Podcięcie wędzidełka języka u dorosłego

Tkanki miękkie w okolicy uzębienia warunkują działanie aparatu mowy oraz właściwe formowanie zgryzu. Ich nieprawidłowa budowa może prowadzić do poważnych zaburzeń, które upośledzają codzienne funkcjonowanie. Wśród najczęściej wykonywanych procedur chirurgicznych pozwalających na zmianę stosunków anatomicznych jamy ustnej wyróżnia się frenotomię. Na czym polega podcięcie wędzidełka języka u dorosłego?

CO WARTO WIEDZIEĆ O WĘDZIDEŁKU JĘZYKA?

Wędzidełko to fragment tkanki zlokalizowanej między brzuszną powierzchnią języka a dnem jamy ustnej. Jego główne zadanie opiera się na zachowaniu łączności między powyższymi strukturami, zapewniając skoordynowaną i harmonijną pracę zespołu mięśniowego. Wpływa to nie tylko na zdolność przyjmowania pokarmów, ale także mowę czy układ zębów w zgryzie. Wędzidełko warunkuje również odpowiednią ruchomość języka, co znacznie ułatwia wykonywanie wielu czynności.

Jakie funkcje spełnia wędzidełko? Jego obecność odgrywa istotną rolę w tworzeniu kęsa pokarmowego, a tym samym umożliwia spożywanie posiłków o odmiennej strukturze oraz różnej zawartości wody. Dodatkowo pozwala ono na właściwe wymawianie głosek w wyniku oparcia języka o podniebienie – ma to bezpośredni wpływ na płynność i precyzję mowy. Warto również pamiętać, że prawidłowo uformowany fałd zabezpiecza przed wypychaniem zębów oraz postawaniem wad zgryzu.

Nieprawidłowa budowa wędzidełka języka – czym skutkuje?

Ankyloglosja jest jedną z najczęstszych wad dotyczących obszaru dna jamy ustnej. Ze względu na nieprawidłową budowę wędzidełka dochodzi do znacznego ograniczenia ruchomości języka, a tym samym upośledzenia jego funkcji. Wśród objawów wskazujących na skrócenie tej struktury wyróżnia się zaburzenia mowy, które słyszalne są jako seplenienie oraz niewłaściwa artykulacja niektórych głosek. Problemy związane z przyjmowaniem pokarmów objawiają się jako trudności w ssaniu u maluszków lub formowaniu kęsa u osób dorosłych. Z kolei wady zgryzu powstają na skutek wypychania języka przez przednie zęby – prowadzi to do ich rozsuwania oraz zmiany położenia w obu łukach.

Frenotomia to zabieg wykonywany nie tylko u dzieci, ale także starszych pacjentów. Podcięcie wędzidełka języka u dorosłego niesie ze sobą liczne korzyści, które mają bezpośredni wpływ na podniesienie jakości życia. Dzięki przeprowadzonej procedurze chirurgicznej dochodzi do upłynnienia mowy z poprawą brzmienia poszczególnych głosek. Dodatkowo na skutek zniesienia nacisku na przewody gruczołów ślinowych zmniejsza się ślinotok będący przyczyną niskiej samooceny i ograniczonych kontaktów towarzyskich.

Podcięcie wędzidełka języka u dorosłego przeprowadzane jest w oparciu o wynik konsultacji lekarskiej oraz występujące objawy. Wśród wskazań do wykonania zabiegu wyróżnić można:

  • ankyloglosję
  • zaburzenia mowy wynikające z ograniczonej ruchomości języka
  • trudności w przyjmowaniu pokarmów
  • ślinotok
  • przyrośnięcie języka do dna jamy ustnej
    Frenotomia stanowi skuteczną metodę walki z powyższymi dolegliwościami, zwiększając komfort życia i podnosząc samopoczucie pacjentów.

Podcięcie wędzidełka języka – jak wygląda zabieg?

Podcięcie wędzidełka języka u dorosłego to krótka procedura medyczna wykonywana w gabinecie lekarskim. Poprzedzona jest ono konsultacją ze specjalistą, który na podstawie dokładnego badania kwalifikuje pacjenta. Przed zabiegiem należy pozostawać na czczo przez co najmniej 6 godzin. Jak wygląda frenotomia? Przy pomocy lasera lub nożyczek chirurgicznych operator nacina wędzidełko zlokalizowane na brzusznej powierzchni języka, a w razie potrzeby zakłada szwy. Warto pamiętać, że cała procedura przeprowadzana jest z wykorzystaniem znieczulenia, co przekłada się na zwiększenie komfortu w czasie zabiegu.

Czas gojenia rany powstałej po podcięciu wędzidełka wynosi zwykle 2 tygodnie. Ważnym elementem rehabilitacji pooperacyjnej jest wykonywanie specjalnych ćwiczeń mających na celu zwiększenie zakresu ruchomości języka, a także zapobieganie powikłaniom. Regularnie przeprowadzany trening ma znakomity wpływ na płynność mowy, ułatwiając wypowiadanie niektórych głosek i zmniejszając ślinotok. Do zalet leczenia logopedycznego warto również zaliczyć poprawę samopoczucia oraz podniesienie pewności siebie.

Wśród najczęstszych powikłań związanych z frenotomią wyróżnia się powstawanie zrostów. Może to wynikać z indywidualnych predyspozycji organizmu do bliznowacenia, nieprawidłowego procesu gojenia lub braku treningu języka po zabiegu. Zarośnięcie fragmentu tkanki stanowi znaczne utrudnienie w czasie rehabilitacji pooperacyjnej, a sam zabieg nie przynosi oczekiwanych efektów. W takiej sytuacji konieczne jest powtórzenie całej procedury po upływie około 2 miesięcy.

Ile kosztuje podcięcie wędzidełka języka u dorosłego? Cena frenotomii przeprowadzanej w gabinecie prywatnym wynosi zwykle kilkaset złotych, rozpoczynając się od 300 złotych. Należy jednak pamiętać, że podane kwoty dotyczą samego zabiegu i nie obejmują badania kwalifikacyjnego czy wizyt u logopedy. Pomimo stosunkowo wysokich kosztów podcięcie wędzidełka języka jest procedurą wartą wykonania – poprawia funkcjonowanie pacjenta i zwiększa komfort życia.