Estetycznie wyglądające uzębienie to marzenie wielu z nas. Czasami jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie rozwiązania proponują nam gabinety stomatologiczne. W momencie, w którym zęby są utrzymane w dobrym stanie, a jedynymi problemami są zmiany koloru zęba czy drobne uszkodzenia struktury szkliwa… być może licówki na zęby będą najlepszą możliwością do wyboru?
Czym są licówki?
Licówki to niezwykle niepozorne cienkie płatki z porcelany, których grubość waha się pomiędzy 0,2 a 1 milimetrem. Są one przyklejane na frontalną część zęba i pozwalają na ukrycie drobnych mankamentów wynikających na przykład z koloru. Wspomniany materiał zachowuje się niemalże identycznie jak prawdziwe szkliwo i tak naprawdę nie sposób odróżnić je od „prawdziwych” zębów! Jeżeli poszukujesz estetycznego i praktycznego rozwiązania nadającego zębom konkretny kolor… być może właśnie licówki na zęby spełnią twoje potrzeby?
Komu polecamy licówki na zęby?
Licówki na zęby są zdecydowanie polecane rozwiązanie dla pacjentów, którzy chcą nieco rozjaśnić swoje zęby, ukryć przebarwienia lub nieco zmodyfikować kształt zębów. To także kapitalne rozwiązanie, jeżeli widoczne elementy uzębienia są nieco zrotowane czy nawet stłoczone. Licówki, zapewne ku waszemu zdziwieniu, mogą okazać się także niezwykle pomocne w przypadku drobnych uszkodzeń szkliwa, takich jak pęknięcia, ukruszenia czy starte krawędzie. Należy jednak pamiętać, że licówki to odpowiednie rozwiązanie w przypadku kosmetycznych zmian i nigdy nie może być substytutem dla leczenia ortodontycznego. Jeżeli zęby są wyjątkowo zniszczone czy też ich ustawienie nie pozwala na odpowiednie przymocowane licówki — należy zastanowić się nad innym rozwiązaniem.
Zalety licówek
Licówki na zęby i ich zalety są widoczne na pierwszy rzut oka. To ciekawe rozwiązanie, gdyż pod względem koloru, jak i odczuć podczas dotyku budzą one niezwykle zbliżone wrażenia do prawdziwego szkliwa. W przeciwieństwie do naturalnego uzębienia licówki nie są podatne na działanie próchnicy, ścieranie czy nawet bardzo silne przebarwienia. Co więcej, jeżeli licówki zostaną wykonane z należytą precyzją, to linia „przejścia” z licówki do prawdziwego zęba będzie niemożliwa do zauważenia. Dzięki tej dokładności, nagromadzenie płytki nazębnej również będzie znacznie trudniejsze. A co z wykorzystywanym w licówkach materiałem? Otóż porcelana (lub tlenek cyrkonu), którą wykorzystuje się w tworzeniu licówek, jest całkowicie obojętna dla ludzkiego organizmu, przez co ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej jest praktycznie zminimalizowane.
Licówki bez szlifowania
W momencie konsultacji ze stomatologiem możecie również usłyszeć o tajemniczym rozwiązaniu, jaki, są licówki bez szlifowania. W porównaniu z tradycyjnymi licówkami, licówki bez szlifowania nie wymagają kompletnie żadnej ingerencji w szkliwo zęba poprzez szlifowanie. Każda z takich licówek, która zostanie zastosowana, jest wykonywana indywidualnie pod budowę zęba i potrzeby danej osoby. Zabieg wykorzystujący jest całkowicie bezbolesny i daje oszałamiające efekty! Bez wątpliwości, najważniejszą zaletą takiej licówki jest to, że zabieg z ich wykorzystaniem jest całkowicie nieinwazyjny, a efekt osiąga się natychmiastowo. Niestety należy pamiętać o tym, że nie zawsze są one możliwe do wykorzystania, a ostateczną decyzję podejmuje stomatolog.