Niestety wraz z upływem czasu zdrowie każdego człowieka ulega pogorszeniu. Trudno o to obwiniać kogokolwiek, ponieważ nasze ciało jest zaprogramowane do powolnej destrukcji. I tak samo jest w przypadku narządów wewnętrznych, jak i w przypadku zębów. Skupmy się jednak na tych drugich. Każdy z nas chciałby mieć własne uzębienie jak najdłużej, jednak większość traci je dość szybko. Zaczyna się niewinnie od jednego zęba, którego nie chcemy leczyć kanałowo. Otwarty i nie wzmocniony ząb prędzej czy później będzie bolał oraz się skruszy co w ostateczności doprowadzi lekarza do zadecydowania o usunięciu. W sąsiedni ząb może przejąć rolę usuniętego, jednak po jakimś czasie zmieni swoje położenie i spowoduje tak zwany uraz zgryzowy. Zaburzenie w okluzji może prowadzić do rotacji sąsiednich zębów, przeciążenia ich oraz uszkodzenia stawów skroniowo-żuchwowych. Im większe ubytki tym większa szansa na powikłania. Właśnie z tego powodu istotne jest dbanie o zęby póki mamy je w jamie ustnej. Należy regularnie chodzić na wizyty do dentysty, który jest w stanie wcześnie wdrożyć leczenie zapobiegające pogłębianiu próchnicy. Poza tym najważniejsza jest dbanie o nie w domu.

Czasami jest jednak za późno na profilaktykę i konieczne jest wykonanie uzupełnień protetycznych. W skrócie mówiąc są to urządzenia mechaniczne mające za zadanie odtworzyć wygląd i funkcje utraconych zębów. Chyba każdy z nas widział chociaż raz w życiu ruchomą protezę wykonaną z akrylu, która służy starszym osobom do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Wiele pań i panów nie wyobraża sobie wyjścia z domu bez sztucznych zębów, które pomagają nie tylko jeść, ale również usprawniają mówienie. W końcu bez zębów pluje się i nie wypowiada wyraźnie słów. W zależności od ubytków oraz pieniędzy można wykonać protezę ruchomą lub stałą. Protezy całkowite obejmują operacji wszystkich zębów zarówno w szczęce jak i w żuchwie. Akrylowe protezy ruchome częściowe składają się z elementów odtwarzających zęby oraz metalowych klamer będących zaczepieniem protezy na filarach. Są one refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. I w tym miejscu można postawić pytanie czy można spać w protezie zębowej. Nie można. Proteza przed spaniem należy wyjąć z jamy ustnej i dokładnie ją wyszorować mydłem oraz szczoteczką przeznaczoną do czyszczenia protez.

Następnie należy ją odłożyć specjalne pudełeczko gdzie wyschnie i będzie miała dostęp do powietrza. Trzymanie protez w wodzie jest najgorszym rozwiązaniem, gdyż w ten sposób rozwijają się grzyby wewnątrz tworzywa akrylowego. Mają łatwo, ponieważ sam akryl jest bardzo porowaty i woda doskonale wnika w przestrzenie. Dodatkowo następuje zmiana wymiarów protezy. Zdejmowanie protezy na noc jest możliwe wyłącznie wtedy, gdy posiada się protezę ruchomą. Obejmuje to także protezy wykonane z akrylu i metalu. W przypadku protez stałych nie mam możliwości usunięcia uzupełnienia z jamy ustnej bez pomocy lekarza. Na pewno jest to wygodne rozwiązanie, z którego większość pacjentów jest bardzo zadowolona. Trzeba jednak pamiętać o tym, iż w takich przypadkach również konieczne jest czyszczenie przęseł mostów specjalnymi nitkami do uzupełnień stałych.