Coraz więcej osób decyduje się na założenie aparatu ortodontycznego. Co ciekawe, w ostatnich latach nawet starsze osoby postanowiły zadbać o swój uśmiech i podjąć się leczenia prostowania zębów. Co warto wiedzieć zanim udamy się do kliniki dentystycznej? Czy aparat ortodontyczny jest refundowany? Czy za każdym razem trzeba wykonać go tylko ponosząc bardzo wysokie koszty? O tym wszystkim można dowiedzieć się z poniższego tekstu.
Dzieci do 12. roku mogą leczyć swoje zęby ruchomym aparatem ortodontycznym, który jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Aparaty stałe niestety w Polsce nie są refundowane, więc każdy, kto chce wyprostować swoje zęby takim nowoczesnym aparatem, będzie musiał za niego dość słono zapłacić. By trochę zaoszczędzić warto jednak wybrać ortodontę, który przyjmuje pacjentów na Narodowy Fundusz Zdrowia.
Trzeba bowiem pamiętać, iż sam aparat jest drogi, a systematyczne wizyty kontrole w prywatnym gabinecie także dość sporo kosztują. Do tego często dochodzą dodatkowe opłaty za np.: korekcyjne szlifowanie zębów, wybielanie ich po zdjęciu aparatu itp.
Aparat ortodontyczny – co to jest?
Aparatem ortodontycznym nazywany jest często metalowy drucik założony na zęby na stałe, czyli przynajmniej na dwa, trzy lata w celu wyprostowania zębów, wyrównania wad zgryzu itp. Dzieciom do 12. roku życia polecany jest aparat ruchomy, jednak młodzież i dorośli, którzy chcą wyrównać swoje zęby powinni zdecydować się na aparat stały, który polecany jest nawet do leczenia dużych wad.
Aparat ten przymocowany jest do szkliwa i składa się z wielu drucików i pierścieni, które mają za zadanie wyrównać odpowiednio każdy ząb. Niezwykle ważne są w przypadku noszenia aparatu ortodontycznego stałe wizyty u specjalisty, który w odpowiedni sposób przykręca aparat, by osiągnąć zamierzony efekt. Tego typu aparat zakładany jest na kilka lat. Są jednak osoby, które już po roku uzyskują proste zęby, a są tacy, którzy muszą nosić go nawet przez pięć, sześć lat.
Jak działa aparat ortodontyczny?
Jak wspomniano powyżej aparat składa się ze specjalnych drucików, kolorowych lub transparentnych pierścieni i zameczków, które mają za zadnie wywierać odpowiedni ucisk na zęby, by je tym samym wyprostować. Ucisk ten na początku jest dość duży, dlatego też osoby, które zdecydowały się na taki aparat często przez pierwsze tygodnie narzekają na ogromny ból zębów. Dzieje się tak dlatego, iż drut w aparacie wywiera stały nacisk na zęby, by doprowadzić je do odpowiedniego stanu.
Refundacja aparatu ortodontycznego
Czy aparat ortodontyczny jest refundowany? Jak wspomniano powyżej nie można liczyć na to, iż Narodowy Fundusz Zdrowia zapłaci klientowi za tego typu aparat oraz za całe leczenie. Jednak osoby, których nie stać na taki wydatek, a które bardzo chciałaby odmienić wygląd swoich zębów (lub z przyczyn zdrowotnych powinny go, jak najszybciej założyć) zachęca się do tego, by skorzystali z pomocy ubezpieczalni, które zwracają pieniądze za tego typu leczenie.
W Polsce przynajmniej kilku ubezpieczycieli refunduje założenie aparatu ortodontycznego, gdy jest to uwarunkowane warunkami zdrowotnymi. Dzięki tej opcji można zyskać przynajmniej część kosztów wydanych na leczenie swojego uśmiechu.