Zastanawiasz się, ile kosztuje stały aparat na zęby? Nie bez powodu, gdyż stanowi to sporą inwestycję. Jest to jednak często jedyna droga, aby zęby uzyskały prawidłowe ułożenie i nie sprawiały pacjentowi problemów.

Całe leczenie ortodontyczne może kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Jest to normalna cena – w połączeniu z wizytami konsultacyjnymi, zamocowaniem aparatu, samym aparatem, niezbędnymi akcesoriami — niestety na taki koszt trzeba się przygotować. W kwestii tego, ile kosztuje stały aparat na zęby, trudno o negocjacje i uzyskanie dużo lepszych cen w różnych gabinetach. Na szczęście, gabinety ortodontyczne często oferują korzystne systemy ratalne, pozwalające na rozłożenie płatności za aparat w czasie.

Cena aparatu może różnić się, w zależności od tego, w jakiej technologii zostanie on wykonany. Najczęściej jest tak, że im mniej widoczny jest aparat, tym więcej przychodzi za niego zapłacić. Niemniej jednak, zamiast zmagać się z kompleksami, czasem warto dopłacić kilkaset złotych, by czuć się lepiej ze sobą.

Kiedy założyć dziecku stały aparat na zęby?

Rodzice zastanawiają się, kiedy założyć dziecku stały aparat na zęby. Kwestia ta jest uzależniona od tego, kiedy u dziecka pojawią się wszystkie zęby stałe. W momencie, kiedy zęby te są już wyrżnięte, możemy rozpocząć leczenie ortodontyczne z wykorzystaniem aparatu stałego. Jak więc widzisz, jako rodzic masz dużo czasu na przygotowanie się na to, ile kosztuje stały aparat na zęby. Bo jak już wiesz, nie jest to mały koszt!

Nim jednak zdecydujesz się na aparat stały, warto jest dokonać rozeznania, czy w przypadku wady zgryzu dziecka nie sprawdziłby się aparat ruchomy. Na aparat ruchomy istnieje możliwość uzyskania refundacji, co jest sporym odciążeniem dla portfela rodziców. Bardzo prawdopodobne, że decydując się na aparat ruchomy uda się uniknąć kosztownego leczenia z wykorzystaniem stałego aparatu ortodontycznego.

Ile się nosi aparat stały?

To pytanie jest ważne szczególnie dla dzieci, gdyż kwestia tego, ile się nosi aparat stały jest dla nich szczególnie trudna. Aparat stały stanowi pewne utrudnienie w codziennym życiu, gdyż przez niego pojawiają się problemy z czyszczeniem zębów, ze spożywaniem niektórych pokarmów, a dodatkowo u niektórych dzieci może być on źródłem kompleksów.

Co w takiej sytuacji? Rezygnować z leczenia? Absolutnie nie! Negatywne konsekwencje bycia niechlubnym posiadaczem wady zgryzu będą ciągnąć się za nami przez całe życie, a aparat nosi się tylko przez kilka lat. Z reguły leczenie ortodontyczne zajmuje nie więcej, niż 5 lat, natomiast najczęściej aparat nosi się 2-3 lata. Czas ten wydaje się długi, choć tak naprawdę nie ma potrzeby do zmartwień – dziecko nawet nie zorientuje się, kiedy to zleci!

Wiesz już, ile kosztuje stały aparat na zęby. Rozwialiśmy także najważniejsze pytania dotyczące czasu noszenia aparatu i tego, kiedy zalecamy założyć go dziecku. Z tą wiedzą powinieneś wybrać się z dzieckiem do ortodonty i dokonać badania jego wady zgryzu. Powodzenia!