Sposob_na_piekne_zeby

Piękne uzębienie to marzenie każdego z nas, niezależnie od wieku czy płci. Należy jednak pamiętać, że piękne zęby to nie tylko kolor, ale także ich właściwy kształt i funkcjonalność. Mikropęknięcia szkliwa, ukruszenia szkliwa… to właśnie te problemy pomaga rozwiązać zastosowanie licówki! Dziś zastanowimy się nad tym, czym dokładnie są licówki, dla kogo stomatolodzy zalecają licówki, oraz co najważniejsze, dla was pacjentów – jakie zalety oferują licówki!

Czym są licówki?

Licówki to nic innego, jak bardzo cienkie płatki, wykonane przykładowo z porcelany, które przyklejane są na stałe do szkliwa pacjenta (wcześniej odpowiednio oszlifowanego. Jest to najprostsze i najmniej inwazyjne rozwiązanie protetyczne, umożliwiające poprawę wyglądu zębów. Jak się jednak okazuje, pomimo swojej prostoty, licówki mogą być założone wyłącznie u konkretnej grupy pacjentów.

Dla kogo są licówki?

Licówki to wręcz idealne rozwiązanie dla pacjentów, którzy pragną znacząco rozjaśnić ząb (czasami nawet wybielanie nie pozwala na pozbycie się nieestetycznych przebarwień szkliwa). To jednak nie wszystko! Za pomocą licówek można bezproblemowo zmienić kształt zęba: wydłużyć go, poszerzyć czy także zlikwidować przerwy obecne pomiędzy sąsiadującymi zębami. Licówki to wręcz idealna opcja dla tego, gdy zęby ulegną drobnemu zrotowaniu. Nie ulegajcie jednak szaleństwu: licówki to nie jest zastępstwo dla tradycyjnego leczenia ortodontycznego.

Sytuacje, w których licówki będą pomocnym rozwiązaniem, to także te, w których zęby uległy drobnym zniszczeniom. Mowa tutaj o tym co już wspomnieliśmy w pierwszym akapicie – drobne pęknięcia, ukruszenia czy starte brzegi zębów. Wtedy założenie licówki będzie dobrym pomysłem.

Licówki jednak nie mogą być założone u potencjalnych pacjentów, którzy zmagają się z bruksizmem, czy też wyjątkowo mocno zaciskają zęby.

Zalety licówek

Jakie jednak zalety pacjentom oferują niepozorne licówki? Otóż należy pamiętać o tym, że licówki mogą zmienić na lepsze wygląd pojedynczych zębów, bądź też ich całych grup. Licówki z uwagi na to, że są wręcz koronnym rozwiązaniem z zakresu stomatologii estetycznej, zakładane są na zęby przednie, stające się nasza wizytówką. Licówki są także niezwykle delikatne w budowie i co za tym idzie – inwazyjności, przez co należy wziąć pod uwagę to że ingerencja w szkliwo zęba będzie prawdziwie niska. Licówki wymagają bowiem delikatnego szlifowania zębów. Możliwość wybrania koloru licówki również nie pozostaje bez znaczenia, gdyż dzięki temu całe uzębienie wygląda tak samo – nie zapominajmy o estetyce!