Gdy rosną, sprawiają znacznie więcej bólu, niż powinny. Co więcej, jeżeli ich rośnięcie zostanie zatrzymanie przez różne czynniki — konsekwencje mogą być naprawdę nieprzyjemne. Nietrudno się domyślić, że mówimy o ósemkach, znanych też jako zęby mądrości, mimo tego, że nie po wyrośnięciu wcale nie dodają punktów IQ. Czy należy się ich pozbyć poprzez usuwanie ósemek? Jeżeli tak, to kiedy? Czy chirurg stomatolog i jego pomoc będą niezbędne? Na te oraz inne pytania znajdziecie odpowiedzi w dzisiejszym artykule.
Kiedy należy usunąć ósemki?
Ósemki to inaczej ostatnie zęby trzonowe, które pojawiają się w łuku zębowym mniej więcej w okresie od 17 do 25 roku życia. Zdarza się jednak też tak, że nawet osoby po czterdziestym roku życia zmagają się z wyrzynaniem zębów mądrości. Powstaje więc pytanie — co z nimi zrobić: zdecydować się na usuwanie ósemek, czy też pozwolić im rosnąć?
Wszystko zależeć będzie od aktualnego stanu tego zęba lub zębów i tego, czy sprawia Pacjentowi kłopoty. Ekstrakcja ósemek (znana też jako usuwanie ósemek) jest zalecana zwłaszcza w wypadku gdy ząb jest zainfekowany poprzez próchnicę. Oczywiście możliwe jest dokonanie leczenia kanałowego, jednak należy pamiętać o tym, że z uwagi na położenie, może okazać się trudne do wykonania i co za tym idzie — nieskuteczne.
Ekstrakcja ósemki to także świetny pomysł, gdy ząb mądrości poprzez swoje wyrzynanie naciska na resztę łuku. Gdy Pacjent zechce go zostawić, może się okazać, że przez ten jeden (lub kilka) ząb, będziemy mieli do czynienia z uzębieniem, które jest nierówne. Chirurg stomatolog zaleci również usuwanie ósemek, gdy będą one rosły krzywo, wrastały się w policzek czy sprawiały problem przy rozpoczęciu leczenia ortodontycznego.
Usuwanie ósemek – kto przeprowadza zabieg?
Lekarzem, który zajmie się podjęciem zabiegu, jakim jest usuwanie ósemek, nie jest zwykły stomatolog, a chirurg stomatolog. Wiedza tego specjalisty pozwala na odpowiednie poprowadzenie całego procesu ewentualnej ekstrakcji zęba — rozpoczynając od fazy przygotowania do zabiegu, jego faktycznego wykonania, jak i fazy rekonwalescencji. Często chirurg szczękowo-twarzowy wykorzysta w swojej pracy specjalistyczny mikroskop, dający szansę na wykonanie dokładnego oglądu zęba, przeznaczonego do usuwania. To także ten specjalista, będzie wiedział jak zachować się po zakończeniu zabiegu, jakim jest usuwanie ósemek i doradzi pożądane zachowanie się po wykonaniu wszystkich niezbędnych działań, mających na celu naprawę stanu (i na pewien sposób ustawienia) całego łuku zębowego.
Usuwanie zębów zatrzymanych
Co jednak zrobić, gdy mamy do czynienia z zębem zatrzymanym — czyli takim, który nie wyrznął się na powierzchnię dziąsła lub zrobił to zaledwie w części? W przypadku większości zębów możliwe jest jego ściągnięcie, jednak ósemki zwykle trzeba usunąć. Zabieg usuwania zęba zatrzymanego rozpoczyna się od nacięcia dziąsła za siódemką, aby uzyskać dostęp do kości. Po odsłonięciu — lekarz przejdzie do dłutowania i usunięcia zęba mądrości przy pomocy specjalnych dźwigni. Następnie dochodzi do zszycia rany, tak aby dziąsło mogło w szybki sposób się zrosnąć. Usuwanie ósemek, ale też innych zębów zatrzymanych wcale nie musi być tak strasznym pomysłem!