

  •  5-8 lat – „szóstki”,
  • 10-11 lat – „czwórki”,
  • 11-13 lat – „piątki”.

Jednak o tym, czy preparat zostanie użyty decyduje stomatolog.

Lakowanie zębów stałych

Zabieg lakowania zębów stałych można rozpocząć, gdy wyrżnie się szóstka, czyli ząb trzonowy. Najczęściej dotyczy to dzieci w przedziale wiekowym między piątym, a ósmym rokiem życia. Później lakowanie stosuje się w przypadku wyrastania kolejnych, nowych zębów. Najlepiej, gdy zabieg wykonuje się zaraz po ich wyrżnięciu, co pozwoli zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej i zapobiegnie ryzyku wystąpienia próchnicy. Profilaktyczne wizyty u stomatologa zaleca się nie rzadziej, niż co cztery miesiące.

Czy lakowanie zębów u dzieci jest szkodliwe?

Korzyści jakie daje lakowanie zębów u małych dzieci, to przede wszystkim zapobieganie próchnicy i przedwczesnych ubytków w uzębieniu oraz oswajanie młodego człowieka ze stomatologiem. Zabieg jest bezpieczny, bezinwazyjny i krótkotrwały. Wykonany prawidłowo, nie jest szkodliwy, nie uszkadza szkliwa, nie przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu i spożywaniu pokarmów. Przyczynia się do uniknięcia kłopotliwego leczenia w przyszłości oraz utrzymania zdrowego uzębienia. Stosowane laki są nietoksyczne.   Wizyta u dentysty może też przyczynić się do uświadomienia rodziców oraz samego dziecka, że dbanie o zęby jest ważne, a szczoteczka i pasta powinny być w codziennym użyciu po każdym posiłku.

Lakowanie zębów – przeciwwskazania

Laku nie powinno się nakładać na zęby jeszcze niewyrżnięte, znajdujące się pod dziąsłem. Zabieg jest również bezcelowy w przypadku występującej już próchnicy. Odradza się też jego wykonania na zębach posiadających starte lub płaskie powierzchnie, bez bruzd ponieważ ryzyko wystąpienia próchnicy w tym przypadku jest niskie.