Narzędzia dentystyczne - opis

Profesjonalne wyposażenie gabinetów stomatologicznych to bardzo istotna sprawa. Trzeba zacząć od spisania potrzebnych przedmiotów, niezbędnych do wykonywania zabiegów. Pozwoli to zapobiec powielaniu zakupów. Najlepiej kupić narzędzia uniwersalne, albo dwustronne, można także kupić gotowe zestawy, które wychodzą korzystniej cenowo.

Narzędzia stomatologiczne do profilaktyki

Narzędzia stomatologiczne do profilaktyki to najczęściej przedmioty, które służą do scalingu, czyli do usunięcia kamienia nazębnego. Są to także wszelkiego rodzaju narzędzia, które przydają się do diagnostyki.
Jednym z najważniejszych narzędzi w tej grupie są kirety, które służą do ręcznego piaskowania. W zestawie dobrze jest mieć kilka rodzajów tych urządzeń, które będą przystosowane do różnego kształtu i położenia zębów. Kiretów używać można także do wyeliminowania złogów poddziąsłowych metodą konwencjonalną, a także do usuwania kamieni nazębnych oraz implantów. Do narzędzi stomatologicznych, które są niezbędne, należy sonda do pomiaru głębokości kieszonki zębowej. Mogą mieć one różną kalibrację, a zakończenie tępe lub w postaci kulki. Sondy takie wprowadzane są do kieszonek, aż do wyczuwalnego oporu.

Narzędzia dentystyczne – opis  narzędzi diagnostycznych

Narzędzia diagnostyczne to podstawowe wyposażenie każdego gabinetu stomatologicznego. Używa się ich podczas każdej wizyty. Są potrzebne zarówno do kontroli, jak i do przeprowadzenia podstawowych badań.
Najważniejszy jest tu zgłębnik stomatologiczny, który stosuje się do sprawdzenia powierzchni zęba, wytrzymałości i szczelności, a także do wypełnienia i badania twardości zębiny. Trzon zgłębnika używany jest do opukiwania zębów, w celu sprawdzenia ich wrażliwości. Zgłębniki dentystyczne są w różnych kształtach. Mogą być prostokątne, sierpowe, rozwartokątne. Mogą być dwustronne i mieć różne końcówki.
Do narzędzi diagnostycznych zalicza się również lusterko stomatologiczne. Najpraktyczniejsze są te z wymiennymi końcówkami, a także te, które mają uchwyt ośmiokątny. Popularne są lusterka rodowane, które dają obraz jasny i wyraźny. Pinceta stomatologiczna to narzędzie, które jest odgięte, albo podwójnie odgięte i na końcach ma nacięcia, które umożliwiają chwytanie nawet niewielkich przedmiotów, jakimi są np. waciki.

Narzędzia dentystyczne – opis narzędzi endodontycznych

Narzędzia endodontyczne to głównie narzędzia przeznaczone do leczenia kanałowego. Jest to przede wszystkim ekskawator. Najlepszy jest taki z wąską końcówką i dwustronny. Używa się go do usuwania tkanek, które są zmienione przez próchnicę. Przy jego pomocy usuwa się też nadmiar wypełniacza czasowego, albo podkładu. W zestawie endodontycznym znaleźć można także upychadła kanałowe, które służą do ręcznego wypełniania kanałów i upychania w kanale materiałów. Natomiast do wyciągnięcia złamanych narzędzi służyć będą pincety mikrochirurgiczne, czyli włosowe o długich i wąskich czubach.

Narzędzia dentystyczne – opis narzędzi do wypełnień stomatologicznych

Do wypełnień stomatologicznych niezbędne będą nakładacze oraz upychadła. Nakładacze umożliwiają precyzyjne i dokładne wprowadzenie do ubytku w zębie materiału wypełniającego. Służą również do usunięcia nadmiaru materiału. Upychadła pomagają w opracowaniu wypełnień.
W skład zestawu narzędzi do wypełnień stomatologicznych wchodzić powinny nakładacze i upychadła w różnych kształtach i rozmiarach. Najlepsze są te, które są dwustronne. Końcówki mogą mieć w kształcie łopatek, gruszki, szpica lub kulek.

Narzędzia dentystyczne – opis  zestawów do implantologii

Profesjonalne zestawy do implantologii stomatologicznej powinny zawierać narzędzia chirurgiczne, takie jak skalpele, pincety, igłotrzymacze, nożyczki chirurgiczne, haki chirurgiczne, a także narzędzia specjalistyczne, którymi będą osteotomy, młotki implantologiczne, narzędzia do podnoszenia dna zatoki szczękowej, upychadła do materiału kostnego, skrobaczki kostne i wiele innych narzędzi, które są używane na co dzień w implantologii. W zestawach do implantologii powinna znaleźć się pinceta implantologiczna, model samozaciskowy z rowkiem, aby pewnie trzymać implant, a także specjalne lusterka implantologiczne, które mają zwierciadła stalowe lub szklane.

Narzędzia dentystyczne – opis  narzędzi ortodontycznych

Wśród narzędzi ortodontycznych najpopularniejsze są kleszcze ortodontyczne, pincety ortodontyczne, które służą do zamków ortodontycznych i rurek, a także pozycjonery do tychże zamków.
Pinceta ortodontyczna służy do zakładania rurek ortodontycznych w odpowiednich miejscach na zębach, a także zamków i przystawek. Są one przeważnie samozaciskowe, dzięki czemu zapobiegają wypadaniu drobnych elementów.
Pozycjoner natomiast służy do ustawienia zamków ortodontycznych w slotach. Ustawienia odbywają się według metody, która polega na pozycjonowaniu zamka, w odległości pomiędzy slotem a brzegiem siecznym zęba. Pozycjonery są to przeważnie narzędzia dwustronne.
Kleszcze ortodontyczne mogą występować w różnych modelach. Przeznaczone są do cięcia, doginania drutu, a także formowania łuków, klamer, do przytrzymywania drutu i do cięcia dystalnego.

Narzędzia dentystyczne – opis  pozostałych narzędzi

Do narzędzi dentystycznych należą również narzędzia ekstrakcyjne. Są to przede wszystkim kleszcze ekstrakcyjne, które mają mocny, antypoślizgowy uchwyt. Zestawy narzędzi ekstrakcyjnych powinny zawierać różne modele do wszystkich rodzajów zębów oraz kleszcze korzeniowe, które maja charakterystyczne, wąskie dzioby. Są to kleszcze uniwersalne, których główna zaletą jest ich szybki demontaż, który bardzo pomaga w utrzymaniu kleszczy w czystości. W kompletach narzędzi ekstrakcyjnych powinny znaleźć się dźwignie korzeniowe oraz luksatory, przeznaczone do wszystkich rodzajów zębów. Pomocne będą do wyważenia korzenia zębów z zębodołu. Łyżeczki zębodołowe przydadzą się do wyrównania ostrych brzegów kostnych, a także do wydobywania patologicznych zmian, a także do rewizji zębodołów.
Narzędzia dentystyczne do periodontologii to skalery, kirety, noże do resekcji dziąseł, periotomy i inne.