Kto leczy wady zgryzu?

Zarówno u dorosłych, jak i u dzieci występują różne wady zgryzu. Każdy chce mieć równe zęby i to nie tylko ze względów estetycznych. Warto wiedzieć kto leczy wady zgryzu. Mianem wad zgryzu określamy zaburzenia w czynnościach narządów jamy ustnej oraz zaburzenia w budowie szczęk.

Wady zgryzu – przyczyny powstawania

Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że wady zgryzu są czasami ograniczone do zębów. Zdarza się również sytuacja, że nie wszystkie łuki zębowe są dopasowane do siebie w prawidłowy sposób. Może to skutkować cofnięciem lub wysunięciem brody. W tym artykule wyjaśniamy kto leczy wady zgryzu. Nieleczona wada zgryzu ma niestety negatywne skutki zdrowotne. Krzywe zęby przyczyniają się do powstawania chorób przyzębia oraz szybszego rozwoju próchnicy. Można również zaobserwować dysfunkcje mięśni oraz stawów skroniowo-żuchwowych. Niektórzy pacjenci skarżą się także na zaburzenia żucia i gryzienia. Niestety jest to naprawdę duży dyskomfort, który znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie. Częste są także uszkodzenia policzków oraz błony śluzowej warg.

Wada wymowy również może towarzyszyć wadom zgryzu. Niektóre wady zgryzu mogą nawet skutkować ukruszeniem lub ułamaniem zęba. Jeśli tylko zauważysz u siebie dolegliwości bólowe to należy jak najszybciej zgłosić się do doświadczonego specjalisty. Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych i renomowanych specjalistów, którzy od wielu lat działają na rynku i cieszą się dobrą opinią. Ortodonta jest osobą, która zajmuje się leczeniem wad zgryzu bez względu na ich rodzaj. Od rodzaju wady zależy jak będzie wyglądać leczenie ortodontyczne.

Warto dodać, że wskazaniem do leczenia ortodontyczno-chirurgicznego może być wada o charakterze szkieletowym. Z tego powodu bardzo ważna jest prawidłowa współpraca z chirurgiem. Efekty leczenia ortodontycznego zależą nie tylko od metody leczenia i stopnia nasilenia wady, ale również od pacjenta. Pacjent musi przede wszystkim stosować się do zaleceń oraz instrukcji ortodonty. Dużą rolę odgrywa także wiek pacjenta. U osób dorosłych zdecydowanie ciężej jest wyeliminować wadę zgryzu i trzeba o tym pamiętać.

Wady zgryzu rodzaje

Można wyróżnić nabyte oraz wrodzone przyczyny powstawania wad zgryzu. Nietypowy kształt szczęki oraz ciasno rozmieszczone zęby to najpopularniejsze wady dziedziczne. Do powstania wad nabytych przyczyniają się czynniki zewnętrzne, które dotyczą nie tylko dzieci, ale również osób dorosłych. To złe nawyki zdecydowanie najczęściej odpowiadają ze nieprawidłowy zgryz. Dlatego trzeba pamiętać, żeby dziecko zbyt długo nie używało smoczka i nie ssało kciuka. Smoczek może być bezpiecznie stosowany jedynie do trzeciego roku życia.

Później niestety trzeba z niego zrezygnować i oduczyć dziecko tego nawyku. Niepoprawne układanie dziecka w łóżeczku oraz niewłaściwy sposób karmienia piersią to kolejne przyczyny, na skutek których mogą pojawić się wady zgryzu. Niezwykle niebezpieczny jest również bruksizm, czyli tak zwane zgrzytanie zębami. Pod żadnym pozorem nie można ignorować tego objawu, ponieważ jest to szczególnie niebezpieczne. Ortodonta jest tym, kto leczy takie wady zgryzu.

Wady ortodontyczne

Nieleczony bruksizm prowadzi do zwyrodnienia stanów szczęki, a w skrajnych przypadkach można nawet stracić wszystkie zęby. Tyłozgryz jest obecnie najczęściej spotykaną wadą zgryzu. Już na wczesnym etapie życia może rozwijać się ten rodzaj zaburzenia. W przypadku tyłozgryzu dolny łuk jest wyraźnie cofnięty w stosunku do górnego łuku zębowego.

Prawie 80% wszystkich zdiagnozowanych wad zgryzu stanowi tyłozgryz. Równie niebezpieczny jest przodozgryz, który jednak występuje zdecydowanie rzadziej. Do powstania omawianych zaburzeń przyczyniają się uwarunkowania genetyczne. Przodozgryz polega na tym, że zęby w łuku dolnym ustawione są wyraźnie przed linią zębów w górnym łuku. Gdy dochodzi do odwrotnego zachodzenia na siebie zębów to możemy mówić o zgryzie krzyżowym. Brak kontaktu zębów górnych z zębami dolnymi jest cechą charakterystyczną zgryzu otwartego. Dodatkowe nieprawidłowości zębowe mogą nakładać się na wady zgryzu. Ten kto leczy wady zgryzu musi mieć naprawdę duże doświadczenie.

Wada zgryzu i jej konsekwencje

Zdrowy zgryz to przede wszystkim zdrowy narząd żucia, ale również piękny wygląd zębów. Warto zwrócić uwagę na fakt, że narząd żucia jest niezwykle skomplikowanym mechanizmem, który składa się nie tylko z zębów, ale również mięśni, kości, naczyń krwionośnych oraz nerwów. Narząd żucia ma rozdrobnić pokarm i przygotować go do trawienia. Tak naprawdę u pacjentów w każdym wieku można skutecznie skorygować wady zgryzu.

W dzisiejszych czasach nikogo nie powinna dziwić osoba z aparatem ortodontycznym. Jest to nie tylko modne, ale świadczy również o tym, że dany człowiek dba o swoje zdrowie oraz wygląd. Należy pamiętać, że wizytówką każdej osoby jest wygląd twarzy. To od tego głównie zależy jak jesteśmy odbierani przez społeczność. Piękny uśmiech sprawia, że jesteśmy znacznie bardziej pewni siebie i łatwiej przychodzi nam nawiązywanie relacji międzyludzkich.

Leczenie ortodontyczne może pomóc niektórych pacjentom pozbyć się kompleksów. Najważniejsza jest oczywiście diagnoza, ponieważ to od niej zależy, czy trzeba zgłosić się do chirurga twarzowo-szczękowego, czy może do ortodonty. Odpowiedź na pytanie kto leczy wady zgryzu zależy także od rodzaju wady.

Leczenie wad zgryzu – podsumowanie

Najbardziej popularne wady mogą być spokojnie leczone w gabinecie ortodontycznym. Wady szkieletowe są niestety dużo bardziej złożonym problemem. W takiej sytuacji niezbędna jest współpraca ortodonty oraz chirurga szczękowo-twarzowego. Ortognatyka skupia się na diagnostyce oraz chirurgicznym leczeniu wad zgryzu. Warto mieć na uwadze, że tam gdzie ortodoncja nie jest już wystarczająca, przychodzi z pomocą chirurgia ortognatyczna.

Zabieg wykonywany jest przy znieczuleniu ogólnym wewnątrz jamy ustnej. Dzięki chirurgicznemu leczeniu pacjenci mogą poprawić swój wygląd, a tym samym komfort życia. Ważne są nie tylko kwestie estetyczne, ale również zdrowotne. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że nawet u osób w podeszłym wieku można przeprowadzić skuteczne leczenie ortodontyczne. Poprawa zgryzu jest również konieczna przed dostosowaniem protezy zębowej. Lepiej nie odkładać wizyty u ortodonty na później. Mioterapia także jest wykorzystywana w procesie leczenia. Po przeczytaniu tego artykułu powinieneś już wiedzieć kto leczy wady zgryzu.