Śnieżnobiały uśmiech to marzenie niemal każdego z nas. Zdrowe zęby bez przebarwień dodają niezwykłego uroku oraz pewności siebie. Ponadto wpływają na podniesienie samooceny oraz tym samym wyższy komfort życia. Na szczęście na rynku jest szeroka oferta zabiegów mających na celu uzyskanie efektu wybielenia. Są to zarówno specjalistyczne metody stosowane w profesjonalnych gabinetach stomatologicznych, jak i mniej inwazyjne procedury, które można wykonywać w domu podczas codziennej higieny jamy ustnej.
Po co się robi wybielanie zębów?
Jak wspomniano powyżej piękny w i zdrowy uśmiech dodaje uroku oraz korzystnie wypływa na poczucie własnej wartości. Pozytywne nastawienie oraz optymizm przekłada się z kolei na poprawę komfortu i jakości życia. Niestety nie każdy z nas ma naturalnie białe zęby. Na osobniczy kolor zębów wpływają zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe. Pierwsze z nich decydują o tym, że barwa zębów jest uzależniona przez geny, które określają kolor i grubość szkliwa. Oznacza to, że w populacji występują zęby śnieżnobiałe, jak i ciemniejsze, kremowe i wcale nie oznacza to w tym przypadku nieprawidłowej pielęgnacji czy występowania chorób. Poza czynnikami genetycznymi na kolor zębów wpływać mogą czynniki takie jak: złe nawyki higieniczne oraz nałogi i stosowane używki, w tym na zwłaszcza palenie papierosów oraz spożywanie dużych ilości kawy i herbaty. Ponadto zmiana koloru zębów postępuje wraz z wiekiem oraz towarzyszyć może stanom chorobowym, agresywnym metodom leczenia i przyjmowanym lekom, na przykład antydepresantom czy antybiotykom u dzieci.
Wybielanie zębów – zabiegi
Wybielanie zębów może być wykonywane za pomocą metod domowych. Wśród nich wymienić należy między innymi: ograniczenie spożycia kawy, herbaty czy wina, zmiana szczoteczki na bardziej twardą, prawidłowa higiena języka, spożywanie owoców o działaniu wybielającym, nitkowanie zębów czy stosowanie past zawierających węgiel aktywny. Metody te są dość bezpieczne natomiast efekt ich stosowania jest nieznaczny. W przeciwieństwie do nich bardziej spektakularne rezultaty przynosi wybielanie profesjonale w gabinecie stomatologicznym, obejmujące między innymi działanie ekspresowe w postaci zabiegów jednorazowych z wykorzystaniem lamp LED lub Beyond. Procedury te wykazują bardzo dużą skuteczność działania oraz dość trwały efekt. Ich podstawową wadą jest wysoka cena.
Refundacja NFZ, a wybielanie zębów
W związku z rosnącą popularnością zabiegów wybielania i ich wysoką ceną warto zastanowić się na nad tym, czy wybielanie zębów jest refundowane przez NFZ? W ramach refundacji z Narodowego Funduszu Zdrowia można skorzystać w sytuacji nagłej dolegliwości bólowej w dowolnym gabinecie mającym podpisany kontrakt z NFZ. W tym przypadku nie obowiązuje rejonizacja. Ponadto w ramach bezpłatnej opieki stomatologicznej wykonywane są między innymi następujące procedury: raz w roku badania stomatologiczne oraz trzykrotny przeglądu jamy ustnej, wykonywane dwukrotnie zdjęcie rentgenowskie, leczenie próchnicy z wykorzystaniem materiałów chemoutwardzalnych (od jedynek do trójek) lub amalgamatu, ograniczone leczenie kanałowe, protetyczne czy ortodontyczne u dzieci.
Niestety procedury realizowane w ramach opieki bezpłatnej obejmują zazwyczaj jedynie podstawowe zabiegi oraz dość przestarzałe materiały. Ponadto nie ma możliwości dopłaty ze strony pacjenta na przykład do wypełnienia wyższej jakości. I tak jak na przykład raz w roku wykonywany może być zabieg usuwania kamienia nazębnego, tak procedura wybielania zębów nie podlega refundacji. Musi ona zatem obywać się odpłatnie w prywatnych gabinetach stomatologicznych.