Nieświeży oddech, czyli halitoza, nie jest wcale tak marginalnym problemem, jak mogłoby się wydawać. Boryka się z nim wiele osób. Jakie są powody nieświeżego oddechu, przyczyny jego powstania i jak poradzić sobie z tym wstydliwym kłopotem?
Przyczyny nieświeżego oddechu
Nieświeży oddech może pojawić się z wielu powodów. Jednym z najpopularniejszych i niestety często bagatelizowanych, jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej.
Nagromadzenie resztek pokarmów między zębami powoduje powstawanie bakterii beztlenowych. To one są przyczyną powstawania lotnych związków siarki odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach z jamy ustnej.
Warto pamiętać, że w higienie jamy ustnej ważne jest nie tylko szczotkowanie zębów po każdym jedzeniu. Należy również pamiętać o używaniu nici dentystycznej oraz płynu do płukania ust. Tylko stosowanie wszystkich tych środków może pomóc zniwelować nieprzyjemny zapach.
Kolejną przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust jest powstanie kamienia nazębnego. Nagromadzona płytka nazębna to warstwa bakterii i węglowodanów, która przyczynia się do powstawania próchnicy niszczącej zęby, ale również ma wpływ na przyzębie oraz zapach z ust.
Kamień nazębny może być przyczyną krwawienia dziąseł, a w konsekwencji może doprowadzić do ruszania się, a nawet wypadania zębów. Jest to bardzo poważna przypadłość. Należy pamiętać, by kontrolować zęby raz na 6 miesięcy.
Powszechne powody nieświeżego oddechu to nieodpowiednia dieta. Spożywanie cebuli, czosnku, niektórych ziół czy alkoholu powoduje powstawanie bardzo intensywnego i nieprzyjemnego zapachu. Warto również pamiętać, że palacze również mają problem z zapachem.
Warto wiedzieć, że również niektóre choroby są odpowiedzialne za brzydki zapach z ust. Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych, refluks przełyku, kwasica ketonowa, zapalenie migdałków, a nawet angina mogą okazać się przyczyną nieestetycznego zapachu z ust.
Jak sobie z nim radzić?
Powody nieświeżego oddechu są bardzo różnorodne. Osoby, które się z nim zmagają poszukują sposobów, by zamaskować problem.
Żucie gumy czy używanie płynów do płukania jamy ustnej to jedne z najpopularniejszych sposobów. Ważne jest również, by regularnie czyścic język, na którym również osadzają się bakterie.
Ważnym zabiegiem, który pomoże w utrzymaniu ładnego zapachu z ust jest zadbanie o usuniecie kamienia nazębnego. Osoby, które mają nadmiar płytki nazębnej konieczne powinny skorzystać z pomocy lekarza stomatologa, który bez problemu usunie kamień.
Jedną z przyczyn nieświeżego oddechu jest suchość jamy ustnej. Chcąc sobie poradzić z tym problemem należy pić dużo wody. Ważne jest, by unikać napoi słodkich oraz gazowanych. Niewskazany jest również alkohol oraz kawa.
W walce z nieprzyjemnym zapachem mogą również pomóc zioła. Sprawdzi się tymianek, szałwia oraz mięta. Dobre dla naszego organizmu są również kefiry, jogurty naturalne czy kwaśne mleko.
Nieświeży oddech pomoże zneutralizować również pietruszka. Warto dodawać ją do kanapek, sałatek czy sosów lub dipów. Można również kilka listków schrupać bez żadnych dodatków. Pietruszka nie tylko poprawi oddech, ale również pozytywnie wpłynie na nasz organizm. Jest cennym źródłem witaminy C oraz magnezu.
Leczenie nieświeżego oddechu
Halitoza nie tylko jest objawem złej diety czy chorób zębów oraz przyzębia. Może również pojawić się u osób cierpiących na cukrzycę, choroby okolic ucha, gardła czy oskrzeli. Jest to przypadłość, która może również pojawić się u osób, które się odchudzają lub przyjmują leki na obniżenie ciśnienia tętniczego. Jest to związane z odwodnieniem organizmu.
Chcąc wyleczyć nieświeży oddech warto skorzystać z tabletek do ssania. Można nabyć je w aptece i nie jest potrzebna do tego recepta. Tabletki na nieświeży oddech bazują zazwyczaj na cynku. Wzbogacone są o ekstrakty ziół. Często wykorzystywany jest olejek miętowy czy pietruszkowy.
Osoby, które nie chcąc korzystać z tabletek mogą kupić gumy do żucia czy odświeżacze. Osobom, które zmagają się z suchością w ustach, która również może być przyczyna halitozy, może przydać się spray nawilżający.
Osoby cierpiąca na halitozę powinny również zdecydować się na pastę do zębów, która pomoże zniwelować nieświeży oddech. Mleczan cynku wiąże lotne związki siarki, które są odpowiedzialne za nieprzyjemny oddech. Dodatkowo ekstrakty roślinne wykazują właściwości antybakteryjne, które dają uczucie świeżości na długi czas.
Jednym ze sposobów pozbycia się nieprzyjemnego zapachu z ust jest kryptoliza. Jest to zabieg, który polega na zamknięciu drobnych krypt migdałowych, na poszerzeniu i spłyceniu większych. Ważne jest, by pacjent nie decydował się na usuniecie migdałków, które pełnią ważną funkcję w organizmie.
Kryptoliza jest zabiegiem przeprowadzanym w znieczuleniu. Trwa około 30 minut. Po zabiegu pacjent nie wymaga rekonwalescencji, od razu może wrócić do swoich normalnych obowiązków. Goje trwa od 1 do 2 miesięcy.
Nieświeży oddech z ust to problem, który jest bardzo uciążliwy. Wpływa na samoocenę i jest częstym powodem utraty pewności siebie. Warto zadbać o siebie i pozbyć się tej dolegliwości.