Korony protetyczne stanowią obecnie jedną z najlepszych form rekonstrukcji zęba. Można je zastosować zarówno w przypadku posiadania naturalnego korzenia zęba, jak i podczas leczenia implantologicznego. Korony protetyczne gwarantują wysoki stopień estetyki i funkcjonalności, a dodatkowo – oferują bardzo wysoką wytrzymałość. Zastosowana korona może służyć przez lata. Dowiedz się, jakie korony protetyczne wyróżnia się i na które warto jest się zdecydować.

Korony metalowe

Zaletą koron metalowych jest ich cena. Bez wątpienia korony protetyczne metalowe są bardzo tanie, dzięki czemu wielu pacjentów może sobie na nie pozwolić. Dodatkowo, trwałość koron metalowych stoi na satysfakcjonującym poziomie, dzięki czemu raz zastosowana korona metalowa będzie funkcjonować przez długi czas. Minusem koron metalowych jest ich estetyka – korony metalowe wyróżniają się na tle pozostałych zębów, dodatkowo mogą powodować reakcje uczuleniowe.

Korony cyrkonowe

Korony protetyczne mogą być w pełni cyrkonowe. Korony wykonane z tego rodzaju materiału wyróżniają się zadowalającym poziomem estetyki. Dodatkowo, zastosowany materiał nie powoduje reakcji uczuleniowych, w przeciwieństwie do koron metalowych. Mimo wszystko, uzyskany efekt estetyczny nie jest idealny ze względu na ograniczoną przezierność. Z racji tego, że korony cyrkonowe są stosunkowo twarde, ich używanie może spowodować uszczerbek przeciwległych zębów.

Korony pełnoceramiczne

Pełnoceramiczne korony protetyczne są jednymi z najlepiej wyglądających na rynku. Ich prezencja jest bardzo atrakcyjna, korony pełnoceramiczne bardzo przypominają naturalne zęby. Wynika to z większej przezierności względem koron cyrkonowych. Podobnie do koron cyrkonowych, korony pełnoceramiczne również nie powodują uczulenia. Pełnoceramiczne są jednak szczególnie podatne na pęknięcia, dlatego trzeba być ostrożnym używając ich.

Korony porcelanowe

Korony pełnoceramiczne są nazywane także porcelanowymi – wyróżnia się jednak porcelanowe, które posiadają podbudowę z metalu. Ich ogólną zaletą jest zbliżona estetyka do korony pełnoceramicznej. Dowiedz się, jakie inne zalety i wady posiadają korony porcelanowe na podbudowie z metalu oraz tlenku cyrkonu.

Korony na podbudowie z metalu

Metalowa podbudowa korony porcelanowej powoduje, że jest ona mniej podatna na pęknięcia. Niestety, podobnie jak w przypadku korony metalowej, istnieje możliwość powstania reakcji uczuleniowych.

Korony na podbudowie z tlenku cyrkonu

Wykorzystanie tlenku cyrkonu do wykonania podbudowy do koron porcelanowych powoduje, iż taka korona jest niezwykle wytrzymała. Jej wygląd bardzo przypomina naturalny ząb. Z racji zastosowanego materiału do wykonania podbudowy, nie istnieje ryzyko pojawienia się reakcji uczuleniowej. Korony na podbudowie z tlenku cyrkonu mogą również poszczycić się świetnym przyleganiem. Warto mieć na uwadze, że korony porcelanowe na cyrkonie mają większą minimalną grubość, niż na podbudowie z metalu.