implanty - najważniejsze informacje

Utrata zęba lub też kilku elementów uzębienia bywa niezwykle trudnym i obniżającym pewność siebie Pacjenta wydarzeniem. Na całe szczęście implanty zębów są świetnym sposobem na przywrócenie pięknego uśmiechu. Czym są implanty zębowe? Czy każdy może sobie na nie pozwolić? Jakie implanty mamy do wyboru?

Czym jest implant zęba?

Implant zębowy to nic innego jak tytanowe śruby, naśladujące korzeń naturalnego zęba. Wbrew pozorom, nie jest to jakaś tajemnicza technologia i jest powszechnie stosowana w stomatologii. Nie tylko odtwarza on korzenie, lecz także stanowi świetną bazę do implementacji korony stomatologicznej. Dzięki temu w stosunkowo prosty i naturalnie wyglądający sposób otrzymuje się trwały element uzębienia. Często są one wręcz niezauważalne!

Rodzaje implantów zębowych

Wśród najpopularniejszych elementów wykorzystywanych w implantologii, można wyróżnić implanty takie jak:

  • Implanty tytanowe; najpopularniejszy implant zęba, wykonany z całkowicie neutralnego dla organizmu człowieka tytanu. Jest on niezwykle wytrzymały, lecz z czasem może budzić dyskomfort poprzez swój metaliczny kolor.
  • Implanty cyrkonowe; inaczej implanty ceramiczne. Wykonywane w całości z tlenku cyrkonu, są również niezwykle odporne na ścieranie i zniszczenia mechaniczne. Dzięki swojemu naturalnej barwie, do złudzenia przypominają naturalną kość.

Implanty zębowe – przeciwwskazania

Z pozoru mogłoby się wydawać, że każdy z Pacjentów mógłby stać się właścicielem przynajmniej jednego implantu stomatologicznego. Jak można się domyślić, istnieje szereg przeciwwskazań, mogących zdyskwalifikować daną osobę do zabiegu ich wszczepienia. Można je podzielić na przeciwwskazania miejscowe, jak i ogólne.

Do pierwszej grupy należą nieodpowiednie rozmiary wyrostka zębodołowego, brak odpowiedniej ilości miejsca pomiędzy zębami sąsiednimi (ale też przeciwstawnymi), czy też nieprawidłowy stan błony śluzowej w miejscu ewentualnej implementacji. Lista przeciwwskazań ogólnych jest znacznie dłuższa, a wśród nich można wyróżnić między innymi:

  • Bruksizm
  • Cukrzycę
  • Zbyt młody wiek (poniżej 16 lat)
  • Zaawansowane choroby przyzębia, takie jak parodontoza
  • Nieodpowiednia higiena jamy ustnej
  • Choroby układowe
  • Aktualnie przebywana ciąża
  • Nałogowe palenie wyrobów tytoniowych

Ile trwa wszczepienie implantu?

Wszczepienie implantów to procedura, jaka może być przeprowadzana w ciągu zaledwie jednej wizyty i aby uniknąć jakichkolwiek problemów w związku z bólem — używa się znieczulenia miejscowego. Dzięki temu praca stomatologa staje się znacznie prostsza.

Aby jednak zabieg nie pozostawił niepotrzebnego dyskomfortu pacjenta, otrzyma on szereg zaleceń dodatkowych zaleceń, dających im szansę na powrót do normalnego życia po tym, jak implanty zębów zostały wprowadzone. Przez kilka godzin po implementacji należy używać okładów lodowych oraz w odpowiedni sposób dbać o higienę jamy ustnej.

Czy implant można wszczepić każdemu?

Jak już wiecie, implant można wszczepić tylko pacjentowi, który jest całkowici zdrowy. Czy to oznacza, że jeżeli spełni on te wymagania, wszczepienie implantu stanie się formalnością? Kluczowe dla powodzenia tego zabiegu jest stan kości wyrostka zębodołowego. Mało kto wie, lecz gdy stracimy ząb, to już wtedy rozpocznie się proces zaniku kości. Jeżeli niepotrzebnie będziemy zwlekać z tym krokiem, wprowadzenie implantu może być niemożliwe. Jeżeli potrzeba wam danych to pamiętajcie, że po pierwszym roku od utraty zęba może zaniknąć aż… 25 procent kości! Nie ma na co czekać, każdy dzień zwlekania to niebezpieczeństwo utraty możliwości odbudowy zębów.