Brak nawet jednego zęba jest problemem. Warto wobec tego jak najszybciej pomyśleć o uzupełnieniu protetycznym. Obecnie możliwości jest wiele, dla każdego znajdzie się odpowiednie rozwiązanie. Czasem trzeba kierować się kwestiami finansowymi, wybrać ekonomiczne rozwiązanie. W sprzedaży są rozmaite protezy ruchome i stałe, tradycyjne i nowoczesne. Każdy przypadek trzeba oczywiście rozpatrywać indywidualnie. Ortodonta będzie wiedział najlepiej, jaka proteza przy całkowitym bezzębiu sprawdzi się idealnie.

Jaka proteza przy całkowitym bezzębiu?

W przypadku wypadnięcia kilku zębów do wyboru jest wiele uzupełnień protetycznych. Pojawia się jednak pytanie, jaka proteza przy całkowitym bezzębiu stanowi najlepsze rozwiązanie. Każdy chciałby, aby proteza była wygodna w użytkowaniu, nie powodowało żadnych podrażnień. Istotna jest także nieprzeciętna trwałość. Proteza ma posłużyć przez długi czas w nienagannym stanie. Oczywiście przy jej prawidłowym użytkowaniu, stosowaniu się do zaleceń stomatologa, uzupełnienie protetyczne powinno posłużyć przez długi czas. Do wyboru są modele ruchome i stałe. Te pierwsze pacjent może samodzielnie wkładać i wyjmować w dowolnym momencie. Stosuje się je w ciągu dnia, natomiast na noc wyciąga. Protezy ruchome występują w wersji zarówno częściowej, jak i całkowitej. Są także protezy mocowane na stałe, czyli w postaci koron, mostu, wkładów koronowych, implantów.
Dawniej można było liczyć tylko na nieestetyczną i tanią protezę akrylową. Nowoczesne modele są jednak bardziej komfortowe w użytkowaniu. Można liczyć na dobre przyleganie do jamy ustnej. Oczywiście trzeba przyzwyczaić się do gryzienia, ale z czasem jest coraz lepiej. Dobrze dopasowana proteza akrylowa będzie właściwie imitować naturalne zęby.  Poprawiają się również proporcje twarzy. Znika problem z zapadającymi się policzkami, jak ma to miejsce przy całkowitym bezzębiu. Trzeba jednak uważać, bo u niektórych osób mogą wystąpić reakcje alergiczne. Innym rozwiązaniem będzie proteza szkieletowa. Na jej korzyść przemawia wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne. Nie ma również ryzyka zanikania kości, czego nie można powiedzieć o protezach akrylowych. Jako że modele szkieletowe mają podbudowę metalową, to trzeba liczyć się z metalicznym posmakiem w ustach i potęgowaniem ciepła podczas spożywania gorących pokarmów.

Jakie są najnowsze protezy zębowe?

Jeśli kogoś interesuje, jaka proteza przy całkowitym bezzębiu jest najlepsza pośród najnowszych modeli, to powinien zainteresować się uzupełnieniem protetycznym acetalowym,  acronowym i nylonowym. Obecnie w protetyce wykorzystuje się szereg innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Możliwe staje się stworzenie idealnych projektów uzupełnień protetycznych, które są wycinane przy wykorzystaniu obrabiarek 3D. Pacjenci mogą wobec tego liczyć na to, że przygotowana dla nich proteza będzie idealnie dopasowana. Przekłada się to oczywiście na większy komfort użytkowania i skuteczność leczenia. Godne polecenia będą procesy acetalowe. Są one stosunkowo lekkie, można także liczyć na nieuszkadzanie błony śluzowej dziąseł i podniebienia. Znika również problem z odkształcaniem się na skutek oddziaływania wyższej temperatury.
Ciekawym rozwiązaniem będzie także proteza acronowa. Nie odbarwia się. Zachowuje swoje pierwotne zabarwienie przez wiele lat nie trzeba również przyjmować się tym, że dojdzie do powstania odkształceń. Coraz popularniejsze są również protezy nylonowe. Na ich korzyść przemawia lekkość, co przekłada się na komfort użytkowania. Znika również problem z wystąpieniem reakcji alergicznej. W przypadku protezy nylonowej można mówić o dużej elastyczności i wysokiej wytrzymałości. Nawet jeśli nie ma żadnego zęba, to nadal można zdecydować się na nowoczesną protezę. W niektórych przypadkach konieczne staje się wstawienie przynajmniej dwóch implantów, do których zostanie przymocowane uzupełnienie protetyczne. Nowoczesne protezy przeciwdziałają zanikowi kości szczęki i żuchwy.

Leczenie bezzębia – jaką protezę wybrać?

Jeśli ktoś decyduje się na leczenie protetyczne, to interesuje go, jaka proteza przy całkowitym bezzębiu powinna zostać wybrana. Z uzupełnień protetycznych stałych coraz większą popularnością cieszą się korony i mosty. Można odbudować nawet cały łuk zębowy dolny i górny. Korony i mosty są zwykle porcelanowe. Jest to rozwiązanie estetyczne. Można także liczyć na naturalny wygląd uzębienia. Estetyczny efekt zapewniają również wkłady koronowo-korzeniowe. Jeśli ktoś chce mieć niezwykle wytrzymałe uzupełnienie protetyczne, które będzie długoterminową inwestycją, to powinien pomyśleć o implantach. Produkuje się je głównie z tytanu, dzięki czemu nie trzeba martwić się o wystąpienie reakcji alergicznej. Organizm bardzo dobrze reaguje na implanty. Z czasem zrastają się one z kością. Można wobec tego liczyć na trwałe i stabilne uzębienie, które to złudzenia przypomina naturalne. Implanty są świetnym rozwiązaniem nawet w przypadku osób, które dawno utraciły zęby. Wkręca się je w kość, po czym zakłada koronę protetyczną.