Stomatologia przez wiele lat była świadkiem zmian w stosowanej technologii, a ich głównym celem było zapewnienie każdemu Pacjentowi maksymalnej skuteczności podejmowanych działań. Dziś możliwe staje się wykonanie leczenia wśród najbardziej skomplikowanych przypadków, a świetnym przykładem takiego zabiegu jest resekcja wierzchołka korzenia. Czym jest resekcja zęba? Czy resekcja zęba jest bolesna? Czy Ty także kwalifikujesz się do jej wykonania?
Czym jest resekcja wierzchołka korzenia?
Resekcja wierzchołka zęba (często też resekcja zęba) to zabieg, który polega na odcięciu wierzchołka korzenia zębowego, przy jednoczesnym usunięciu występujących w obrębie zęba zmian zapalnych. Resekcja zęba jest wykonywana pod wpływem znieczulenia miejscowego, gdyż działania lekarza się bardzo inwazyjne. Wpierw dokonuje on nacięcia w okolicy wierzchołka i wycina okienko kostne. Następnie usuwa on wspomniany wierzchołek. Takie działanie, jak resekcja zęba, ma swoje zalety, gdyż pozwala na likwidację wierzchołka korzenia zębowego wraz z usunięciem stanów zapalnych, lecz co najważniejsze — zapobiega ich ponownemu powstaniu. Praktycznie każda resekcja zęba, jest też uzupełniana przez materiał uzupełniający kość, co wzmocni ząb i zredukuje ryzyko ewentualnej ekstrakcji zęba. Jak widać, resekcja zęba to dość skomplikowany zabieg.
Resekcja zęba – wskazania
Nietrudno się domyślić, że tak poważny zabieg, jak resekcja zęba, wymaga wystąpienia specyficznych wskazań do jego wykonania. O czym mowa? Otóż resekcja zęba jest wykonywania w przypadkach gdy:
- podczas leczenia kanałowego doszło do złamania i uszkodzenia narzędzi wykorzystywanych w działaniach w kanale zęba,
- niemożliwe jest wyleczenie kanału zęba z powodu jego niestandardowe czy nieprawidłowej budowy
- niemożliwe jest wykonanie powtórnego leczenia kanałowego (inaczej reendontycznego), a mamy do czynienia z wystąpieniem torbieli czy nawet ropni okołowierzchołkowych,
- Pacjent posiada zęby, które obumarły samoistnie.
Dolegliwości pozabiegowe
Resekcja zęba, a właściwie resekcja wierzchołka zęba, mimo że wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym, to poprzez swoją inwazyjność może doprowadzić do powstania pewnych dolegliwości bólowych. Najczęstszymi z nich, z jakimi kojarzy się resekcja zęba, są ból i opuchlizna. Zwykle zdarza się tak, że mijają one po kilku dniach po zakończeniu zabiegu, jednak jeżeli tak się nie dzieje, to warto podjąć pewne dodatkowe kroki. Wspomniane wcześniej symptomy, występujące przy zabiegu, jakim jest resekcja zęba, można zredukować poprzez wykorzystanie leków przeciwbólowych oraz okładów z lodu. Jeżeli jednak mamy do czynienia z poważniejszymi dolegliwościami, takimi jak stany gorączkowe czy krwawienia — należy bezzwłocznie udać się do lekarza, celem ich zapobiegnięcia. Resekcja zęba to nie żarty!