Jak prawidłowo myć zęby szczoteczką elektryczną?

Zastąpienie zwykłej szczoteczki do zębów tą elektryczną to bardzo dobry pomysł. Nowoczesne urządzenia czyszczą zęby i przestrzenie międzyzębowe dużo dokładniej, skuteczniej zapobiegają próchnicy i są sporym wsparciem w dbaniu o higienę jamy ustnej. Tylko jak prawidłowo myć zęby szczoteczką elektryczną, by efekty rzeczywiście były zadowalające i by nie zmarnować potencjału tej szczoteczki, a już tym bardziej sobie nie szkodzić?

Jak myć zęby szczoteczką elektryczną?

Działanie elektrycznych szczoteczek do zębów oparte jest na wbudowanym w nie niewielkim silniku elektrycznym. To właśnie on wprawia szczoteczkę w ruch, choć sam typ ruchu zależy od rodzaju szczoteczki. Najczęściej spotykane i najpopularniejsze są szczoteczki oscylacyjno-pulsacyjne, nazywane też obrotowo-pulsacyjnymi, jednakże sporą konkurencją stały się dla nich nowocześniejsze szczoteczki wykonujące dodatkowe ruchy rotacyjne – dzięki nim szczoteczka może się dodatkowo obracać i jeszcze lepiej doczyszczać zęby z osadów, bakterii i pozostałych zanieczyszczeń.

Przygotowanie do mycia zębów w tym przypadku wygląda tak samo jak zawsze, czyli jamę ustną należy przepłukać ciepłą wodą, a na jej główkę nałożyć odpowiednią ilość pasty. Następnie szczoteczkę należy po kolei przesuwać po wszystkich zębach, przy każdym z nich zatrzymując się na mniej więcej na 4 sekundy.

Jak długo myć zęby szczoteczką elektryczną?

Czas trwania zabiegu ma olbrzymie znaczenie dla jego skuteczności. Dentyści od zawsze przekonują do tego, by zęby myć każdorazowo przez ok. 2-3 minuty, więc dokładnie te same zalecenia tyczą się kwestii, jak prawidłowo myć zęby szczoteczką elektryczną. Dla wygody można podzielić sobie całe uzębienie na cztery partie (dwie u góry i dwie u dołu), by każdej z nich poświęcać po ok. trzydzieści sekund.

Nowoczesne szczoteczki elektryczne same dbają o to, by ich właściciele poświęcali na szczotkowanie zębów odpowiednią ilość czasu i nie kończyli zabiegu za wcześnie. Wbudowany w nie specjalny timer odmierza bowiem czas, który należy poświęcić na jedną ćwiartkę łuku zębowego. Po trzydziestu sekundach szczoteczka wysyła alarm, który sygnalizuje, że należy zmienić stronę czyszczenia, a po dwóch minutach (lub ustalonym wcześniej czasie) wydaje inny sygnał przypominający o zakończeniu czyszczenia.

Jak szczotkować zęby szczoteczką elektryczną?

Szczoteczki elektryczne celowo są skonstruowane w taki sposób, by przy minimalnym wysiłku radzić sobie ze skutecznym oczyszczaniem zębów. Nie trzeba, a wręcz nie powinno się na siłę dociskać ich do czyszczonej powierzchni. Nacisk ma być delikatny, aczkolwiek dostosowany do typu uzębienia, jednakże zwykle łatwo wyczuwa się go intuicyjnie. Niektóre szczoteczki mają też wbudowany dodatkowy alarm, który wysyła sygnał, gdy ten nacisk jest jednak za duży i trzeba go poluzować.

Gdy wie się już, jak prawidłowo myć zęby szczoteczką elektryczną, wystarczy zacząć korzystać z niej każdego dnia, a dokładniej przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Codzienna dbałość o higienę jamy ustnej jest kluczowa dla zachowania prawidłowego zdrowia i dobrego wyglądu zębów.