Nakładki na zęby mają wszechstronne zastosowanie w stomatologii. Stosuje się je w przypadku potrzeby ukrycia pewnych niedoskonałości zębów, a także przy leczeniu ortodontycznym – w niektórych przypadkach można potraktować je jako alternatywę dla aparatu ortodontycznego. Rzecz jasna, w zależności od przypadku, ich budowa różni się. Dowiedz się, czym są nakładki na zęby i czy warto jest zdecydować się na ich stosowanie.
Czym są nakładki na zęby?
Ogólnym celem stosowania nakładek na zęby jest poprawa walorów estetycznych uśmiechu, jamy ustnej. Stosuje się je w ramach leczenia ortodontycznego, a także jako sposób na rozjaśnienie uśmiechu. Nakładki na zęby są rozwiązaniem indywidualnym – stosuje się je po uprzednim dopasowaniu przez stomatologa.
W internecie, a także w aptekach, można znaleźć gotowe nakładki, które wykorzystuje się m.in. w korekcji wad zgryzu. Nie zaleca się ich stosowania, gdyż nie są one precyzyjnie dopasowane do określonej wady pacjenta; z tego powodu mogą spowodować pogłębienie wady.
Jakie nakładki są dostępne u stomatologa?
Wyróżnia się kilka rodzajów nakładek na zęby. Są to:
licówki, czyli porcelanowe nakładki
sztuczne zęby, stanowiące imitację zębów
nakładki do wybielania
nakładki ortodontyczne, np. Clear Aligner
Licówki zaliczają się do grona rozwiązań z zakresu stomatologii estetycznej. Wizualnie można określić je jako płatki wykonane z porcelany, które nakłada się na licową stronę zęba. Dzięki użyciu licówek nie zachodzi potrzeba przeprowadzania różnych zabiegów, mających na celu korektę niedoskonałości zębów – licówki zapewniają ich całkowite pokrycie. Z pomocą licówek można rozjaśnić uśmiech, zredukować różne szpary między zębami, a także poprawić kształt zębów.
Sztuczne zęby nakłada się bezpośrednio na zęby, w ten sposób można łatwo zakryć wszelkie niedoskonałości zębów. Niestety, są one niefunkcjonalne – pełnią wyłącznie funkcję estetyczną, do tego trudno jest dopasować je do kształtu zębów pacjenta. Łatwo jest zakupić je przez internet.
Nakładki wybielające można stworzyć u stomatologa. Do nakładek wybielających wprowadza się substancję wybielającą, która sprawia, że szkliwo ulega rozjaśnieniu. Wybielanie zębów z użyciem nakładek warto jest skonsultować z lekarzem, który dopasuje żel o odpowiedniej mocy.
Nakładki ortodontyczne stanowią alternatywę dla aparatów ortodontycznych. Nie zaleca się kupowania gotowych nakładek, lepszym rozwiązaniem jest wykonanie dopasowanych nakładek u lekarza dentysty.