Człowiek nie jest osobą niezniszczalną i czasem zdarzają się sytuacje, w których musimy skorzystać z pomocy lekarza. Nasze ciało nieźle sobie radzi samo z różnymi rzeczami, ale nie zawsze jest to możliwe. Z całą pewnością złamania jakiejkolwiek części ciała nie jest przyjemne i sprawia, że odczuwamy dyskomfort. W przypadku złamań obowiązkowo udajemy się do chirurga, ponieważ źle zrośnięta kość może przeszkadzać nam przez resztę naszego życia. O ile szybko jesteśmy wstanie zrozumieć, że złamaliśmy palec, rękę lub nogę, to w przypadku innych części ciała nie zawsze mamy tego świadomość i próbujemy sami sobie poradzić z bólem.

Kiedy boli nas szczęka i mamy problem z przełykaniem śliny, to nie zawsze myślimy o tym, że dzieje się coś poważnego. Zakładamy, że samo przejdzie i niestety dopiero po pewnym czasie udajemy się do lekarza. Wtedy czasami okazuje się, iż to złamana żuchwa i może się okazać potrzebne leczenie chirurgiczne. Złamanie żuchwy nie jest niczym przyjemnym. Trzeba też przyznać, że zazwyczaj trzeba się postarać, żeby ją złamać.

Na złamanie żuchwy najbardziej są narażone osoby, które trenują sporty ekstremalne. Często też ofiary wypadków samochodowych mają z tym problem. Złamać żuchwę można również podczas bójki. Wystarczy, że mocno nas ktoś uderzy i szczęka może się uszkodzić. Takie złamania nie są tak częste, ale się zdarzają.

W przypadku bólu żuchwy i odczuwania dyskomfortu podczas jedzenia czy mówienia należy skonsultować się z lekarzem. Taki ból nie pozwala na normalne funkcjonowanie, a gdy będziemy za długo zwlekać z wizytą u specjalisty, to leczenie może znacznie się przedłużyć. Może też się zdarzyć, że żuchwa nieprawidłowo nam się zrośnie i będzie konieczny zabieg chirurgiczny. Wiąże się to z dodatkowym bólem, a tego z całą pewnością byśmy nie chcieli.

Zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy z tego, że złamanie żuchwy może zagrażać naszemu życiu. Niestety zdarzają się takie przypadki. Dzieje się tak wtedy, gdy żuchwa zostaje złamana po obu stronach. W takiej sytuacji język nie ma oparcia i możemy się udusić. Zablokowanie dróg oddechowych może zagrażać naszemu życiu i z całą pewnością zdajemy sobie z tego sprawę. Dlatego tak ważne jest, żebyśmy zdążyli w porę otrzymać pomoc od specjalisty. Takie sytuacje dotyczą najczęściej osób, które uległy wypadkowi samochodowemu. Wtedy ich życie zależy głównie od osób znajdujących się blisko, które są wstanie udzielić pierwszej pomocy i nie boją się tego.

Ból szczęki jest często przez nas lekceważony. Uważamy, że sami sobie poradzimy. Jednak warto się upewnić czy przypadkiem czegoś sobie nie złamaliśmy. Jeżeli zdarzyła się sytuacja, która mogła nas narazić na złamanie żuchwy, to nie powinniśmy zwlekać i udać się do lekarza. Ta część ciała nie jest wcale tak odporna na uszkodzenia. Czasem wystarczy silniejsze uderzenie i już możemy mieć problem z żuchwą. Pamiętajmy, że jej złamanie jest możliwe, a leczenie jest czasem długotrwałe i wiele zależy od tego po
jakim czasie od złamania zgłosimy się po pomoc.