pasta_do_zebow

Kamień nazębny to zdawałoby się, problem, który dotyka niezwykle małej części społeczeństwa. Jednakże jak się okazuje problem ten dotyka znacznie większej liczby ludzi, a większy czy mniejszy kamień nazębny da się zauważyć u 90% populacji ludzkiej. Dziś więc zastanowimy się nad tym, czym jest skaling zębów, czym różni się skaling naddziąsłowy od skalingu poddziąsłowego i odpowiemy na pytanie nurtujące wielu z was: jak często zalecane jest aby wykonywać skaling zębów?

Na czym polega skaling zębów?

Skaling zębów to zabieg, którego celem jest pozbycie się całego kamienia nazębnego z powierzchni zębów. Jego osadzanie w obrębie szyjek oraz co gorsza korzeni zębowych jest niezwykle szkodliwym procesom. Stanowi ono wręcz idealne środowisko dla rozwoju bakterii, będących bezpośrednim źródłem chorób dziąseł czy też innych tkanek przyzębia. Spośród skalingu wyróżniamy skaling poddziąsłowy oraz naddziąsłowy. Ich wykonanie zależne będzie od miejsca w którym osadza się kamień nazębny.

Czym jest skaling naddziąsłowy?

Skaling naddziąsłowy polega na oczyszczeniu korony zęba zaatakowanego przez kamień nazębny. Jest on wykonywany poprzez wykorzystanie skalera ultradźwiękowego. To urządzenie emituje ultradźwięki, które po napotkaniu na kamień nazębny sprawiają że pęka on a następnie odpada od powierzchnii szkliwa zębów.Na koniec tego zabiegu, zostają wypoletowane, przez co pozostają one gładkie i wolne od kamienia czy płytki nazębnej.

Czym jest skaling poddziąsłowy?

Skaling poddziąsłowy wykonywany jest w momencie gdy kamień nazębny osadzi się w kieszonce dziąsłowej, tuż poniżej linii dziąsła. W jego wykonywaniu również wykorzystuje się skaler ultradźwiękowy, jednak nie tylko. Periodontolog może również zalecić kiretaż, dzięki czemu możliwe jest dotarcie nawet do największych zakamarków kieszonki. W przypadku tego zabiegu, również zalecane jest wypolerowanie zębów, które sprawia, że osadzanie złogów kamienia będzie znacznie trudniejsze i będzie trwało znacznie dłużej. To niezwykle ważne jeżeli zależy nam na naszym zdrowiu!

Jak często przeprowadzać skaling?

Możecie również zastanawiać się, jak często należy wykonywać skaling. Otóż zalecenia stomatologów wyglądają następująco: aby przyniósł on pożądane skutki, warto wykonywać skaling, usuwający kamień nazębny co najmniej raz w przeciągu 6 miesięcy. Jeżeli jednak pacjent lubuje się w wyrobach tytoniowych, to zalecamy jego wykonywanie znacznie częściej, jednak stale w zgodzie z zaleceniami lekarza periodontologa.