Celebryci prosto z Hollywood, a w szczególności gwiazdy estrady i filmu zapoczątkowali ekstrawagancką modę na biżuterię nazębną. Taka oryginalna ozdoba ma poprawić estetykę uśmiechu i przyciągnąć uwagę innych. Zabieg nakładania ozdobnych elementów nie jest inwazyjny i co ważne odwracalny. Czy każdy może nosić taką biżuterię i czy nie niszczy ona szkliwa zębów?
Biżuteria nazębna – ozdób swój uśmiech!
Elementy biżuterii nazębnej mają różne fantazyjne kształty np. gwiazdek, znaków zodiaku, zwierząt, serduszek, a także figur geometrycznych. Są niewielkie, a ich średnica kształtuje się najczęściej miedzy 1,8, a 4 mm. Takie ozdoby na zęby mogą być wykonane ze złota, a także kamieni szlachetnych: diamentów, rubinów, czy też szafirów. A wszystko to po to, żeby uatrakcyjnić uśmiech osoby, która będzie je nosić.
Odbudowa zęba – czy jest potrzebna?
Biżuterię nazębną zakłada się tylko na zdrowe i mocne zęby. Nie stosuje się jej w przypadku próchnicy, kamienia nazębnego oraz stanów zapalnych. Przedtem należy udać się do gabinetu stomatologicznego i poddać zęby leczeniu. Noszenie ozdób nazębnych, a także ich usunięcie nie przyczynia się do uszkadzania szkliwa. Ważne jest jednak, żeby stosować odpowiednią pielęgnację jamy ustnej oraz czyścić zarówno elementy biżuterii, jak też same zęby.
Biżuteria nazębna – jak jest mocowana
Założenie biżuterii nazębnej odbywa się w gabinecie dentystycznym. Stomatolog najpierw zajmuje się oczyszczeniem szkliwa, a następnie nakłada materiał klejący na ozdobę i mocuje ją na zębie przytwierdzając do niego za pomocą naświetlania światłem niebieskim. Zabieg trwa ok. 15-20 minut. Jest bezbolesny, dlatego nie potrzeba znieczulenia, a wszystko odbywa się bez użycia wiertła, całkowicie bezinwazyjnie.
Małe ozdoby – kryształki na ząb
Jednym z rodzajów biżuterii nazębnej są kryształki, określane też jako kryształki dentystyczne, kryształki Swarowskiego, tooth gens, Quarkee oraz grilz. To całkowicie bezpieczne małe ozdoby wykonane np. z kamienia jubilerskiego, czy też cyrkonii. Mają różne barwy oraz kształty. Za pomocą specjalnego kleju są przyklejane na powierzchni zęba.
Quarkee – naklejanie biżuterii na zębach
Na rynku pod nazwą marki Quarkee jest wiele rodzajów ozdób na zęby dla wyrafinowanych klientów. Są bezpieczne dla użytkownika, ponieważ wytwarza się je bez dodawania szkodliwych substancji. Ta ekskluzywna biżuteria stomatologiczna może być wykonana z kryształków, złota, białego złota, a także z dodatkiem kamieni szlachetnych, dlatego jej cena nie jest niska.
Efektowna i stylowa biżuteria
Zadaniem biżuterii nazębnej jest przyciąganie uwagi rozmówców. Efektownie na pewno prezentują się na przednich zębach ozdoby wykonane z metali szlachetnych. Natomiast stylu i szyku dodają im dodatki z drogocennych kamieni. Taka biżuteria należy do typu grill. Niemniej okazale prezentują się też pierścienie nazębne, które jednak wymagają wywiercenia otworu na brzegu zęba.
Diamenty na zębach
Sporo trzeba zapłacić, żeby ozdobić zęby w prawdziwe diamenty. Zamontowanie tych kamieni szlachetnych to koszt ok. 5 zł. Jednak czego się nie robi, żeby mieć „diamentowy” uśmiech?
Żółte złoto
Kto chce, żeby jego zęby błyszczały, może zamówić wykonanie ozdoby ze szczerego, żółtego złota. Ceny takiej biżuterii wynoszą ok. 500 zł. Efekt jest piorunujący i pozwala „zabłysnąć” w towarzystwie.
Cyrkonie na zęby
Ozdoby nazębne wykonane z cyrkonii charakteryzują się dużą wytrzymałością. Ta trwała i elegancka biżuteria doskonale współgra z tkanką zęba. Wykazuje ograniczoną cytotoksyczność, nie działa niekorzystnie na układ odpornościowy, dzięki czemu nie wywołuje stanów zapalnych. Atutem ozdoby nazębnej z cyrkonii jest też niewysoka cena.
Kolczyk w zębie
Kolczyk zazwyczaj kojarzymy z przekłuwaniem uszu, jednak za jego pomocą można też ozdabiać inne części ciała np. nos, okolice ust, a nawet język. Coraz modniejsze staje się też mocowanie kolczyka na zębach. Dla bezpieczeństwa najlepiej jeśli proces jego założenia wykona stomatolog, który ma na tym polu doświadczenie. Sam zabieg jest bezbolesny, bezinwazyjny, odwracalny i co istotne, nie powoduje uszkodzenia szkliwa. Właściwie założony kolczyk powinien utrzymać się ok. dwunastu miesięcy. Przy próbie wcześniejszego zdjęcia należy uczynić to w gabinecie dentystycznym.
Jak dbać o higienę jamy ustnej z kamieniem jubilerskim na zębie?
Resztki pokarmowe łatwiej osadzają się i przyklejają do elementów, które znajdują się na zębach. Posiadając biżuterię nazębną należy zatem staranniej niż zwykle je czyścić używając nie tylko szczoteczek. O higienę uzębienia warto też dbać przy pomocy specjalnych wyciorów, które skutecznie oczyszczą zakamarki wokół ozdób, a także używać irygatorów. Najlepiej jest myć zęby po każdym posiłku. Po zabiegu co najmniej przez godzinę nie należy nic jeść, a przez ok. 12 godzin nie spożywać produktów o zbyt dużej twardości. Stomatolodzy zalecają też kontrolne wizyty w swoich gabinetach, co pół roku celem sprawdzenia czy wszystko jest w porządku.