Zdrowy uśmiech to marzenie każdego z nas. Stanowi on nie tylko piękną wizytówkę, ale również podnosi samoocenę i dodaje pewności siebie. Obecnie na rynku istnieje wiele sposobów na wybielanie zębów. Cześć z nich jest bardziej inwazyjna i wykonywana jest w specjalistycznych gabinetach stomatologicznych. Inne działają mniej spektakularnie, lecz są bardziej bezpieczne i mogą być wykonywane przez pacjenta samodzielnie w domu. Przykładem tego typu popularnej procedury jest wykorzystywanie czarnej pasty do zębów.

Czarna pasta do zębów – czym jest?

Czarna pasta do zębów jak wspomniano powyżej stanowi coraz bardziej powszechny sposób na domowe wybielanie zębów. Jest to procedura bezpieczna i nie naraża ona szkliwa zębów na uszkodzenie, a jednocześnie przy regularnym stosowaniu przyczynia się do delikatnego rozjaśnienia zębów i usunięcia przebarwień. Na rynku dostępne są profesjonalne czarne pasty dentystyczne. Są one jednak dość drogie i zawierają w swoim składzie drobne granulki działające ścierająco na szkliwo. Mogą być w pewnych sytuacjach, na przykład przy nadwrażliwości zębów odradzane przez stomatologów.

Jak zrobić czarną pastę do zębów?

Czarna pasta wybielająca może być z powodzeniem wykonywana w warunkach domowych. Do jej przyrządzenia konieczny jest zakup węgla aktywnego. Jest to bardzo tani produkt dostępny w każdej aptece w postaci kapsułek lub tabletek. W pierwszym przypadku wystarczy otworzyć kapsułkę i wysypać potrzebny proszek, w drugim konieczne jest rozdrobnienie tabletki na przykład za pomocą moździerza. Drugim składnikiem domowej czarnej pasty do zębów jest olej kokosowy. Wykorzystywany jest on nie tylko jako substancja smarująca, ale również wykazującą bardzo dobre działanie wybielające, odkażające i bakteriobójcze. W celu przyrządzenia domowej pasty należy podgrzać olej kokosowy i wymieszać go z węglem aktywnym w proporcji trzy kapsułki węgla na jedną łyżeczkę oleju.

Pasta do zębów z węglem aktywnym – efekty

W wyniku stosowania domowej pasty do zębów z węglem aktywnym możliwe jest skuteczne usunięcie przebarwień oraz żółtego nalotu z powierzchni zębów. Węgiel aktywny dzięki swoim unikatowym właściwościom ułatwia usunięcie osadu z kawy lub herbaty czy czerwonego wina. Absorbuje zanieczyszczenia substancje mogące powodować zmianę koloru szkliwa. Ponadto wykazuje właściwości antybakteryjne, co pozwala dbać o prawidłową higienę jamy ustnej. Domowa pasta do zębów z węglem nie pochłania minerałów więc nie wpływa ona na zmianę struktury szkliwa.

Kiedy stosować czarną pastę do zębów?

Czarna pasta do zębów powinna być stosowana w przypadku występowania wspomnianych przebarwień i żółtego nalotu. Początkowo powinna być ona stosowana regularnie, kilka razy w tygodniu naprzemienne z innymi pastami, w celu uzyskania optymalnego efektu wybielenia. Następnie z racji tego, że w związku z ciągłym spożywaniem produktów spożywczych barwiących szkliwo efekt wybielania nie jest trwały, pasta powinna być stosowana okresowo w celu zachowania pożądanego efektu wybielania.