Co to są wyciągi ortodontyczne

Z leczeniem wady zgryzu nie należy zbyt długo zwlekać, bo dojdzie do jej pogłębienia i wystąpienia szeregu negatywnych konsekwencji. W celu uzyskania pięknego uzębienia pomocne są między innymi wyciągi ortodontyczne, bo za ich pomocą możliwe staje się wyrównanie zgryzu, dotyczy to łuku dolnego i górnego. Pora dowiedzieć się, co to są wyciągi ortodontyczne i jakie efekty można uzyskać dzięki ich noszeniu.

Co to są wyciągi ortodontyczne?

Wyciągi ortodontyczne są aktywnymi elementami stosowanymi w aparatach dentystycznych. Mają postać lateksowych gumek, które wyjmuje się co jakiś czas, co pacjent może robić we własnym zakresie. To właśnie za pomocą wyciągów ortodontycznych możliwe staje się jak najlepsze dopasowanie ułożenia zębów, ustawienie właściwego zgryzu. Gumki zakłada się na stały aparat ortodontyczny, zostają one zaczepione na haczyki. Warto od razu zaznaczyć, że są relatywnie małe, mniejsze niż gumki recepturki, więc w niczym nie przeszkadzają. Istotne jest jednak dobranie odpowiednich wyciągów ortodontycznych, a poszczególne modele różnią się przede wszystkim rozmiarem, siłą działania i zabarwieniem. Oczywiście nie zawsze gumki są niezbędnym elementem leczenia ortodontycznego, a o ich zastosowaniu zawsze decyduje dentysta.

Rodzaje wyciągów ortodontycznych

Wiedząc już, co to są wyciągi ortodontyczne, można przejść do poznania ich rodzajów. Mogą być one wewnątrzustne lub zewnątrzustne, w zależności od przeznaczenia. Gumki ortodontyczne zawsze dobiera się w oparciu o wadę zgryzu, indywidualnie do konkretnego pacjenta, jego potrzeb. Wyciągi wewnątrzustne są uznawane za uniwersalne, dlatego najczęściej się po nie sięga. Zaczepia się je między górnym i dolnym aparatem dentystycznym, nie ma w tym niczego skomplikowanego. Z kolei zewnątrzustne wyciągi stanowią osobne aparaty, mogą mieć one postać maski twarzowej, co wykorzystuje się przede wszystkim w przypadku niwelowania problemu ze zbyt mocno wysuniętą szczęką. Zewnątrzustne wyciągi łączy się z założonym aparatem stałym, są bardziej widoczne od modeli wewnątrzustnych, co dla niektórych może wiązać się z dyskomfortem wizualnym.

Efekt noszenia wyciągów ortodontycznych

Zadaniem wyciągów ortodontycznych jest prawidłowe ustawienie łuków zębowych, zniwelowanie problemu z jedzeniem i oddychaniem. Specjalne gumki zakłada się także przy stłoczonych zębach, które zaczynają na siebie nachodzić lub wyrastają w niewłaściwych miejscach. Trzeba pamiętać o tym, że prawidłowe dopasowanie górnego i dolnego łuku zębowego jest procesem powolnym, a dzięki zastosowaniu wyciągów możliwe staje się przyspieszenie zdjęcia aparatu, czyli cieszenie pięknym uzębieniem.

Oczywiście kluczowe jest to, aby stosować specjalne gumki zgodnie z wytycznymi dentysty, w przeciwnym razie można sobie wręcz zaszkodzić. Zdarza się nawet, że przy niewłaściwym stosowaniu wyciągów ortodontycznych dochodzi do pogorszenia wady zgryzu, dlatego właściwa technika to podstawa. Istotne jest także regularne zmienianie gumek, aby można było mówić o ich skuteczności. Trzeba to robić relatywnie często, każdego dnia, najlepiej co kilka godzin, nawet co parę. Wynika to z tego, że wyciągi ortodontyczne szybko tracą swoją pierwotną elastyczność na skutek wykonywania ruchów szczęką, przez co stają się szybko bezużyteczne.