ile-kosztuje-leczenie-paradontozy

Paradontoza to choroba, która dotyka coraz większy odsetek społeczeństwa. Jej objawy są uporczywe, bolesne i bardzo nieestetyczne. Walka z paradontozą jest trudna, ale można ją wygrać. Jak przebiega leczenie? Ile kosztuje leczenie paradontozy Jak wygląda sama choroba i czego się spodziewać, jeśli nie będzie ona leczona w odpowiednim momencie?

Paradontoza – co to jest?


Paradontoza to najczęstsza choroba przyzębia, czyli tkanek otaczających zęby. To właśnie dziąsła, ozębina i okostna mają za zadanie chronić sam ząb i dawać mu odpowiednią stabilizację. Paradontoza jest to pewnego rodzaju infekcja, która atakuje przyzębie, powoduje jego zapalenie i tym samym gorszą stabilizację zębów. Jeśli leczenie paradontozy nie zostanie podjęte w odpowiednim momencie, to zęby mogą zacząć się ruszać.

Paradontoza głównie dotyka osoby po czterdziestce, ale zdarza się, że jest diagnozowana także u młodszych. Jest to druga pod względem powszechności po próchnicy choroba jamy ustnej, a problem z nią można już zaliczyć do problemów społecznych.

Przyczyną paradontozy jest namnażanie się bakterii, które w jamie ustnej mają świetne warunki do życia. W przypadku nieprawidłowej higieny jamy ustnej, czyli niewłaściwego szczotkowania zębów – zbyt rzadkiego, zbyt krótkiego albo po prostu niedokładnego, drobnoustroje mogą namnażać się w sposób niekontrolowany. To z kolei prowadzi do paradontozy, która może rozwijać się przez lata.

Objawy paradontozy


Przede wszystkim trzeba pamiętać, że paradontoza przez długi czas nie pokazuje żadnych objawów albo są one bagatelizowane. Pierwszym z nich jest krwawienie dziąseł. Może mu towarzyszyć zaczerwienienie i opuchlizna. Nie są to objawy bardzo uciążliwe, więc często są ignorowane przez chorych. Następnie pojawia się odsłonięcie szyjek zębowych oraz wydłużanie się koron zębów.

O ile leczenie nie zostanie podjęte w porę, może też dojść do przemieszczania się zębów, ich rozchwiania a w skrajnych wypadkach nawet do utraty. Do objawów należy zaliczyć też nieprzyjemny zapach z ust i dużą nadwrażliwość zębów na temperatury. Spożywanie gorących i lodowatych napojów może być wyjątkowo bolesne dla osób cierpiących na paradontozę.

Cena leczenia paradontozy


Odnośnie pytania ile kosztuje leczenie paradontozy, cena leczenia w tym wypadku jest bardzo uzależniona od stanu zaawansowania choroby. W przypadkach lekkich oraz w początkowym stadium wystarczy piaskowanie i skaling naddziąsłowy i poddziąsłowy. Są to zabiegi, których zadaniem jest usunięcie zanieczyszczeń, bakterii oraz zmniejszenie złogów kamienia. Koszt piaskowania to 60 do 100 zł. Skaling kosztuje od 150 do 300 zł w zależności od stopnia nagromadzenia kamienia nazębnego.

Czasami leczenie paradontozy musi też objąć kiretaż, czyli zabieg spłycania kieszonek dziąsłowych. Jeśli chodzi o jego koszt, to w przypadku kiretażu otwartego cena to od 200 do 250 zł za jeden ząb. Kiretaż zamknięty to 250 do 350 zł za ¼ łuku zębowego. Oprócz tego leczenie paradontozy wymaga często wsparcia farmakologicznego. Przy najcięższych przypadkach niezbędne jest leczenie chirurgiczne, w tym szynowanie. Ceny takich zabiegów są ustalane indywidualnie.