Stripping zębów przed i po

Każdy doskonale wie, że w gabinecie dentystycznym wykonać można liczne zabiegi pozwalające poprawić zdrowie lub wygląd zębów. Standardowo wykonuje się oczywiście usuwanie próchnicy oraz wstawianie po zabiegu wypełnienia, lecz często ma miejsce również zabieg usuwania kamienia czy też np. wybielania zębów. Jak się jednak okazuje, lista możliwych do przeprowadzenia czynności jest o wiele dłuższa niż te kilka podstawowych spraw. Jedną z ciekawszych propozycji jest z całą pewnością stripping zębów. Czym jest taki zabieg, jakie są do niego wskazania, a przede wszystkim, jakie się osiąga efekty? Stripping zębów przed i po — jakie są różnice?

Czym jest stripping zębów?

Stripping zębów przed i po — co warto wiedzieć o tym zabiegu? Zanim przejdzie się do tego, jakie są efekty wykonywania tego ciekawego leczenia, w pierwszej kolejności dowiedzieć się trzeba, na czym on tak w ogóle polega. Czym jest stripping zębów i w jakim celu wykonywany?

Jest to zabieg o charakterze terapeutycznym, który polega po prostu na piłowaniu zębów. Fachowo czynność ta nazywana jest przez specjalistów pionową redukcją szkliwa znajdującego się na powierzchni stycznej zęba. Wiele osób może się jednak teraz zastanawiać, z jakiego powodu w ogóle komuś przychodzi do głowy wykonywanie takiego zabiegu. W końcu każdy chce, aby jego zęby były możliwie jak najładniejsze i najzdrowsze. Czy tak duża ingerencja w nie, jak szlifowanie ich szkliwa nie będzie oznaczała poważnych problemów związanych z estetyką, lecz również stabilnością i trwałością takiego zęba? Stripping zębów przed i po — czy zabieg ten nie wyrządzi szkód w zębach?

Jak się okazuje, leczenie to wykonywane jest przy pomocy niezwykle delikatnych, a jednocześnie bardzo skutecznych pasków ściernych. Często wykorzystywane do jego przeprowadzenia są także specjalne diamentowe tarcze. Wymagane jest w tym wypadku naprawdę precyzyjne narzędzie, ponieważ warstwa szkliwa, która podlega usunięciu, jest naprawdę cieniutka. Jak szacują specjaliści, podczas tej czynności nie usuwa się więcej niż 0,3 mm szkliwa.

Jaki jest jednak tego konkretnie cel? Po co zadawać sobie tyle trudu, aby pozbyć się tak niewielkiej ilości szkliwa? Jak się okazuje, jeśli ubędzie go po obu stronach zęba, uzyska się stosunkowo sporo wolnego miejsca w łuku zębowym. Dzięki temu możliwe będzie przeprowadzenie leczenia ortodontycznego polegającego np. na zwalczaniu stłoczenia zębów, czy też innego rodzaju wad zgryzu. Stripping zębów standardowo przeprowadzany jest także przed założeniem aparatu ortodontycznego, aby przygotować zęby do jego noszenia. Na sam koniec dowiedzieć się jeszcze trzeba, że stripping zębów stosuje się standardowo w sytuacji, gdy ząb z powodów np. genetycznych jest zdeformowany i zwyczajnie źle się prezentuje. Zabieg ten pozwala poprawić jego wygląd i nieco go ukształtować, co z pewnością wpłynie w bardzo pozytywny sposób na wygląd i estetyczność uśmiechu danej osoby.

Jak długo trwa zabieg?

Stripping zębów przed i po — wiele osób zastanawia się nad tym, jak prezentować się będzie ich uśmiech oraz zęby po przeprowadzeniu takiego rodzaju leczenia. Każdy chciałby zobaczyć jak najszybciej efekty pracy stomatologa. Zasadne jest więc w tym wypadku pytanie, jak długo będzie trwał taki zabieg. Czy jest on wykonywany na jednej wizycie? A może konieczne jest kilkukrotne wracanie do gabinetu stomatologicznego na poprawki?

Jak się okazuje, wszystko w tym wypadku zależne jest od tego, ile zębów poddawanych będzie temu zabiegowi. Często bowiem wykonuje się go nie na jednym, lecz od razu na kilku zębach. W zależności od tego, jaki będzie zakres prac, zabieg ten może trwać od 10 do około 30 minut.
Co jednak bardzo ważne, czynność ta polega na stopniowym usuwaniu tkanek szkliwa. Powoduje to, że musi być podzielona na kilka etapów. Oznacza to więc, że stripping zębów musi być przeprowadzany na kilku wizytach. Zwykle ogranicza się to do 3-4 wizyt.

Czy stripping zębów boli?

Stripping zębów przed i po — każdy pacjent czeka bardzo mocno na to, jaki uzyska się efekt po przeprowadzeniu tego zabiegu. Jak się jednak okazuje, równie często pacjenci są bardzo mocno nim wystraszeni. Mowa tu jest w końcu o zabiegu szlifowania zębów, co samo w sobie nie brzmi najlepiej. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób obawia się tego, czy jest to zabieg bolesny. Czy stripping zębów może wywoływać ból?

Jak się okazuje, jest to zabieg, który zaliczany jest do całkowicie bezbolesnych. Oczywiście wiedzieć trzeba, że wiele w tym wypadku zależy od konkretnego stomatologa i tego, jak fachowo i profesjonalnie wykona wszystkie czynności podczas zabiegu. Istnieją bowiem precyzyjnie ustalone granice, których nie można przekraczać podczas szlifowania zębów, ponieważ oznaczać one będą ogromny ból. Żeby nie dopuścić do takiego przebiegu wydarzeń, lekarz używa podczas zabiegu specjalnej miarki, która pozwala mu ocenić stopień przeprowadzonych prac. Jeśli więc wszystko zostanie zrealizowane zgodnie ze sztuką, jedyną niedogodnością dla pacjenta będzie towarzyszący zabiegowi dźwięk i zapach.