Leczenie ortodontyczne wiąże się oczywiście z założeniem aparatu. Warto jednak wiedzieć, że nie trzeba korzystać z tradycyjnego rozwiązania. Jeśli komuś nie podoba się aparat z zamkami, które rzucają się w oczy, to warto zdecydować się na coś bardziej estetycznego. Coraz większą popularnością cieszą się nakładki. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie. Możliwe staje się ściąganie nakładek podczas jedzenia i czyszczenia zębów. Oczywiście zalet tego rozwiązania jest więcej. Warto dowiedzieć się także, jakie daje aparat nakładkowy – efekty.
Co warto wiedzieć o leczeniu aparatem nakładkowym?
Jeśli ktoś decyduje się na leczenie ortodontyczne, to będzie interesować go, jakie daje aparat nakładkowy – efekty. Najpierw warto dowiedzieć się nieco więcej na temat tej metody. Aparaty nakładkowe są świetną alternatywą dla aparatów stałych. Mają one postać przezroczystych alignerów, które dopasowują się idealnie do potrzeb pacjenta. Oczywiście trzeba liczyć się koniecznością regularnego wymieniania nakładek, co ma na celu stopniowe przesuwanie krzywych zębów we właściwe miejsca. Za pomocą aparatu nakładkowego możliwe jest leczenie różnego typu wad. Warto po niego sięgać w przypadku szpar między zębami lub ich stłoczenia. Jeśli ktoś ma zgryz otwarty lub głęboki krzyżowy, to uzyska świetny efekty po wdrożeniu leczenia przy wykorzystaniu aparatu nakładkowego.
Oczywiście wszystko zaczyna się od wizyty w gabinecie stomatologicznym, przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego, omówieniu możliwych metod leczenia. Niezbędne staje się przeprowadzenie podstawowych zabiegów typu usuwanie kamienia, skaling. Trzeba również wyleczyć ewentualne choroby przyzębia. Nie może być żadnych aktywnych stanów zapalnych w jamie ustnej. Konieczne jest pobranie wycisków, aby można było zrobić nakładki na zamówienie. Przez pierwsze dni noszenie aparatu może sprawiać dyskomfort. Wynika to z tego, że na zęby oddziałują większe siły, które mają za zadanie wymuszenie zmiany ich położenia. Pierwsze szyny są zakładane przez lekarza, aby sprawdzić, czy zostały właściwie wykonane, pokrywają całe uzębienie, nigdzie nie uciskają. Aparat nakładkowy trzeba mieć na zębach przez co najmniej 22 godziny na dobę. Zdejmuje się go tylko podczas jedzenia, picia, mycia zębów. Leczenie trwa najczęściej od 9 do 18 miesięcy.
Czy warto zdecydować się na aparat nakładkowy?
W przypadku leczenia aparatem nakładkowym można liczyć na wysoką skuteczność i jednocześnie estetykę dla wielu osób. Kluczowe staje się to, że alignery pozostają niemalże niewidoczne w jamie ustnej. Nie ma również konieczności wprowadzenia modyfikacji do swojego dotychczasowego jadłospisu. Podczas jedzenia nakładki są wyjmowane. Można wobec tego liczyć na pełen komfort podczas konsumpcji. Na koniec pozostaje wypłukać jamy ustną, umyć zęby i ponownie włożyć nakładki. Nie ma takiej możliwości w przypadku tradycyjnego leczenia. Aparaty stałe są problematyczne, pozostają na nich resztki jedzenia, które stają się pożywką dla drobnoustrojów. Zwiększa się ryzyko rozwoju próchnicy. Warto zdecydować się na aparat nakładkowy ze względu na łatwą higienę jamy ustnej. Nie ma potrzeby kupowania specjalnych szczoteczek, płynów i past do zębów. Kolejną zaletą będzie zmniejszony ryzyko gromadzenia się kamienia nazębnego.
Leczenie ortodontycznego kojarzy się wielu osobom z dolegliwościami bólowymi, dyskomfortem. Można jednak zredukować nieprzyjemne objawy po wybraniu aparatu nakładkowego. W jego przypadku leczenie jest mniej bolesne. Plusem będzie także niepodrażnianie dziąseł i śluzówek. Na korzyść aparatów nakładkowych przemawia krótszy czas leczenia. Bardzo często wystarczy stosować nakładki przez mniej niż rok, aby uzyskać pożądane efekty. Oczywiście przy bardzo złożonych wadach zgryzu leczenie wydłuża się do roku. Zdarza się także, że trzeba stosować aparat nakładkowy do dwóch lat, ale dotyczy to stosunkowo niewielu przypadków. Kolejną zaletą będą rzadsze wizyty u dentysty. Obecnie leczenie ortodontyczne przy wykorzystaniu nakładek jest coraz tańszym rozwiązaniem. Powstają one ze specjalnego materiału, który pozwala na idealne dopasowanie do łuków zębowych. Nakładki są trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne.
Aparat nakładkowy – efekty
Jeśli kogoś interesuje, jakie daje aparat nakładkowy – efekty, to musi wiedzieć, że u każdego będą one nieco inne. Wpływa na to w dużej mierze rodzaj wady zgryzu, stopień zaawansowania skrzywienia zębów. Jeśli ktoś przez wiele lat miał je krzywe, to ich wyprostowanie zajmie sporo czasu. Nawet po zakończeniu leczenia ortodontycznego nadal konieczna będzie retencja. Bardzo często niezbędne staje się dożywotnie noszenie aparatu retencyjnego. Mogłoby się wydawać, że aparat nakładkowy – efekty da niezbyt satysfakcjonujące. W praktyce wygląda to jednak zupełnie inaczej. Za pomocą nakładek ortodontycznych można skorygować różne niedoskonałości z zębów, niewielkie i średnie. Pierwsze efekty leczenia pojawiają się zwykle już po trzech miesiącach. Jeśli ktoś będzie stosować nakładki zgodnie z zaleceniami ortodonty, to uzyska świetne rezultaty.