Jakie protezy zębowe wybrać: stałe czy ruchome?

Protetyka to niezbędna dziedzina stomatologii dla każdej osoby, która zmaga się z brakiem jednego, kilku zębów lub nawet całkowitego bezzębia. Protezy zębowe to czasami jedyna opcja na powrót do normalności wraz z przywróceniem pełnej funkcjonalności jamy ustnej. Dziś zastanowimy się nad tym, jakie zalety mają poszczególne rozwiązania. Czy w Waszym wypadku lepiej będzie zastosować protezy stałe, czy może raczej warto wybrać protezy ruchome?

Rodzaje i zalety protez ruchomych

Proteza ruchoma, zarówno ta całkowita, jak i częściowa ma podobne funkcje i sposób działania. Proteza całkowita najczęściej jest wykonywana się z akrylu i dzięki temu możliwe jest zastąpienie nawet całych łuków zębowych. Jeżeli chodzi o protezy częściowe, to można je podzielić jeszcze na inne „podgrupy”, do których należą protezy szkieletowe oraz osiadające. Różnice pomiędzy nimi są stosunkowo proste. Pierwsze z nich opierają na zębach pacjenta, przez co są niezwykle stabilne i dają nieco wytchnienia dziąsłom. Natomiast modele osiadające i ich mocowanie opierają się na specjalnych zaczepach, umieszczanych w kanałach korzeniowych zęba.

Proteza ruchoma – zalety

  • Wygląd zbliżony do naturalnych zębów
  • Prostota wkładania i wyjmowania z jamy ustnej
  • Ułatwiona higiena protezy

Rodzaje i zalety protez stałych

Słysząc hasło „proteza stała”, na myśl mogą przychodzić protezy przyklejane przy pomocy klejów. Ku zdziwieniu, jako stałe protezy rozumiemy wszelkie uzupełnienia pokroju koron czy mostów. Te pierwsze to najprostsze protezy stałe, mające na celu odbudowę części koronowych pojedynczego zęba. Mosty protetyczne stają się niezwykle pomocne w przypadku gdy odczuwamy brak jednego lub kilku zębów, a różnią się one od koron pod względem budowy. Most opiera się na tzw. filarach, którymi mogą być własne zęby lub wszczepione implanty. Taka proteza na implantach daje największą stabilność i wytrzymałość.

Proteza stała – zalety

  • Duże podobieństwo do naturalnego uzębienia
  • Są one niezwykle stabilne
  • Przywracają poprawny wygląd i estetykę twarzy

Higiena protez stomatologicznych

Obecność uzupełnienia, jakim jest proteza (niezależnie od jej rodzaju) w naszej jamie ustnej z jednej strony całkowicie eliminuje powstawanie na przykład próchnicy, jednak nie oznacza to tego, że możemy kompletnie zapomnieć o higienie! Protezy wymagają niezwykłego dbania o nie, jeżeli chcemy uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji. Głównym powodem powstawania takiej sytuacji jest gromadzenie się resztek pokarmy w najdrobniejszych zakamarkach pomiędzy podniebieniem a uzupełnieniem w postaci protezy. To wręcz idealna pożywka dla bakterii! Jak więc zapobiec ich rozwojowi?

Przede wszystkim, ważne jest odpowiednie czyszczenie protezy po absolutnie każdym posiłku. Warto wykorzystywać w tym celu specjalne dwustronne szczoteczki wraz z antybakteryjną pastę. Skupmy się szczególnie na czyszczeniu powierzchni, które stykają się z błoną śluzową. Następnie należy dopilnować, aby proteza była wypłukana, a po zdjęciu jej na noc, warto umieścić ją w specjalnym roztworze, który zlikwiduje praktycznie wszystkie bakterie. Dzięki temu wasza proteza zębowe będą służyć wam przez lata.