Zęby mleczne mają to do siebie, że wypadają, robiąc miejsce dla nowych, znacznie mocniejszych i stabilniejszych zębów stałych, jednak nie sposób nie zastanawiać się w ten sposób: kiedy zaczynają wypadać mleczaki? No właśnie! To pytanie sprawia, że wielu rodziców wręcz nie może spać, bojąc się, że zęby ich dzieci jeszcze nie wypadły, bądź też wypadły zbyt szybko. Właśnie dlatego, dziś zastanowimy się nad tym, kiedy zaczynają wypadać mleczaki, kiedy właściwie powinny one wypaść z jamy ustnej i co najważniejsze: kiedy powinniśmy spodziewać się tego, że zęby stałe zaznaczają swoją obecność! Mamy nadzieję, że dzisiejszy artykuł przybliży wam nieco całe zagadnienie!

 

Kiedy dziecku powinny wypadać mleczaki?

Zanim jednak dowiemy się, kiedy zaczynają wypadać mleczaki, warto wpierw zastanowić się nad odpowiedzią na inne, lecz równie ważne pytanie: kiedy dziecku powinny wypadać mleczaki? Otóż same mleczaki pojawiają się zwykle w okolicach 6 miesiąca życia, jednak nic w tym dziwnego, aby pojawiły się także nieco później. Pełen zestaw uzębienia jest już obecny w okolicach 3 roku życia malucha.  Jak się jednak okazuje nie na długo.

 

Więc kiedy wypadają pierwsze mleczaki? Możemy zauważyć, że zaczną one wypadać w okolicach piątych urodzin, gdyż zawiązki zębów stałych zaczynają wypychać zęby mleczne i niejako przyczyniają się do tego, że korzenie zanikają. Mleczaki mają w tej sytuacji bardzo płytkie korzenie i z czasem zaczynają się coraz bardziej chwiać. Jeżeli jednak mleczaki nie zaczną wypadać bądź też nie wypadną wszystkie, to powinniśmy zacząć się tym zainteresować. Możliwie najszybsza wizyta w gabinecie lekarskim (stomatologicznym) powinna rozwiać wszystkie wątpliwości.

 

Kiedy wypadają pierwsze mleczaki?

 

Kiedy zaczynają wypadać mleczaki? Otóż dzieje się to w pewnej kolejności. Zęby mleczne wypadają w określonej kolejności — ten który wyrósł jako pierwszy, również wypadnie jako pierwszy. Najszybciej dzieci tracą jedynki w dolnej części szczęki — zwykle dzieje się to w okolicach szóstego roku życia. Dopiero wtedy wypadają dwójki w szczęce pacjenta, a z czasem dzieje się to samo w górnej szczęce. Kolejne mleczaki zaczną wypadać w okolicach dziewiątego roku życia i będą to kły dolne oraz górne. Natomiast trzonowce opuszczają jamę ustną maksymalnie po dwunastym roku życia.

 

Nie powinniśmy, jako rodzice w jakikolwiek sposób przyspieszać pracy szczęki i wypadania zębów. Nie próbujmy więc niczego w stylu przedwczesnego wyrywania zębów – dajmy im samym wypaść! Jeżeli przecież dopuścimy do sytuacji, w której wyrwiemy zęba mlecznego, a pod nim nie znajdzie się żaden ząb stały, bądź nawet jego zawiązek, to ryzykujemy poważnymi problemami na tle ortodontycznym! A dobrze wiecie, że leczenie ortodontyczne jest znacznie bardziej kosztowne i naruszy kieszenie was, rodziców, w jakiego sposób jeszcze nie poznaliście!

 

Mamy więc już nadzieję, że wiecie, kiedy wypadają pierwsze mleczaki i co zrobić w takiej sytuacji. Wbrew pozorom, nie jest to tak problematyczne zagadnienie!