Wady zgryzu stanowią poważny problem, co daje o sobie odczuć w ciągu dnia. Przez wady zgryzu nie możesz się szeroko uśmiechnąć, bo zapewne czujesz pewien wstyd, skrępowanie. Nie jesteś też w stanie doczyścić prawidłowo zębów, co powoduje, że resztki jedzenia zalegają w niektórych miejscach – i to tam rozwija się próchnica. Masz wadę wymowy? Bardzo prawdopodobne, że powoduje ją twoja wada zgryzu.

 

Jak widzisz, wady zgryzu powodują wiele codziennych komplikacji, przez które nie da się prawidłowo funkcjonować. Na szczęście, istnieje rozwiązanie w postaci aparatu ortodontycznego, pozwalające na to, by skutecznie zniwelować wszelkie wady zgryzu – i to na zawsze! Pacjenci decydują się na aparat wiedząc, że kwestia tego, jak myć zęby w aparacie, jest stosunkowo trudna. Z tego artykułu dowiesz się, jak myć zęby z aparatem stałym i kiedy myć zęby po posiłku. Sprawdź, jak myć zęby w aparacie. Zapraszamy do lektury! 

 

Jak myć zęby z aparatem stałym?

 

Mycie zębów nie posiadając aparatu jest bardzo proste. Wystarczy odpowiednie szczotkowanie, nitkowanie i płukanie zębów, aby cieszyć się dobrym doczyszczeniem wszelkich resztek jedzenia. Natomiast osoby, które zdecydowały się na leczenie ortodontyczne, mają nieco utrudnioną sytuację. Druty aparatu ortodontycznego wymagają szczególnej uwagi, aby ich nie uszkodzić, a jednocześnie resztki jedzenia zagnieżdżają się między nimi, stanowiąc dodatkowe ryzyko rozwoju próchnicy.

 

Wobec tego powinieneś wiedzieć, jak myć zęby z aparatem ortodontycznym. Kwestię tego, jak myć zęby z aparatem ortodontycznym, zazwyczaj wyjaśnia lekarz ortodonta, natomiast warto jest upewnić się i zweryfikować tę wiedzę, a także mieć możliwość przypomnienia sobie najważniejszych aspektów higieny, aby niczego nie pominąć.

 

Przede wszystkim, szczotkowanie zębów nie zmienia się – nadal trzeba to robić. Warto natomiast zmienić szczoteczkę na taką, która jest bardziej dopasowana do osób, które noszą aparat. Istnieje możliwość czyszczenia zębów tradycyjną szczoteczką, jednak będzie ona zużywać się bardzo szybko, a także istnieje ryzyko uszkodzenia jej. W kwestii tego – jak myć zęby w aparacie – szczoteczka jest bardzo ważna.

 

Jeśli zastanawiasz się, jak myć zęby w aparacie tak, aby były one dokładnie oczyszczone – możesz skorzystać z małych szczoteczek, pozwalających na precyzyjne czyszczenie przestrzeni między aparatem a zębami.

 

Kiedy myć zęby po posiłku?

 

Wiesz już, jak myć zęby w aparacie. Do tego zakresu wiedzy powinieneś doliczyć także konieczność bycia świadomym, kiedy myć zęby po posiłku. Większość osób mylnie uważa, że trzeba to zrobić natychmiastowo po posiłku. Okazuje się, że jest to nieprawidłowe podejście. Przede wszystkim należy poczekać, aż jama ustna powróci do normalnego dla siebie pH, co zajmuje około dziesięciu minut. W tym celu rozsądnie jest po prostu przepłukać jamę ustną przed zdecydowaniem się na wyczyszczenie zębów. Po jedzeniu warto poczekać nawet 30 minut i dopiero wtedy zdecydować się na szczotkowanie zębów.