Badanie promieniami rentgenowskimi bądź też po prostu prześwietlenie zębów to niezwykle często wykonywane badanie, mają na celu zobrazowanie tkanek obecnych w jamie ustnej i nie tylko. Nie sposób nie zadać pytania, jakim jest: jak wygląda prześwietlenie zębów? Tak naprawdę trudno wymienić dziedziny stomatologii, które nie korzystają z pomocy tego badania. Niezapomnianą zaletą badań rentgenowskich jest to, że umożliwiają one zobaczenie tego, co niemożliwe do zaufanie z pomocą tradycyjnych badań kontrolnych czy nawet tak skomplikowanego mechanizmu, jakim jest ludzkie oko! Po to właśnie powstał dzisiejszy artykuł! Jak wygląda prześwietlenie zębów w obecnych czasach? Co ile warto i kiedy można zrobić badanie promieniami Roentgena. Ile kosztuje to badanie? Sprawdźmy to!

 

Co ile można robić prześwietlenie zębów?

 

Na samym początku, zanim odpowiemy na pytanie postawione w nagłówki, zastanowimy się jak wygląda prześwietlenie zębów. Otóż wbrew pozorom, wcale nie wygląda ono zawsze w sposób identyczny a wszystko zależy od tego, czy mamy do czynienia z badaniem zewnątrzustnym, czy wewnątrzustnym. Różnice w wykonywaniu tych badań są następujące. Pierwsze z nich, są znacznie bardziej dokładne, gdyż są to tak zwane zdjęcia warstwowe. Właśnie dlatego są one zalecane w momencie, gdy konieczne jest dokładne zlokalizowanie zmian obecnych w uzębieniu a lekarzowi stomatologowi zależy na tym, aby uzyskać lepsze rozpoznanie stanu zdrowia jamy ustnej.

 

Natomiast RTG zębów wewnątrzustne to zdjęcia mniej dokładne i o niewielkich rozmiarach. Są to zdjęcia przylegające lub zgryzowe, co z natury sprawia że zdjęcia te są mniej dokładne i obejmują mniejszą powierzchnię. Co ile można robić prześwietlenie zębów? Otóż nie zalecamy wykonywania zdjęć rentgenowskich ot, tak, dla zabawy. Należy przecież pamiętać o tym, że promieniowanie X — bo tym są właśnie promienie Roetgena są czymś szkodliwym. Nie należy testować tego, jak mogą one zaszkodzić naszemu ciału! Wykonujmy badania rentgenowskie wyłącznie w momencie, gdy jest to konieczne! Słuchajmy rad stomatologów!

 

Ile kosztuje prześwietlenie zębów?

 

Jeżeli wiecie już jak wygląda prześwietlenie zębów, to nie sposób nie zastanowić się ile kosztuje prześwietlenie zębów, mające zobrazować niewidoczne zmiany w naszym ciele, zwłaszcza jamie ustnej. Wszystko zależne jest od tego, jakie badania chcemy wykonać, gdyż zdjęcie punktowe (obejmuje zwykle maksymalnie cztery zęby) będzie znacznie tańsze niż chociażby zdjęcie pantomograficzne. W zależności od kliniki rentgenowskich czy także miasta, w którym zostanie wykonane badanie, zapłacimy różną sumę. Dla przykładu zdjęcia pantomograficzne zwykle kosztuje około 100 złotych. NFZ jedynie refunduje zdjęcia punktowe w ciągu jednego roku, stąd też zastanówcie się dobrze czy chcecie działać na koszt publiczny! Sami więc widzicie, że cena badania radiowizjograficznego wcale nie jest zunifikowana wszędzie. Najlepiej zapytać swojego stomatologa o wycenę takiego zdjęcia!