Ekstrakcja_zeba

Ekstrakcja zęba, często jest nazywana w potoczny sposób wyrwaniem zęba. Jest to prawdopodobnie najbardziej inwazyjny zabieg stomatologiczny, gdyż polega on na chirurgicznym usunięciu zęba z jamy ustnej. Dziś, aby rozwiać wszelkie wątpliwości, powiemy wam o tym, kiedy niezbędna jest ekstrakcja zęba, na czym tak naprawdę polega ten zabieg i to, czego możecie się spodziewać po pomyślnym zakończeniu zabiegu.
Wskazania do ekstrakcji zęba

Warto zastanowić się nad tym, co musi się stać, aby ekstrakcja zęba stała się realną możliwością. Być może niektórzy z was mogą poczuć się zagubieni: jak to możliwe, że pomimo tak rozwiniętej technologii w stomatologii czasami niezbędne staje się usunięcie zęba? Otóż to realna możliwość, a wskazania do niego to między innymi:

  • Choroby zębów uniemożliwiające podjęcie leczenia stomatologicznego
  • Obecność nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba
  • Choroby tkanek otaczających zęba, powodujących utratę stabilności zęba
  • Nawracające stany zapalne przyzębia.

Chirurgiczne usunięcie zęba

Jak jednak wygląda zabieg, jakim jest ekstrakcja zęba? Otóż rozpoczyna się on od wykonania prześwietlenia, mającego ocenić stan zęba. Jeżeli zostanie on pozytywnie oceniony pod kątem wykonania ekstrakcji zęba, niezbędne będzie wykonanie znieczulenia miejscowego. Gdy zacznie ono działać, lekarz rozpocznie pierwszą fazę leczenia. Polega ona na zerwaniu więzadła okrężnego wokół zęba. Następnie dochodzi do zwichnięcia zęba, które przerywa więzadła i oddziela zęba od kości. Tak przygotowany ząb można wyciągnąć z zębodołu. Czy to wszystko w przypadku ekstrakcji zęba? Oczywiście, że nie?

Po ekstrakcji zęba konieczne jest także zabezpieczenie powstałego zębodołu przed ewentualnym ryzykiem wystąpienia infekcji spowodowanej przez drobnoustroje. Rana musi być zaopatrzona i zdezynfekowana, aby dodatkowo zatamować krwawienie — nic w tym dziwnego, ekstrakcja zęba to bardzo poważny zabieg!

Powikłania po ekstrakcji zęba

Aby jednak nie było tak kolorowo, należy pamiętać o tym, że ekstrakcja zęba, z uwagi na swoją inwazyjność budzi także ryzyko powstania pewnych komplikacji i powikłań. Do powikłań z grupy miejscowych możemy zaliczyć uszkodzenie nerwów czy złamanie zęba sąsiedniego (w tym także kości tego zęba). Przy ekstrakcji zęba możliwe jest także otwarcie zatoki szczękowej! Ekstrakcja wiąże się także z problemami związanymi na tle kardiologicznym, lecz WYŁĄCZNIE w momencie, gdy nie poinformujemy lekarza o obecnie przebywanych chorobach. Do innych powikłań można zaliczyć także suchy zębodół, trudne do zatamowania krwawienie czy nawet ropne zapalenie zębodołu. Należy również pamiętać o ryzyku szczękościsku, przy tak ważnym zabiegu jakim są działania ekstrakcji zęba.