Ile zarabia lekarz dentysta w Polsce?

Stomatologia to dział medycyny, który większości osób kojarzy się z leczeniem zębów. Jednak nie jest to całość usług na jakie pacjent może liczyć podczas wizyty w gabinecie dentystycznym. Stomatolog zajmuje się również kwestiami związanymi z przyzębiem, językiem, błoną śluzową, tkankami występującymi w obrębie jamy ustnej, a także obszarem stawu skroniowo-żuchwowego. Często wizyta u dentysty budzi w pacjentach niepokój i wywołuje stres. Dlatego ważne jest, żeby w tym zawodzie pracowali ludzie, którzy będą go wykonywać z delikatnością, wyczuciem, empatią i wykazywali  się cierpliwością w stosunku do leczonych osób. To trudna profesja, jednak mogąca przynieść satysfakcję finansową. Rozrzut dotyczący zarobków stomatologów jest dość duży. Wynagrodzenia zależą od doświadczenia, wyrobienia sobie marki na rynku, specjalizacji oraz formy prowadzonych usług. Zatem ile zarabia dentysta w Polsce?

Zarobki lekarzy dentystów w Polsce

Zarobki lekarza dentysty w naszym kraju zależą od tego, czy posiada on etat, czy też ma własną działalność gospodarczą i w jej ramach prowadzi gabinet stomatologiczny. Bywają też tacy specjaliści, którzy świadczą usługi na rzecz różnych lecznic. Wyniki Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń pokazują, że średnie zarobki lekarzy dentystów w Polsce wynoszą między 3 418 zł, a 6 881 zł brutto. Natomiast mediana zarobków kształtuje się na poziomie 4 816 zł brutto.
W podmiotach leczniczych, do których zalicza się niepubliczny zakład opieki zdrowotnej, samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej oraz jednostki budżetowe, od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie zasadnicze lekarzy dentystów stażystów wynosić ma 6 797,71 zł brutto, natomiast lekarz dentysta posiadający specjalizację zarobi co najmniej 10 375,45 zł brutto.

Zarobki lekarzy stomatologów

Lekarz stomatolog posiadający różne specjalizacje może generować bardzo dobre wyniki finansowe. Dzieje się tak, dzięki możliwości świadczenia wielu usług związanych z leczeniem obszaru jamy ustnej. Wg wspomnianego wyżej Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń wynika, że średnie zarobki lekarzy stomatologów kształtują się w granicach od 3 800 zł do 8 500 zł brutto. Natomiast mediana średnich pensji na etacie w ich przypadku wyniosła 5 300 zł.

Jaka jest średnia stawka godzinowa dla lekarza dentysty?

W Polsce średnia stawka godzinowa dla lekarza dentysty jest niższa niż wynagrodzenie specjalistów medycznych z innych dziedzin w sektorze prywatnym. Kształtuje się na poziomie 96 zł. Stomatolog, który pracuje 173 godziny w ciągu miesiąca może więc osiągnąć wynagrodzenie wynoszące 16 608 zł.

Gabinet dentystyczny — ile zarabia się na własnej działalności dentystycznej?

Otworzenie własnego gabinetu dentystycznego stwarza okazję na bardzo dobry zarobek. Jednak to czy interes będzie dochodowy jest uzależnione od profesjonalizmu i rzetelności specjalisty. Dobre opinie na temat stomatologa i świadczonych przez niego usług przyciągną pacjentów, a tym samym stworzą możliwość rozwoju finansowego. Szacuje się, że dochodowy gabinet dentystyczny jest wstanie po pewnym czasie wygenerować dochód ok. 20 000 zł miesięcznie.

Wiele uwarunkowań decydujących o zarobkach lekarza dentysty

O tym ile lekarz dentysta może zarabiać decyduje jego zaangażowanie w wykonywaniu swoich obowiązków. Liczy się również stały rozwój zawodowy, a także budowanie relacji z pacjentami, w taki sposób, żeby pozyskać ich zaufanie. Specjalista, który chce, żeby klienci do niego wracali powinien umieć zbudować z nimi specyficzną więź, być wiarygodnym, wykazywać się profesjonalizmem i wiedzą, posiadać łatwość w nawiązywaniu kontaktów z pacjentami oraz być transparentnym.
Bardzo ważne jest doświadczenie dentysty i to ile już lat wykonuje swoją profesję. Istotne są również jego umiejętności, posiadane kwalifikacje oraz specjalizacje, które pozwalają mu na wdrożenie procedur ułatwiających pracę i wpływające na podnoszenie komfortu pacjenta.

O wysokości zarobków decyduje również forma zatrudnienia. Lekarz dentysta może wykonywać swój zawód na podstawie umowy o pracę lub posiadać umowę cywilną z możliwością pobierania określonego wynagrodzenia procentowego od uzyskanego przychodu za wykonane usługi. Często zdarza się, że dentysta świadczy usługi na rzecz jakiegoś podmiotu leczniczego, a także co jest najbardziej dochodowe, prowadzi działalność gospodarczą we własnym gabinecie stomatologicznym. Na wynagrodzenie ma wpływ oczywiście ilość godzin przeznaczonych na pracę. Jeśli lekarz jest zatrudniony zarówno w placówce NFZ, jak i wykonuje usługi prywatnie, wtedy o dochodach decyduje procent udziału leczonych osób w obydwu obszarach działalności zawodowej.
Istotny wpływ na wysokość wynagrodzenia ma obszar kraju w jakim specjalista wykonuje swój zawód. Przyjmuje się też, że o zarobkach decyduje również płeć lekarza dentysty, ponieważ mężczyźni na ogół zarabiają więcej niż kobiety.

Czy opłaca się otworzyć własny gabinet stomatologiczny?

Lekarz dentysta pracujący na etacie nie martwi się o miejsce, gdzie wykonuje usługi, wyposażenie gabinetu, materiały, narzędzia i cały specjalistyczny sprzęt. Nie interesuje go też zatrudnienie odpowiedniego personelu, który będzie dbał o funkcjonowanie danej placówki medycznej. Mimo tego lekarzy dentystów pracujących na etacie nie jest zbyt wielu. Najbardziej rozpowszechnioną formą jest prowadzenie własnego gabinetu stomatologicznego, co przekłada się na wyższe zarobki i większy komfort pracy. Najpierw jednak należy wiele kwestii przemyśleć, zanalizować, określić plan marketingowy, wybrać lokalizację. a następnie sporo zainwestować. Miejsce, w którym będzie się przyjmować pacjentów powinno posiadać pomieszczenia na recepcję, poczekalnię, łazienkę, a przede wszystkim na gabinet dentystyczny. Koszty wynajmu takiego lokalu często są bardzo wysokie.
Podstawowe wyposażenie to spory wydatek. Typowy fotel dentystyczny z potrzebnym oprzyrządowaniem kosztuje między 30 000 zł, a 50 000 zł.

Cały koszt wyposażenia gabinetu w odpowiedni sprzęt i materiały to wydatek ok. 100 000 zł -150 000 zł. Więcej trzeba zainwestować jeśli marzy się o dodatkowym i lepszym jakościowo wyposażeniu. Należy też pamiętać o personelu, czyli zatrudnieniu asystenta stomatologicznego i ewentualnie osoby do recepcji. Przy zakładaniu działalności gospodarczej ważną kwestią jest to, że wiele usług dentystycznych jest zwolnionych z podatku VAT.

O sukcesie własnego biznesu, czyli w tym przypadku działalności związanej z prowadzeniem gabinetu dentystycznego decyduje przede wszystkim jakość, różnorodność i zakres wykonywanych usług. Jeśli stomatolog wyrobi sobie odpowiednią markę oraz uznanie wśród pacjentów, to jego klientami mogą zostać osoby nie tylko należące do lokalnej społeczności, ale również spoza niej. Na zwrot inwestycji trzeba będzie zapewne poczekać kilka lub nawet kilkanaście miesięcy. Uzależnione jest to od właściwej i dogodnej lokalizacji miejsca, w którym będzie prowadzona działalność medyczna oraz opinii pacjentów. Najlepszą reklamą są oceny zadowolonych klientów. Szacuje się, że renomowany gabinet dentystyczny może przynosić nawet 20 000 zł dochodu miesięcznie.