W wielu przypadkach usuniecie zniszczonego, często bolesnego zęba staje się koniecznością. Jeśli od razu nie zdecydujemy się na wypełnienie powstałej luki, to z czasem konsekwencji tego krok nie będzie można cofnąć. W luce powstałej po ekstrakcji zęba można z powodzeniem umieścić implant, most lub protezę zębową. Zatem kiedy można wstawić ząb po wyrwaniu oraz na jakie rozwiązanie warto się zdecydować?
Proteza, korona czy implanty?
Każdy z nas chciałby cieszyć się z posiadania pięknych, zdrowych oraz śnieżnobiałych zębów. Niestety z wiekiem zęby się coraz częściej psują, a jeśli ich na bieżąco nie leczymy, to wówczas pojawia się mocno zaawansowana próchnica i zęby trzeba usuwać.
Aby uzupełnić powstałą lukę po zagojeniu się dziąsła można pomyśleć o wstawieniu implantu lub korony. Natomiast w przypadku posiadania licznych ubytków warto zdecydować się na protezę zębową.
Wybór jednego z tych istotnych rozwiązań, w dużej mierze jest zależny od stanu pozostałych w jamie ustnej zębów oraz zasobności naszego portfela. Najtańszym rozwiązaniem jest zazwyczaj założenie protezy zębowej, a najdroższym wstawienie implantów.
Utrata zęba – nieprawidłowy zgryz oraz nieestetyczny wygląd
Warto zawsze zdawać sobie sprawę z tego, że posiadanie pełnego uzębienia jest niezwykle ważne. Utrata poszczególnych zębów pociąga bowiem za sobą poważne konsekwencje nie tylko dla urody, lecz także dla naszego zdrowia.
Brak poszczególnych zębów ma bowiem ogromny wpływ na nieprawidłowy zgryz. Po wyrwaniu zęba pozostałe przesuwają się w kierunku wolnej przestrzeni, przekrzywiają się oraz pochylają i w związku z tym zgryz jest nieprawidłowy. Nieprawidłowo ustawione w jamie ustnej zęby są znacznie bardziej narażone na próchnicę. Ponadto ulegają one zawsze nadmiernym przeciążeniom i w związku z tym bardzo szybko się niszczą, co z czasem prowadzi do ich zupełnej utraty.
Osoby z niepełnym uzębieniem mają także bardzo często poważne kłopoty z prawidłowym żuciem oraz rozdrabnianiem pokarmu, co w wielu przypadkach przyczynia się do zaburzenia pracy przewodu pokarmowego.
Implant – doskonałe rozwiązanie na lata
W celu uniknięcia problemów związanych z brakiem zębów warto po wygojeniu się rany w jamie ustnej pomyśleć o uzupełnieniu powstałego ubytku. Dziś, mimo dość wysokiej ceny coraz więcej osób decyduje się na wstawianie implantu. Jest to sztuczny korzeń, na którym to stomatolog odbudowuje utracony ząb. Implant ma postać tytanowej śrubki, która to jest zawsze zatopiona w kość szczęki.
Warto wiedzieć o tym, że implant można wszczepić od razu po ekstrakcji zęba lub od jednego do czterech miesięcy po wykonaniu zabiegu. Nigdy nie warto odwlekać, bowiem po ekstrakcji zęba zazwyczaj w bardzo szybkim czasie zanika kość, w której to był on osadzony, co w znacznym stopniu przyczynia się do wykonania prawidłowej implantacji. W przypadku wielu zaniedbań konieczna jest z czasem rekonstrukcja kości.
Ogromną zaletą implantów jest to, że są one bardzo wygodne oraz mogą one bez problemu służyć nawet przez kilkadziesiąt lat.
Most – sprawdzony sposób na uzupełnienie zębów
Znacznie tańszym rozwiązaniem jest wstawienie w miejsce brakujących zębów odpowiedniego mostu. Jest to stała proteza, którą można zastosować w przypadku braku kilku zębów.
Most zbudowany jest zawsze z kilku złączonych ze sobą koron, które to są mocowane na filarach, którymi są własne, pozostałe w jamie ustnej zęby.
Obecnie dużą popularnością cieszą się mosty porcelanowe, których założenie jest możliwe w przypadku posiadania zębów filarowych w nienagannym stanie.
Założenie mostu czy implantów pozwala na nowo cieszyć się z posiadania pełnego uzębienia oraz pięknego uśmiechu.