Założenie protezy to dla wielu z nas bardzo trudna sytuacja. Pierwsze dni po jej używaniu bywają bardzo trudne, gdyż konieczne jest przejście przez pewien okres przyzwyczajenia się. Nie sposób jednak zastanawiać się nad tym: jak nauczyć się jeść z protezą? Otóż często odpowiedzi są prostsze niż mogłoby się wydawać. Osiągnięcie odpowiedniego komfortu jest znacznie prostsze, niż wam się wydaje! Aby jednak było to możliwe, musicie przyzwyczaić i przywyknąć do protezy, tak aby można było cieszyć się z jej korzystania, uśmiechania się i nie tylko! Dziś więc zastanowimy się nad odpowiedziami na pytania, które męczą wielu z nas, użytkowników protez, niezależnie od rodzaju. Jak nauczyć się jeść z protezą? Proteza częściowa — jak się przyzwyczaić?

 

Proteza zębowa — Jak się przyzwyczaić?

 

A więc chcecie dowiedzieć się jak nauczyć się jeść z protezą? Na pewno tak, gdyż ilość wpisywanych zapytań pod tytułem „proteza zębowa jak się przyzwyczaić” sięga prawdziwych szczytów. Jak więc przyzwyczaić się do protezy? Przede wszystkim potrzeba cierpliwości. Proteza, niezależnie od stosowanego rodzaju, wymaga drobnej zmiany przyzwyczajeń i pokonania przejściowego dyskomfortu wynikającego z obecności obcego ciała w jamie ustnej. Potraktujcie się łagodnie w tej sytuacji, gdyż wszystko wymaga czasu!

 

W przypadku odpowiedzi na pytanie — proteza częściowa jak się przyzwyczaić — warto także rozważyć kwestię tego, jak nauczyć się jeść z protezą. Przede wszystkim, na początku możecie zauważyć nieco zmienione odczuwanie smaków, które można przywrócić w prosty sposób. Otóż zacznijcie od jedzenia pokarmów o miękkiej konsystencji, takich jak ryby czy warzywa gotowanie na parze. Dodatkowo odgryzajcie małe kawałki i żujcie je stosunkowo powoli. Na pewno zauważycie, że wasz smak zacznie powracać!

 

Poza tym zauważcie to, że musicie na nowo przyzwyczaić się do spożywania nie tylko pokarmów, ale też i napojów! Zanim poczujecie się pewnie z używaniem protezy, powinniście uważać z napojami, szczególnie tymi gorącymi, gdyż niezwykle łatwo o poparzenie! Co więcej, możecie wtedy zauważyć fakt, że niektóre głoski staje się nieco trudniejsze do wymówienia, zwłaszcza takie jak S i F. Z początkiem używania protezy częściowej czy całkowitej możecie mieć drobne problemy z komunikacją. To jednak nie tak trudny problem, jak mogłoby się wydawać. Aby jednak szybciej powrócić do normalności, zalecamy ćwiczenia. Ćwiczcie swoją wymowę przed lustrem lub też czytajcie czasopisma, lub książki na głos. Pozwoli to wam na szybsze przywrócenie pełnej funkcjonalności jamy ustnej. Założenie protezy wcale nie musi być końcem świata! Nie poddawajcie się — zdrowie jest bezcenne!

 

Jak więc sami widzicie odpowiedź na pytanie w tytule: proteza częściowa jak się przyzwyczaić jest stosunkowo prosta. Dajcie sobie nieco czasu, aby wasza jama ustna przyzwyczaila się do obecności protezy. Po przejściu tego okresu na pewno poczujecie się komfortowo, a spożywane posiłki znów będą smakowały tak, jak powinny to robić na samym początku!