Obecnie ważne jest posiadanie zarówno zdrowych, jak i prostych zębów. Piękny uśmiech to nasza wizytówka, a zarazem przepustka do udanego życia towarzyskiego i zawodowego. Co zrobić, jeśli nasze zęby z natury nie są proste, a my marzymy o idealnym uzębieniu? Niezwykle pomocne jest zastosowanie aparatów ortodontycznych.

Jak działa aparat ortodontyczny samoligaturujący?

Aparat ortodontyczny samoligaturujący jest rodzajem aparatu stałego. Natomiast to, co wyróżnia go od innych aparatów, to brak konieczności używania gumeczek zwanych ligaturami. Ich zadaniem jest utrzymanie łuku aparatu w zamkach na każdym z zębów. Aparat samoligaturujący posiada specjalne klapki znajdujące się w zamkach, które trzymają aparat na zębach.

Tradycyjne aparaty, w których stosuje się ligatury, mogą wiązać się z przemieszczaniem się łuku aparatu w zamkach, co powoduje silne tarcie i związany z nim ogromny ból. Niebywałą zaletą aparatów samoligaturujących jest więc brak możliwości powstania tak ogromnego dyskomfortu. Dodatkowo poprzez niezastosowanie ligatur częstość odbywania wizyty kontrolnej maleje i u ortodonty można pojawiać się nawet raz na 8 tygodni. Dzięki niemu skraca się również czas leczenia zębów, który jest krótszy o kilka tygodni.

Co ważne, o wiele łatwiejsze jest także utrzymanie higieny, ponieważ resztki jedzenia oraz osad nie pozostają w przestrzeni między ligaturami. Nie musimy martwić się, więc o to, czy przypadkiem nic nie szpeci naszych zębów po spożytym posiłku.

Jak szybko działa aparat ortodontyczny?

Jednym z pierwszych pytań dotyczącym leczenia wad zgryzu za pomocą aparatu ortodontycznego jest to, jak długo trwało będzie leczenie. Nic dziwnego, ponieważ pacjent w tym okresie musi pamiętać o przestrzeganiu wielu zaleceń oraz dodatkowo znaleźć czas na wizytę u ortodonty co kilka tygodni.

Nie da się ukryć, że leczenie ortodontyczne jest procesem złożonym i trwającym dość długo. Sam jego proces zależy od kilku czynników, takich jak:

  • wiek pacjenta — im szybciej zapadnie decyzja o podjęciu leczenia, tym będzie ono trwało krócej. W wieku nastoletnim nie zakończył się jeszcze wzrost struktur kostnych, a co za tym idzie, korygowanie wad zgryzu w ich przypadku odbywa się w krótszym czasie i w wielu przypadkach bez konieczności usuwania zębów, co podyktowane może być wskazaniami
    ortodontycznymi;
  • rodzaj wady zgryzu oraz stan zębów — czas trwania leczenia zależy w głównej mierze od stwierdzonej wady zgryzu oraz od tego, czy konieczna będzie współpraca z chirurgiem. Niestety w przypadku niektórych wad konieczne jest wykonanie zabiegów chirurgicznych. Stan zębów również jest ważny i od niego także zależy czas leczenia. Wydłuży się on, jeśli przed założeniem aparatu konieczne będzie usunięcie ubytków u stomatologa;
  • rodzaj aparatu ortodontycznego — nowe, najbardziej zaawansowane aparaty ortodontyczne skracają czas trwania leczenia. Oprócz indywidualnych predyspozycji nowe technologie mogą znacząco wpłynąć na skrócenie okresu jego stosowania.

W przypadku nastolatka czas noszenia aparatu ortodontycznego wynosi od 12 do 18 miesięcy. Leczenie wydłuża się wraz z wiekiem pacjenta. W przypadku dorosłych minimalny okres wynosi 18 miesięcy. Jednak pamiętajmy, że wszystko zależy do indywidualnych predyspozycji, a podane okresy są orientacyjne. Ważne, aby bezwzględnie stosować się do zaleceń ortodonty, stawiać się na umówione wizyty kontrolne oraz zgłaszać wszelkie uszkodzenia aparatu, dzięki czemu unikniemy przedłużania leczenia.