Dlaczego warto lakować zęby

Spora część stomatologii opiera się na zapobieganiu wystąpienia konkretnych zjawisk. Lakowanie wcale nie jest inne i wbrew pozorom, nie wykonuje się go tylko w przypadku najmłodszych z pacjentów gabinetów… ale również w przypadku tych dorosłych. Dziś pokażemy, dlaczego lakowanie zębów jest tak ważne i rozwiejemy wszystkie mity, jak i nieścisłości z nim związane.

Opis zabiegu lakowania

Lakowanie zębów to wbrew pozorom niezwykle prosty i co najważniejsze — bezbolesny zabieg. Po udaniu się na wizytę stomatolog rozpocznie od dokładnego oczyszczenia zęba (lub też zębów) ze wszystkich „niepożądanych gości”, jakimi są osady czy nagromadzone zanieczyszczenia. Jeżeli zostanie to przeprowadzone w sposób odpowiedni, lekarz rozpocznie proces nakładaniu laku, skupiając się na najmniej dostępnych miejscach w uzębieniu. Lakowanie zębów pomoże również w zwalczeniu próchnicy. Aby utrwalić efekty pracy, miejsca te zostaną utwardzone przy pomocy lampy polimeryzacyjne. To niezwykle proste, czyż nie? Lakowanie zębów jest też niezwykle tanie, nawet jeżeli zechcemy zrobić to ze wszystkimi zębami dziecka. Gwarantujemy wam, że lakowanie zębów zwróci się z nawiązką — zwłaszcza że ominie was konieczność wydawania dodatkowych sum na lecenie rozwiniętej próchnicy!

Czy lakuje się tylko zęby mleczne?

Panuje powszechnie przyjęta opinia, że lakowanie to zabieg przeznaczony typowo dla dzieci. Nie ma w tym jednak nic bardziej mylnego, gdyż zalakować można praktycznie każdy ząb: mleczny, stały, trzonowca czy przedtrzonowca. Jeżeli zależy nam na zębach zdrowych i zabezpieczonych przed próchnicą, warto poważnie zastanowić się nad lakowaniem. Takie rozwiązanie może zaoszczędzi wam nie mało czasu i konieczności udawania się na poważniejsze zabiegi!

Na czym polega lakowanie zębów?

Lakowanie zębów u dzieci to bardzo prosty zabieg, a jego nakładanie może być niezwykłą przygodą dla Pacjenta. Dlaczego? Otóż młody pacjent może samemu wybrać kolor laku, jakiego zastosuje lekarz. Do wyboru ma on najróżniejsze barwy: niebieski, pomarańczowy, czerwony, biały, żółty… Do wyboru do koloru! Same lakowanie zębów, jakiego podejmuje się stomatolog, to po pierwsze wytrawienie zębów, a następnie pokryciu wszystkich bruzd na zdrowym i niezaatakowanym przez dolegliwości pokroju próchnicy zębie lakiem szczelinowym. Zwykle trwa to około kilku, czy nawet kilkunastu minut. Dodatkową koniecznością uwalnianie fluoru po jego zastosowaniu, co pomaga w efektywnej fluoryzację zębów!

Różnica między lakowaniem, a lakierowaniem zębów

Lakowanie zębów, a zwłaszcza lakowanie zębów dla dzieci, z uwagi na niezwykle podobną nazwę bywa często mylone z… lakierowaniem. Jak nie pomylić tych zabiegów? Otóż warto poznać różnice pomiędzy nimi. Lakowanie, jest wykonywane na zębach, na których jeszcze nie pojawiła się próchnica, jak i takich, które dopiero się pojawiły w szczęce najmłodszych z pacjentów. Natomiast lakierowanie, dotyczy wszystkich zębów i nie jest ograniczona poprzez typ zęba. Można je wykorzystywać na każdym etapie życia, jednak specjaliści polecają skorzystanie z niego przynajmniej raz na pół roku. Dzięki temu macie pewność, że zęby będą prezentować się absolutnie najlepiej!