Leczenie kanałowe zębów z pewnością nie należy do przyjemności. Niemniej jest ono konieczne, gdy chce się uratować zęba, a nie dokonywać jego ekstrakcji. Niekiedy po leczeniu kanałowym pojawiają się powikłania takie jak ukruszenie lub pękniecie zęba. Na szczęście i temu nieszczęściu da się skutecznie zaradzić.
Pęknięty ząb pionowo po leczeniu kanałowym- co robić?
Przede wszystkim należy niezwłocznie udać się do stomatologa. On po pierwsze oceni, jak poważny jest stopień ukruszenia zęba i czy w ogóle da się go uratować. Gdy uszczerbek jest niewielki, dentysta może założyć u pacjenta wypełnienie kompozytowe, które zamaskuje powstały defekt kosmetyczny. Gdy stopień uszkodzenia jest większy, wtedy samo wypełnienie nie wystarcza. W takim przypadku odpowiednie będą licówki. One nie tylko uzupełnią braki, lecz także będą służyły pacjentowi przez długie lata. Licówki robi się na podstawie wycisku z jamy ustnej danego pacjenta.
Gdy stopień uszkodzenia zęba jest dość rozległy, wtedy najlepiej sprawdza się korona protetyczna. Ona może z powodzeniem zastąpić ukruszony lub pęknięty ząb. Minus tego rozwiązania jest tylko taki, że do wykonania właściwej korony zęba należy nosić tak zwaną koronę zastępczą. W sytuacji, gdy ząb jest ukruszony poniżej linii dziąseł- nic nie można z nim zrobić. Pozostaje jego ekstrakcja, gdyż nawet leczenie kanałowe nic tu nie pomoże.
Pęknięty ząb pionowo po leczeniu kanałowym- dlaczego do niego dochodzi?
Po pierwsze dochodzi do niego, ponieważ zęby po leczeniu kanałowym są dostatecznie osłabione i nie trudno je uszkodzić. Po drugie zaawansowana próchnica również jest przyczyną tego zjawiska. Przez nią zęby stają się mniej wytrzymałe i bardziej rozchwiane. Upadki i inne losowe zdarzenia również należą do przyczyn gorszej kondycji zębów leczonych kanałowo.
Wreszcie zęby leczone kanałowo są bardziej podatne na urazy, bo są puste w środku i ulegają większym przeciążeniom podczas gryzienia twardych pokarmów. A to wybitnie im nie służy. Zęby kruszą się także z powodu ubogiej w witaminy i minerały zęby. Gdy w diecie królują cukry i tłuste potrawy, szkliwo nazębne nie ma jak się zregenerować i wzmocnić.
Co robić, by uniknąć ukruszenia lub pęknięcia zębów?
Po pierwsze należy regularnie odwiedzać gabinet stomatologiczny, a nie tylko wtedy, gdy ma się widoczny problem. Po drugie należy unikać spożywania bardzo twardych pokarmów. Po trzecie należy się wystrzegać otwierania zębami butelek lub puszek. Nie zaleca się także trzymania w jamie ustnej kluczy lub nici krawieckich, gdyż to osłabia szkliwo i powoduje stan zapalny dziąseł.
Czy pęknięty ząb może się zrosnąć?
Niestety nie, bo zęby nie mają zdolności samo regeneracyjnych. Taki ząb należy natychmiast poddać leczeniu protetycznemu i w taki oto sposób wzmocnić jego strukturę. W ostateczności, gdy ząb wypadnie, można zdecydować się na sztuczny implant. Niestety tak już urządziła natura, że złamane zęby same nie odrastają. Można co najwyżej zdecydować się na całkiem estetyczne i funkcjonalne ich zamienniki.