Ciąża to piękny czas dla kobiety. 9 miesięcy, podczas których dziecko rozwija się w łonie matki, jest tym, na co oczekuje wiele kobiet. Niestety, nie jest to okres pozbawiony wad – co jest związane na przykład z tym, jak zmieniają się zęby w ciąży. W związku z tym dobrze wiedzieć, jak ciąża wpływa na zęby.

 

Będąc kobietą, ważną informacją może być dla ciebie to, jak ciąża wpływa na zęby. Okres ten może w ogóle nie wpłynąć zęby – pod warunkiem, że wiesz, jak dbać o zęby w ciąży. Jeśli to zagadnienie jest dla ciebie obce, to niestety – musisz liczyć się z tym,  że dojdzie do pewnych zmian, które niekoniecznie będą dla ciebie korzystne.

 

Problem pojawia się wraz z tym, gdy u pacjentki rozwinie się krwawienie dziąseł. To jest jedna z najczęstszych przypadłości, z którymi spotykają się kobiety właśnie podczas ciąży. W artykule omawiamy, jak ciąża wpływa na zęby i dlaczego okres ten nie jest najprzyjemniejszym pod tym względem. Wyjaśniamy także, w jaki sposób dbać o zęby w tym okresie, aby nie musieć przeprowadzać badań ryzykownych dla zdrowia dziecka. Zapraszamy do lektury!

 

Jak dbać o zęby w ciąży?

 

Zastanawiasz się, jak ciąża wpływa na zęby? Warto jest zacząć od wyjaśnienia bardzo popularnego twierdzenia, które, jak się okazuje, jest mitem powtarzanym przez wiele matek. Otóż matki zastanawiają się, czy to, że dziecko się rozwija, może mieć bezpośredni przekład na zęby w postaci „podbierania” składników z zębów, mających na celu wzmacniać je. Okazuje się, że pobieranie minerałów z zębów matki jest zupełnie niemożliwe, więc sam rozwój dziecka nie ma bezpośredniego wpływu na zęby. Istnieją inne czynniki, które określają, jak ciąża wpływa na zęby. 

 

Leczenie zębów w ciąży odbywa się najczęściej ze względu na brak odpowiedniej higieny jamy ustnej w tym okresie. Wobec tego, nie jest tak, że sama ciąża sprawia, że zęby ulegają zepsuciu. To po prostu złe nawyki, które można wypracować zarówno w ciąży, jak i nie będąc w ciąży. Stanowi to ważną informację w kwestii tego, jak ciąża wpływa na zęby.

 

Niemniej jednak, podczas ciąży pojawiają się pewne czynniki, które są szczególnie nasilone. Jest to swego rodzaju odpowiedź na to, jak ciąża wpływa na zęby. Można do nich zaliczyć na przykład wymiotowanie. Podczas ciąży wymiotowanie może zdarzać się dużo częściej, a wymioty, ze względu na swoją kwasowość, uszkadzają szkliwo. Wobec tego, warto jest wiedzieć, że zębów nie myje się bezpośrednio po wymiotowaniu. Należy przepłukać wodą jamę ustną, odczekać 30 minut i dopiero wtedy umyć zęby. 

 

Krwawienie dziąseł – częsta przypadłość ciężarnych

 

Wiesz już, jak ciąża wpływa na zęby. Warto więc dowiedzieć się, czym jest krwawienie dziąseł i skąd one w zasadzie się bierze. Okazuje się, że ten problem może być często powiązany z problemem paradontozy, czyli choroby przyzębia, najczęściej wynikającej z rozwoju tkanki kamienia nazębnego. Ze względu na to, warto jest zapobiegać temu schorzeniu poprzez regularne czyszczenie zębów i odbywanie zabiegów takich jak skaling czy piaskowanie.