Każdy, kto kiedykolwiek stracił zęba w ramach nieszczęśliwego wypadku czy też przebytej choroby, ten wie, jak duży komfort może budzić jego brak. Na całe szczęście, współczesna implantologia daje szansę na szybką i wytrzymałą odbudowę elementu uzębienia — oczywiście w postaci implantu. Dziś pokażemy wam, jak zwykle wygląda proces wszczepiania implantu zęba. Mamy nadzieję, że po dzisiejszej lekturze implanty zębowe wcale nie będą już tajemnicą!
Czym jest implant zęba?
Implant zęba to nic innego jak śruba, która po zamontowaniu zastępuje korzeń zęba. To właśnie na nim umieszcza się koronę, uzupełniającą ubytki w liczebności zębów. To innowacyjna technologia, mogąca przywracać pożądany wygląd uśmiechu wcale nie jest czymś niespotykanym — a wręcz przeciwnie! Implanty zębowe to powszechnie stosowana technologia, a możliwość jej wykorzystania i osiągnięte efekty zależą od stanu zdrowia Pacjenta.
Z czego składa się proces wszczepiania implantu zęba?
Zaimplementowanie nowych elementów uzębienia, jakim są implanty, obejmuje trzy etapy.
- Wszczepienie implantu
- Wkręcenie śruby gojącej
- Zamontowaniu sztucznego zęba
Zwykle cały ten proces da się zamknąć w przeciągu kilku wizyt w gabinecie implantologa. Dzięki temu Pacjent w krótkim czasie od rozpoczęcia leczenia może na nowo cieszyć się kompletnym uśmiechem, pozbawionym nieestetycznych braków. Implanty dają szansę na nowe, komfortowe życie!
Etap pierwszy zakładania implantu
Pierwszy etap, jakim jest wszczepienie implantu, rozpoczyna się od wykonania pantomograficznego zdjęcia rentgenowskiego. Na jego podstawie lekarz dokonuje analizy kwestii niezbędnych do odpowiedniego przygotowania do zabiegu. Ocenie podlega między innymi ilość tkanki kostnej w dziąśle. Jeżeli zostanie to ocenione pozytywnie, rozpocznie się zabieg wywiercania w wyrostku zębodołowego otworu, do którego wkręcony zostanie implant. Zwykle trwa to około 1-2 godzin i cała operacja jest całkowicie bezbolesna dla pacjenta, gdyż powszechnie stosuje się znieczulenie miejscowe.
Niezbędne staje się także przejście okresu gojenia rany oraz osteointegracji. Jest to nic innego, niż proces, w którym implant zrasta się z tkanką kostną, tworząc umocowanie całej tej „konstrukcji”. Zwykle trwa to od 3 do 6 miesięcy, w zależności od tego, czy implant został założony w żuchwie, czy w szczęce. Dlaczego to takie ważne i nie można zająć się od razu całkowitą odbudową zęba? Otóż bez osteointegracji, organizm traktowałby implanty zębów jako obce ciało.
Etap drugi zakładania implantu
Kolejnym etapem jest odsłonięcie implantu i wkręcenie śruby gojącej, oczywiście po jego osteointegracji. Implantolog podejmuje się nacięcia błony śluzowej i zamontowania wspomnianej śruby na implanty. Jej obecność i działanie ma na celu przyspieszenia procesu gojenia wraz z odpowiednim wymodelowanie dziąsła pod trzeci etap, jakim jest zamontowanie sztucznego zęba. Taka regeneracja trwa nie dłużej niż 14 dni.
Etap trzeci zakładania implantu
Trzecim i zarazem ostatnim etapem procesu zamontowania implantów zębów jest pobranie wycisków zębów i zamocowanie korony lub mostu protetycznego. Implanty i ich kształt, muszą być dopasowane do kształtu przeciwstawnych i miejsca przeznaczonego na uzupełnienie. Po stworzeniu filara protetycznego, do którego mocuje się koronę oraz samej korony — nachodzi faza przykręcania ich do implantu. Wykonanie tych czynności praktycznie kończy leczenie, którego głównym bohaterem jest implant.
Jak dbać o implant po zabiegu?
Każdy zabieg wykorzystujący implant zębowy łączy się z późniejszym utrzymywaniem odpowiedniej higieny jamy ustnej oraz konieczności podejmowania się konkretnych wizyt kontrolnych. Niektórzy z was mogą się zdziwić, lecz o implanty, czyli sztuczne zęby (ale i pojedynczy ząb) należy zadbać niemalże tak, jak o prawdziwe. Implantowi może i nie grozi wpływ próchnicy… lecz nagromadzony kamień nazębny może już być problemem! Budowa implantu jest wręcz idealna do powstawania zapalenia okołoimplantowego, mogącego zupełnie jak przy paradontozie — doprowadzić do obniżenia poziomu dziąseł i czego dalszym faktem jest to, że implant zostaje odsłonięty. Odpowiednio zadbane implanty mogą służyć pacjentowi przez wiele lat. To od nas zależy czy implanty zębów będą się prezentować w taki sposób, jak byśmy tego chcieli!