Technologia postępuje w każdej możliwej dziedzinie. Podobnie jest ze stomatologią, gdzie efekty rozwoju technologii są bardzo widoczne. Wiele jej zawdzięczamy, a jednym z rozwiązań, które nam oferuje jest protetyka cyfrowa.
Co to jest protetyka cyfrowa?
Protetyka cyfrowa jest określana największym osiągnięciem współczesnej stomatologii. Jest to bardzo szybko rozwijająca się dziedzina stomatologii, która wykorzystuje postęp technologiczny do projektowania i wykonywania prac protetycznych w wirtualnej rzeczywistości.
Cyfryzacja protetyki
Leczenie cyfrowe rozpoczyna się od obrazowania i skanowania 3D. Dzięki temu są otrzymywane dokładne dane, które umożliwiają przeprowadzenie diagnostyki i produkcji. Narzędzia, które mogą pomóc w przeprowadzeniu takiego procesu to: tomograf komputerowy, kamera, skaner wewnątrzustny, aparat fotograficzny i skaner 3D. To właśnie na ich podstawie lekarze otrzymują niezbędne dane i informacje, które umożliwiają stworzenie planu leczenia. Współpraca tych urządzeń daje w pełni trójwymiarowy obraz pacjenta i jego uzębienia.
Otrzymywane wyniki to: tomograficzny obraz czaszki pacjenta, który może pokazać nieprawidłowości oraz pomóc w stworzeniu planu założenia implantów; precyzyjny skan powierzchni zębów, który bardzo często uwzględnia ruchy artykulacyjne; zdjęcia pacjenta i trójwymiarowy obraz twarzy.
Takie wyniki można przenieść do komputera, dzięki czemu wszelkie informacje o pacjencie można wykorzystać w późniejszym leczeniu. Oprogramowanie współpracujące ze skanerami CAD/CAM pozwala na dokładne zaprojektowanie każdego rodzaju leczenia. Kompaktowe frezarki mogą pomóc we frezowaniu bardzo wymagających prac, do których należy na przykład frezowanie tytanowych belek, które są przykręcane bezpośrednio do implantów.
Cyfryzacja umożliwia stworzenie wizualnego planu leczenia, dzięki wykorzystaniu cyfrowej wersji uśmiechu pacjenta i narzędzi, które pomagają w projektowaniu komputerowym. Jest to bardzo przyjemne i skuteczne rozwiązanie. Wizualizacja efektów leczenia już na pierwszej wizycie nie tylko pomaga lekarzowi specjaliście, ale również pozwala na sprawdzenie satysfakcji pacjenta z końcowego rezultatu. Dodatkowo komputerowe dane przekazują istotne dane wszystkim specjalistom, którzy będą pracować nad danym projektem. Współpraca oprogramowania CAD i programu do projektowania z danymi z tomografu umożliwia specjalistom wykrycie potencjalnych komplikacji już na etapie tworzenia projektu. Innym narzędziem, które może przewidzieć potencjalne komplikacje to oprogramowanie do przedzabiegowego planowania implantacji. Dzięki temu lekarz specjalista ma możliwość zaplanowania umiejscowienia implantów na podstawie wyniku z tomografu komputerowego, a następnie może przygotować szablon chirurgiczny, który będzie prowadnikiem narzędzia w trakcie procesu implantacji.
Cyfryzacja protetyki pozwala na odejście od standardowej metody, jaką jest: wykonywanie wycisku, z którego w laboratorium wykonywano odlew gipsowy. Następnie ten element służył do wymodelowania korony z metalu, a na koniec umieszczano koronę porcelanową. Proces ten był długi i uniemożliwiał przewidzenie pewnych komplikacji. Dodatkowo błędy niektórych ludzi mogły zaważyć o nieudanym projekcie. Protetyka cyfrowa jest o wiele bardziej skuteczna, a nawet bezpieczniejsza. Jednocześnie proces leczenia przy użyciu tej metody jest o wiele krótszy i przyjemniejszy.
Tradycyjna technologia CAD/CAM
Technologia CAD/CAM jest bardzo często wykorzystywana. Komputerowo wspomagane projektowanie (CAD – Computer Aided Design) i komputerowo wspomagane wytwarzanie (CAM – Computer Aided Manufacturing) to system, który wciąż jest stale rozwijany i ulepszany. W Polsce ta technologia umożliwia tworzenie wyłącznie uzupełnień stałych, czyli: koron (również na implantach), mostów, licówek, uzupełnień inlay i onlay, a także łączników. Inaczej przedstawia się sprawa na świecie, gdzie ta technologia umożliwia już tworzenie protez ruchomych, jednak generują one o wiele wyższe koszty, niż techniki tradycyjne.
Technika CAD/CAM polega na wprowadzenie do jamy ustnej pacjenta skanera – kamery, która wykonuje serię zdjęć danego obszaru. Następnie lekarz wprowadza do programu dodatkowe dane, tak aby utworzyć jak najdokładniejszą wizualizację. Gotowy projekt jest wysyłany do frezarki numerycznej, a specjalista umieszcza materiał we frezarce, dzięki czemu ta wycina i poleruje uzupełnienie. Na koniec uzupełnienie jest mocowane w szczęce pacjenta.
Technika cyfrowa obfituje w wiele materiałów, dzięki czemu efekty są o wiele bardziej wytrzymałe, a pacjent może cieszyć się uzupełnieniem przed długi czas.
Technologia CAD/CAM jest używana również w diagnostyce. Pomaga wykryć nieprawidłowości zgryzu, przesunięcia zębów czy też stan zużycia się starych koron i mostków. Można również sprawdzić w jaki sposób zęby pacjenta pracują podczas żucia, dzięki czemu można wykryć nadmierny nacisk na niektóre powierzchnie. Nowoczesna technologia znacząco ułatwiła leczenie stomatologiczne.