Protezy zębowe lekarz stomatolog dostosowuje do potrzeb pacjenta.
Jak wiadomo jedni potrzebują zrobić tylko górną szczękę, inni całość a niektórzy chcą wypełnić tylko nieliczne braki w uzębieniu. Z tych powodów zakładana jest najczęściej proteza ruchoma. Wybór odpowiedniej protezy ma bardzo duże znaczenie dla osoby która będzie ją użytkowała. Jeżeli nie stać nas na dobrą szczękę, możemy być pewni, że nie będzie ona tak dobrze się sprawować, jak ta wykonana z lepszych materiałów. Dobrze jest w takim przypadku zainwestować w lepszą protezę, abyśmy nie mieli problemów np. z jej pęknięciem. Każda sztuczna szczęka, nawet ta najlepsza, aby spełniała całkowicie swoje zadanie, potrzebuje czasu w naszej jamie ustnej, żeby się zaadoptować. W zależności od rodzaju protezy, trwa to czasami nawet kilka miesięcy. Ruchomą protezę należy wyjmować na noc, nie jest zalecane, żeby w niej spać. Proteza z biegiem lat staje się niewygodna a wszystko to za sprawą zmiany kształtu dziąseł, dlatego ważne jest, aby sztuczną szczękę zmieniać co kilka lat. Protezy ruchome należą do tych najtańszych na chwilę obecną oraz są refundowane w NFZ, jednak należy pamiętać, że tylko raz na pięć lat możemy starać się o refundację do nowej protezy, dlatego tak ważne jest po otrzymaniu pierwszych sztucznych zębów, aby dokładnie je dopasować i o wszystkich problemach związanych z niewygodną szczęką poinformować stomatologa.

Dentysta może zaproponować nam również założenie częściowej protezy, jeśli reszta naszych zębów została wyleczona lub jest zdrowa.
Proteza taka najczęściej jest zrobiona z akrylu a niektóre z nich nie wyglądają dobrze po założeniu, niestety protezy takie wydają się bardzo sztucznie co nie jest komfortowe dla młodszych ludzi.

W przypadku protezy częściowej szkieletowej jej estetyka jest znacznie lepsza a poza tym mocowana jest ona na zdrowych zębach a nie jak ta poprzednia na samych dziąsłach. Dzięki takiemu zastosowaniu osoba ją nosząca, czuje się prawie jak z naturalnymi zębami. Niestety wariant ten jest droższy, jednak warty swojej ceny. Protezę taką bardzo łatwo zdjąć, jak również trzyma się ona bez zarzutu, osoba nosząca ją nie ma problemu z gryzieniem pokarmów oraz jedzeniem bardziej twardych produktów. Cena takiej protezy w zależności od gabinetu waha się od 1000 zł w wzwyż. Oczywiście jednak najlepszym rozwiązaniem jest założenie implantów, jednak jeden taki cudowny ząbek to koszt około 2000 zł.

Ile trwa zrobienie protezy zębowej?

Wszystko zależy od tego gdzie usługa ma zostać wykonana, jak wspomniałam w prywatnych gabinetach cena jest o wiele droższa jednak proteza lepsza a czas jej wykonania to około 2 tygodni. Oczywiście najpierw należy wyrwać lub wyleczyć pozostałe zęby i poczekać, aż dziąsła zostaną na tyle zaleczone, aby można było założyć protezę. W momencie kiedy czujemy, że proteza jest niedopasowana, czas jej otrzymania znowu nam się wydłuży o kilka dni.
Na protezę robią przez NFZ czasami trzeba czekać nawet kilka miesięcy, wszystko zależy od tego z jakim gabinetem protetycznym dana przychodnia stomatologiczna ma podpisaną umowę.