Dlaczego musimy leczyć zęby mleczne?

Zęby mleczne, przez swoją tymczasowość są często zaniedbywane przez rodziców dzieci. Przecież skoro i tak w końcu one wypadną to… to, w jakim celu mielibyśmy starać się o ich zatrzymanie? Otóż takie myślenie może doprowadzić do naprawdę poważnych konsekwencji. Wystarczy wspomnieć o dolegliwości, jaką jest próchnica, która z zęba mlecznego w bardzo łatwy sposób może przejść na ząb stały. Jak więc zadbać o zęby mleczne, aby posłużyły one dzieciom przez jak najdłuższy czas?

Jak dbac o zęby mleczne niemowlaków?

Mimo tego, że zęby mleczne są skazane na wypadnięcie, nie oznacza to, że nie trzeba o nie zadbać. Pierwsza wizyta z naszym dzieckiem i jego świeżo wyrośniętymi zębami powinna mieć miejsce już po 6 miesiącach życia — to właśnie wtedy można zauważyć pierwsze ząbki. Jest to bardziej konsultacja, mająca na celu przekazanie rad w celu utrzymania optymalnej higieny. To właśnie wtedy rodzic dowie się jak czyścić dziąsła, pierwsze zęby mleczne, ale także czego unikać, aby nie odbiło się na zdrowiu niemowlaka.

Leczenie zębów mlecznych

Z czasem nieuniknionym elementem faktu wyrośnięcia zębów mlecznych jest ich leczenie. Jeżeli dziecko trafi do dentysty zbyt późno, zęby naszego dziecka będą znacznie trudniejsze do uratowania. Nie warto odkładać tej decyzji — zwłaszcza gdy stomatologia skierowana do najmłodszych jest tak przyjazna, a próchnica bywa tak destrukcyjna. Czasy, w których wizyta u dentysty była czymś niezwykle nieprzyjemnym już dawno minęły — dziś istnieje wiele zabiegów, takich jak lakowanie, które nie tylko same w sobie są bezbolesne, ale też mogą być niemalże niezauważalne dla Pacjentów.

Próchnica zębów mlecznych – leczenie i zapobieganie

Próchnica to najczęstsza dolegliwość, która działa destrukcyjnie na zęby mleczne. W gestii rodzica powinna leżeć chęć jej zapobiegania. Skąd jednak się ona bierze? Jej pochodzenie jest proste: cukier. Podawanie dziecku mleka czy soku w przesadnych ilościach może być niezwykle złym nawykiem. W takim momencie dzieci nie mają jeszcze nawyku czyszczenia zębów, stąd też to właśnie na rodziców spada obowiązek dbania o higienę jamy ustnej. Kiedy dziecko będzie już starsze, należy nauczyć go odpowiedniego sposobu szczotkowania i nitkowania zębów. Dzięki temu zęby będą prezentować się idealnie. Jeżeli jednak próchnica rozwinie się bardziej, niż tego chcielibyśmy, niezbędne może okazać się lakowanie oraz lakierowanie zębów. To dobry pomysł na zatrzymanie jej rozwoju.

Kiedy wypadają mleczaki?

Należy jednak pamiętać o tym, że zęby mleczne to tylko zęby tymczasowe. Wypadają one w różnym wieku, jednak można założyć, że pojawiają się one w 3 roku życia i utrzymują się przez około 3-4 lata. Pod każdym zębem mlecznym, rozwija się ząb stały, który wraz ze swoim rozwojem i wzrostem powoli „wchłania” mleczaka. Najłatwiej można to zauważyć, kiedy naszemu dziecku wypadnie jeden z mleczaków — często nie będą one miały żadnych korzeni! Gdy tak się stanie, w jego miejscu powinien pojawić się ząb stały. Jednak no właśnie — powinien. Możliwe jest wystąpienie sytuacji, w której ząb mleczny nie będzie chciał wypaść, a co za tym idzie — niemożliwe jest stworzenie miejsca dla jego „następcy”. W tym przypadku, niezbędne usunięcie zęba mlecznego w gabinecie stomatologicznym.