implanty

Implantologia skrywa przed pacjentami ogrom tajemnic, jednak rzadko mamy do czynienia z tak skutecznym rozwiązaniem umożliwiającym efektywne uzupełnienie braków zębowych. Pacjenci cenią implanty za to, że są stabilniejsze i dają większe wrażenie estetyki. Rzadko też pamiętamy o tym, że implanty umożliwiają też zatrzymanie bardzo niebezpiecznego procesu resorpcji, czyli zaniku kości. Omówimy dziś zarówno implanty tytanowe, jak i implanty cyrkonowe, wraz ze wspomnieniem, który z nich jest faktycznie lepszy!

Implanty zębów cyrkonowe

Implanty cyrkonowe (swoją nazwę zawdzięczają temu, że są wykonane w całości z tlenku cyrkonu) są stosunkowo nową alternatywą dla tradycyjnych implantów. Sam cyrkon ma bardzo zbliżone właściwości do naturalnego szkliwa, a także zaskakująco dobrze integruje się z kością. To jednak nie wszystko – tlenek cyrkonu, z którego są wykonane implanty cyrkonowe to idealne rozwiązanie dla pacjentów, którzy reagują negatywnie na obecność metalu w jamie ustnej. Należy jednak wziąć pod uwagę to że doświadczenie implantologów w kwestii implantów cyrkonowych jest mniejsze niż w kwestii tradycyjnych implantów. Ich cena jest także nieco wyższa, co również należy wziąć pod uwagę przy tworzeniu planu leczenia przez stomatologa.

Implanty zębów tytanowe

Implanty tytanowe to już klasyczne rozwiązanie. Są one w całości wykonane z tytanu, przez co są odpornie na zniszczenia, a jednocześnie biokompatybilne z ludzkim organizmem. Materiał ten sprawia też, że implant w szybszy sposób integruje się z naturalną kością zęba. To pewnego rodzaju klasyk implantologii, implanty z tytanu są stabilne, zarazem oferują wysoki stopień estetyki. Wadą implantów wykonanych z tytanu jest to, że są one w kolorze srebrno szarym, co po dłuższym czasie używania implantu może stać się widoczne, zwłaszcza gdy dziąsło osunie się. Dzieje się to stosunkowo rzadko, jednakże należy pamiętać o tym że jest to możliwe.

Na jaki implant się zdecydować?

Niemożliwe jest to, aby wybrać odpowiedni implant samodzielnie. Każda taka decyzja powinna być bazowana na konsultacji stomatologicznej oraz impantologiczicznej, na której implantolog dokona porady na temat właściwego wyboru. Zarówno implant cyrkonowy jak i implant tytanowy odznaczają się własnymi unikalnymi cechami. Implanty te powinny być jednak dostosowane do budowy kości pacjenta, wielkości miejsca do wszczepienia czy także alergie zgłaszane przez pacjenta.Dopiero wtedy możliwe jest dokonanie wyboru, pomiędzy implantem z cyrkonu a implantem z tytanu!