Proteza szkieletowa jest rozwiązaniem protetycznym, które umieszcza się w jamie ustnej celem zrekonstruowania ubytków w zębach. Proteza szkieletowa ma swoich zwolenników i przeciwników – jeśli zastanawiasz się nad wyborem sposobu wypełnienia luk w uzębieniu, dowiedz się, czym są protezy szkieletowe i czy warto się na nie zdecydować.
Właściwości protezy szkieletowej
Proteza szkieletowa jest stosowana w momencie, kiedy dany pacjent boryka się z problemem częściowego lub całkowitego bezzębia przy dowolnej linii zębów. Jej mocowanie odbywa się z użyciem klamer, teleskopów, zatrzasków – w zależności od wariantu, na jaki zdecyduje się dany pacjent. Pacjent może również uzyskać protezę, która do utrzymania wykorzystuje metodę bezklamrową.
Zastosowanie protezy szkieletowej może wiązać się z koniecznością użycia koron protetycznych. Wszystko jest zależne od tego, na jaki sposób montażu protezy zdecyduje się dany pacjent. Może zdarzyć się tak, że proteza posiadające mocowanie zasuwowe lub zatrzaskowe wymaga użycia koron zębowych – wtedy do kosztów leczenia należy doliczyć również to rozwiązanie.
Zastosowanie protezy szkieletowej
Proteza szkieletowa znajduje swoje zastosowanie zarówno w dolnej, jak i górnej linii zębów. Można ją wykorzystać do wypełniania częściowego lub całkowitego braku zębów. Proteza szkieletowa chroni pacjenta przed dalszym zanikiem tkanki kostnej, spowodowanym brakami w uzębieniu. Poza tym, braki w uzębieniu mogą być źródłem kompleksów, a użycie protezy pozwoli je zrekonstruować.
Jak zrobiona jest proteza szkieletowa?
Aby proteza szkieletowa mogła być w pełni funkcjonalna, konieczne jest wykorzystanie takich materiałów jak metal oraz akryl. Alternatywnie zamiast akrylu stosuje się materiał termoplastyczny, proteza szkieletowa akrylowa jest jednak bardziej powszechna.
Ile kosztuje proteza szkieletowa?
Warto wiedzieć, że proteza szkieletowa może być refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia – pod warunkiem spełnienia określonych warunków. Może jednak zdarzyć się, że dany pacjent nie spełni warunków refundacji i wówczas konieczne będzie pokrycie kosztu rozwiązania protetycznego, jakim jest proteza szkieletowa, na własną rękę.
W zależności od wybranego materiału, pokrywanej ilości, sposobu montażu, proteza szkieletowa może kosztować od około czterystu do nawet pięciu tysięcy złotych. Stanowi to spory koszt, dlatego warto jest poznać szacunkowy kosztorys; opcjonalnie pacjent może skorzystać z wygodnych systemów ratalnych, często proponowanych przez gabinety stomatologiczne.